Matka Boża Bolesna
19
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie
gości w Licheniu


Siedmioro wychowanków z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego im. Ottona Lipkowskiego w Krupskim Młynie (woj. śląskie) przyjechało do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Poprzez pracę w Sanktuarium uczestniczą w programie resocjalizacji i powrocie do społeczeństwa po przekroczeniu prawa (21-24.04).

Każdego roku wiosną i jesienią do licheńskiego Sanktuarium przyjeżdża grupa chłopców, będących wychowankami placówki. Prawomocnym wyrokiem sądu muszą zamieszkać w ośrodku zamkniętym, zostając pod stałą opieką i nadzorem wychowawców. Ci, chcąc pokazać, że można żyć zgodnie z prawem, organizują dla nich różnego rodzaju wyjazdy w interesujące miejsca. Pierwsza z dwu tegorocznych  swoistych „pielgrzymek” do Lichenia trwa obecnie w Sanktuarium.  Wraz z wychowawcami, panami Arkadiuszem Guzym i Tomaszem Komisarzem, przyjechało 7 chłopców. Niektórzy z nich byli już wcześniej w Licheniu, dla innych jest to pierwszy kontakt z Sanktuarium. Jednym z wychowanków jest pochodzący z Dąbrowy Górniczej Paweł. Jak powiedział , Licheń bardzo mu się podoba ze względu na dużą ilość miejsc, które można zwiedzać:
„Przyjazd do Lichenia jest wyjątkowy bo nie przyjechaliśmy tutaj tylko odpoczywać, ale także pracować dla Matki Boskiej” – wyjaśnił.

Pobyt w Licheniu jest krótki, ale bardzo intensywny. Młodzi ludzie pomagają zarówno w porządkowaniu rozległego terenu Sanktuarium, ale także uczestniczą we Mszach św.  i nabożeństwach. Modlili się zarówno w licheńskiej bazylice, jak i w miejscowym hospicjum, wraz z pacjentami tam przebywającymi. W planach mają jeszcze wycieczkę do Grąblina, miejsca objawień Matki Bożej, gdzie spotkają się w z siostrami anuncjatkami.

W relacji pana Arkadiusza Guzego, tegoroczny przyjazd jest nieco inny od poprzednich. Wynika to z faktu, iż tym razem młodzi ludzie przyjechali w środku tygodnia, wykorzystując przerwę w nauce spowodowaną testami gimnazjalistów z klas trzecich. Ogromną radością dla wychowawców jest fakt, iż w Licheniu młodzi ludzie na nowo odnajdują Boga w życiu:
„W tym roku przyjechał z nami chłopak, którego ostatnia spowiedź była przed pierwszą komunią świętą” – powiedział Arkadiusz Guzy z nieskrywaną radością i dumą w glosie.  

Podczas pobytu w Licheniu z wychowankami ośrodka spotkał się ks. Marek Kordaszewski, marianin, który przez wiele lat był wychowawcą w zakładzie poprawczym. Przygotował dla nich prelekcję, która spodobała się na tyle, że wszyscy chłopcy wyrazili chęć do przystąpienia do sakramentu pojednania. Zdaniem pana Arkadiusza Guzego takie chwile wynagradzają wszystkie niedogodności i problemy, na jakie on i jego koledzy napotykają w pracy z tak trudną młodzieżą. Po raz pierwszy grupa wychowanków krupskiej placówki przybyła do licheńskiego Sanktuarium w październiku 2004 roku. Jest to dla nich swoista „resocjalizacja przez wiarę”.
 
Licheń Stary, 23 kwietnia 2015 r.        

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet