Matka Boża Bolesna
Główka51 panorama starej części zimą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Konwiwencja grup neokatechumenalnych

Konwiwencja rozpoczynająca nowy rok ewangelizacji na Drodze Neokatechumenalnej odbyła się w miniony weekend (16-19.10) w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W spotkaniu wzięli udział prezbiterzy, katechiści oraz wspólnoty neokatechumenalne z diecezji: włocławskiej, łódzkiej, kaliskiej i częstochowskiej. Jak wyjaśnił Jerzy Kiełek z Łodzi, odpowiedzialny ekipy katechizującej podczas rekolekcji, licheńskia konwiwnecja wspólnot neokatechumenalnych miała kilka zasadniczych etapów. We czwartek, a więc pierwszego dnia, rekolektanci zapoznali się z faktami z życia ruchu neokatechumenalnego na przestrzeni minionych 12 miesięcy. Kwestie dotyczyły m.in. powstania dwóch nowych seminariów „Redemptoris Mater” (w Seulu i hiszpańskiej Galicji) i sytuacji Kiko Argüello i Carmen Hernandez, założycieli Drogi Neokatechumenalnej. Wyznaczali także cele i założenia do realizacji w nowym roku ewangelizacyjnym. W piątek uczestnicy rekolekcji odbyli katechezę przygotowującą do rachunku sumienia, który z kolei zwieńczony został uczestnictwem w sakramencie pojednania. Sobota natomiast była dniem nawrócenia. Tego dnia zaprezentowany został kwestionariusz dotyczący sytuacji rodziny w dzisiejszym świecie w kontekście postępującej laicyzacji w Kościele katolickim. Czterodniowe spotkanie zakończyła wspólna niedzielna Eucharystia.   

W rekolekcjach wzięło udział ok. 400 osób. Największą liczbę stanowili przedstawiciele województwa łódzkiego, które jest kolebką Drogi Neokatechumanalnej w PolsceKażdą wspólnotę reprezentowało kilkunastu członków.  

Na rekolekcje do Lichenia przyjeżdżają od kilku lat. Jak dodał Jerzy Kiełek przede wszystkim ze względu na dobre usytuowanie Sanktuarium, a także na wspaniałą atmosferę pozwalającą się wyciszyć. Nie bez znaczenia jest także kwestia zaplecza socjalnego pozwalająca na przyjęcie w jednym czasie tak dużej grupy wiernych.

W Polsce funkcjonuje około tysiąca wspólnot neokatechumenalnych, które zrzeszają po ok. 30 osób. Grupy istnieją niemalże we wszystkich diecezjach. W przeważającej większości to ludzie młodzi, ok. 30 roku życia, otwarci na nowe życie.  

Licheń Stary, 20 października 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet