Matka Boża Bolesna
figura MB w ogrodzie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheń pamięta o ofiarach katastrofy pod Smoleńskiem

W 5. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem księża maranie, posługujący w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, modlili się za ofiary tragedii, która rozegrała się 10 kwietnia 2010 roku.

Liturgii Eucharystycznej w licheńskiej bazylice o godz. 7.30 przewodniczył ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz Sanktuarium. W koncelebrze uczestniczyli także m.in.: ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz oraz ks. Piotr Kieniewicz MIC, rzecznik prasowy licheńskiej wspólnoty marianów.

W ocenie ks. Homoncika, katastrofy smoleńskiej nie należy rozpatrywać w kategoriach ścierania się różnych opcji politycznych, ale jako tragedię, którą należałoby rzetelnie wyjaśnić:
„Myślę, że katastrofy smoleńskiej nie możemy odrywać od powodu, dla którego Pan Prezydent i cała delegacja udała się do Smoleńska, czyli od ofiary życia tych wszystkich, którzy w obronie Ojczyny zginęli na Wschodzie. Dlatego naszą modlitwą obejmujemy zarówno tych, którzy polegli w katastrofie smoleńskiej, jak i wszystkich tych, którzy zginęli w obronie naszej Ojczyzny na skutek zbrodniczych działań sowieckiego okupanta. Zaognianie sytuacji nie jest czymś dobrym. Jako naród mamy oczywiście dążyć do poznania prawdy, a my, jako wspólnota Kościoła, powinniśmy się modlić i wspierać tych, którzy dążą do jej ujawnienia”powiedział marianin.

Na zakończenie liturgii celebrans odczytał słowa Modlitwy w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. Z kolei o godz. 8.41, a więc w czasie, gdy pięć lat temu doszło do tragedii, rozległ się dźwięk „MaryiBogurodzicy”- największego dzwonu w Polsce znajdującego się w Licheniu. W ten sposób w Sanktuarium oddano cześć wszystkim ofiarom tragedii. Poległych upamiętniono także poprzez zapalenie zniczy przy każdym z 96 dębów, które zostały posadzone w Licheniu, przy ul. Klasztornej, jesienią 2011 roku. Symbolizują one wszystkie osoby, które poniosły śmierć w wypadku rządowego Tupolewa Tu-154.

Pięć lat temu, 10 kwietnia 2010 roku, polski samolot rządowy TU-154, rozbił się podczas próby lądowania na lotnisku wojskowym Smoleńsk - Siewiernyj. Na pokładzie znajdowała się polska delegacja zmierzająca na obchody rocznicy mordu, jaki w 1940 roku NKWD dokonała na oficerach polskich w lasach katyńskich. Wszyscy pasażerowie Tupolewa, będący na pokładzie maszyny, zginęli.

Licheń Stary, 10 kwietnia 2015 r.

Modlitwa w intencji ofiar katastrofy pod Smoleńskiem

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 czerwca 2019
Wtorek

 
Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków

Oaza chorych (24 czerwca - 5 lipca)
 
Rekolekcje dla katechetów diecezji włocławskiej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00,17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe oraz procesja Eucharystyczna po Mszy Świętej o godz. 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Dorota, Łucja, Wilhelm
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 13, 2. 5-18
Psalm: Ps 15(14), 1-2. 3-4ab. 4c-5 (R.: por. la)
Ewangelia: Mt 7, 6. 12-14
realizacja LM Internet  LM Internet