Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Młodzież z Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie w Licheniu

„Służę temu dziecku, któremu jest w życiu najtrudniej”.  Wcielając w życie słowa prof. Ottona Lipkowskiego, wybitnego polskiego pedagoga, pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krupskim Młynie przyjeżdżają do Lichenia wraz ze swoimi podopiecznymi, aby  wpajać im wartości narodowe i chrześcijańskie.

Każdego roku w październiku do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej przyjeżdża grupa chłopców z województwa opolskiego. Są oni wychowankami ośrodka dla młodzieży, która popadła w konflikt z prawem. Prawomocnym wyrokiem sądu muszą zamieszkać w ośrodku zamkniętym, zostając pod stałą opieką i nadzorem wychowawców. Ci, chcąc pokazać im, że można żyć normalnie, starają się organizować dla nich różnego rodzaju wyjazdy w ciekawe miejsca. Rozkrocznie na trasie ich wędrówek znajduje się Licheń.

Dziś (24.10) do licheńskiego Sanktuarium przyjechało siedmioro wychowanków placówki. Korzystając ze słonecznej pogody będą pomagać w grabieniu liści na terenie sanktuaryjnego kompleksu.  Jednak ich pobyt nie ogranicza się wyłącznie do pracy. W wolnym czasie będą mogli zwiedzić Sanktuarium, bazylikę. Udadzą się do lasu grąblińskiego, gdzie Matka Boża objawiła się pasterzowi Mikołajowi Sikatce w XIX wieku. W planach mają także zwiedzanie apartamentów papieskich.

Młodzież przyjechała do Lichenia w ramach zajęć resocjalizacyjnych, które dokładnie 10 lat temu zainicjowali wychowawcy ośrodka. A wszystko zaczęło się od zwykłej szkolnej wycieczki do Lichenia, w której uczestniczyli panowie Tomasz Komisarz i Arkadiusz Guzy. Po powrocie do Krupskiego Młyna wpadli na pomysł zorganizowania kolejnego wyjazdu, tym razem nieco dłuższego. I tak ich przygoda z Licheniem trwa nieprzerwanie od dekady. Dwa razy do roku (wiosną i jesienią) przywożą do Sanktuarium grupę chłopaków by poprzez pobyt w bliskości Matki Bożej Licheńskiej pokazać im, że można żyć normalnie - bez kradzieży, rozbojów i bójek. Jak przyznają wychowawcy, gdy spotykają swoich podopiecznych po latach, najmilej wspominaną przez nich rzeczą związaną z ośrodkiem jest kilkudniowy pobyt w Licheniu.
 
Dla 17-letniego Adriana z Chorzowa, przyjazd do Lichenia był nagrodą m.in. za dobre zachowanie w ośrodku:
„To dla mnie ważne, że mogę tu przyjechać i pomóc. W ośrodku chodzimy do szkoły, potem obiad i koniec. Nie ma nic ciekawego do roboty. A tu czuję się potrzebny. No i jest inaczej niż każdego dnia”.

Pobyt w licheńskim Sanktuarium pielgrzymi z opolszczyzny zakończą w niedzielę (26.10) uczestnictwem we Mszy św. przed Cudownym Obrazem o godz. 12:00.  

Licheń Stary, 24 października 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


29 września  2020
Wtorek
Wobec aniołów psalm zaśpiewam Panu

 

168. rocznica przeniesienia obrazu Matki Bożej Licheńskiej z lasu grąblińskiego  do Lichenia (1852)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 w intencji zmarłych pielgrzymów, dobroczyńców, ofiarodawców licheńskiego Sanktuarium
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet