Matka Boża Bolesna
Główka37 Sanktuarium nad wodą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wizytacja kanoniczna i bierzmowanie
w licheńskiej parafii

Bp Wiesław Alojzy Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, przeprowadził wczoraj (14.04) wizytację kanoniczną w parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym. Pobyt hierarchy w Licheniu połączony był z udzieleniem sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży z III klas gimnazjalnych.

Wizytacja rozpoczęła się na cmentarzu parafialnym godz. 16.00. Przy kaplicy cmentarnej wraz z biskupem modlili się księża marianie, siostry Imienia Jezus oraz licheńscy parafianie. W trakcie modlitwy za zmarłych z miejscowej parafii nastąpiło pokropienie cmentarza wodą święconą, którego to obrzędu w imieniu biskupa Meringa dokonał ks. Janusz Bialucha MIC, wiceprzełożony mariańskiej wspólnoty w Licheniu. Biskup włocławski zatrzymał się także na krótką modlitwę przy grobie śp. bpa Romana Andrzejewskiego, byłego wieloletniego duszpasterza rolników, który znajduje się na licheńskim cmentarzu nieopodal mariańskiej kwatery grzebalnej.

O godz. 17:00 w kościele parafialnym pw. św. Doroty rozpoczęła uroczysta Msza św., w trakcie której 36 młodych ludzi z licheńskiej parafii otrzymało sakrament bierzmowania. Wraz z bpem Meringiem modlili się zarówno księża z mariańskiego zgromadzenia, jak i księża goście. Byli wśród nich m.in. ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz Sanktuarium, ks. Janusz Bialucha, wiceprzełożony licheńskiej wspólnoty marianów, ks. Henryk Kulik MIC, proboszcz, a także ks. Sławomir Kacprzak, proboszcz parafii pw. św. Stanisława w Kramsku oraz ks. Henryk Włoczewski, proboszcz parafii pw. NMP w Koninie, dziekan dekanatu konińskiego II.

Na początku Eucharystii głos zabrał ks. Henryk Kulik MIC, który przedstawił zwyczajowe sprawozdanie z życia parafii, przygotowane na okoliczność  wizytacji kanonicznej. Dane w niej zawarte odnosiły się m.in. do liczebności parafii, działających na jej terenie wspólnot, inicjatyw modlitewnych oraz jej ogólnej charakterystyki w sferze społecznej.

W homilii wygłoszonej do zgromadzonych w świątyni wiernych ordynariusz włocławski powiedział, „czas wizytacji to czas wytężonej i pogłębionej modlitwy”. Nawiązał także do modlitwy na cmentarzu za tych, którzy „odeszli do domu Ojca, ale w przeszłości byli częścią licheńskiej wspólnoty parafialnej”. Dodał, należy o nich pamiętać w modlitwie, gdyż kiedyś wszyscy umrzemy i też chcielibyśmy, aby o nas pamiętano i zanoszono za nas modlitwy do Boga. Z kolei o parafialnym kościele powiedział, że jest on „sercem całego Saktuarium”, gdyż to właśnie w nim przez wiele lat przebywał Łaskami Słynący Obraz Matki Bożej Licheńskiej. Zwrócił także uwagę, że Kościół dzisiaj, tak jak w początkach swojego istnienia, opiekuje się ludźmi chorymi i biednymi. Jako przykład przywołał licheńskie hospicjum utworzone i prowadzone przez księży marianów, gdzie ludzie nieuleczalnie chorzy mogą doczekać końca swojego ziemskiego życia w godnych warunkach.

Po homilii nastąpił moment udzielenia sakramentu bierzmowania młodzieży. Przystąpiło do niego 36 młodych ludzi (16 dziewcząt i 20 chłopców). Zwieńczeniem popołudniowych uroczystości były słowa podziękowania oraz kwiaty, które młodzież złożyła na ręce swojego pasterza.  

Licheń Stary, 15 kwietnia 2015 r.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet