Matka Boża Bolesna
Główka40 Bazylika w zbożu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w Licheniu
 

Kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej podarowanej zakonom męskim w Polsce przez Prymasa Tysiąclecia, Stefana kard. Wyszyńskiego, zawitała dzisiejszego popołudnia do Lichenia (17.10). W ten sposób w diecezji włocławskiej rozpoczęła sie peregrynacja kopii jasnogórskiego obrazu związana z duchowym przygotowaniem zakonników do przeżywania Roku Życia Zakonnego.

Kilka minut przed godz. 15 księża oraz wierni zgromadzeni w licheńskiej bazylice odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Następnie w procesyjnej asyście udali się na zewnątrz świątyni, gdzie w imieniu księży marianów, stróżów licheńskiego wzgórza, ikonę przyjęli: ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC, przełożony domu zakonnego oraz ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium.

Mszę św. koncelebrowało 40 kapłanów. Eucharystii przewodniczył ks. Krzysztof Jędrzejewski MIC, który przywitał przybyłych na wspólną modlitwę duchownych i wierny lud boży. Homilię wygłosił ks. dr Adam Stankiewicz MIC, mariolog, który mówił o wyjątkowości jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej: - "Jest to ikona wyjątkowa bo ukazuje nam prawdę o Matce. Od tylu setek lat Maryja z tego obrazu spogląda na nasz polski naród. Ale jest to także ikona wyjątkowa ponieważ ukazuje nam miłość Matki Bożej do każdego człowieka. Przez ikonę i z niej miłość spogląda przez cierpienie i pomimo cierpienia" - mówił kaznodzieja.

Zwrócił także uwagę, Bóg nie oszczędził Maryi cierpienia, ale doskonalił w miłości:
"Dzisiaj Maryja chce jeszcze raz nam przypomnieć o swojej wielkiej miłości. Pomimo naszej niewierności, pomimo naszych słabości i grzechu, jej miłość jest ogromna".

Pochylając się nad zakonnikami obecnymi na Eucharystii homileta pytał za św. Elżbietą po cóż Maryja przychodzi, jaki jest cel jej nawiedzenia? W odpowiedzi wskazał na zgłębianie wiary wśród braci, wymienił także wierność relacji z Jezusem, a także miłość do Niego:  
"Jesteśmy zaproszeni przez to nawiedzenie, abyśmy spróbowali spojrzeć na naszą relację do Jezusa, tj. zobaczyć czy Bóg jest najwyższą wartością w naszym życiu zakonnym, czy Pan jest fundamentem, na którym budujemy nasze życie kapłańskie i braterskie".  

Mówił także, że nawiedzenie kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej skłania zakonników do refleksji nad grzechami, wadami i słabościami, które nie pozwalają, aby Jezus Chrystus uczynił z nich miejsca swojego zamieszkania.

O godz. 18:00 kapłani ponowie udali się do bazyliki, gdzie modlili się na różańcu. Po zakończeniu modlitewnego czuwania kopia jasnogórskiego wizerunku została przeniesiona do mariańskiego domu zakonnego. W niedzielę obraz zostanie przekazany ojcom Misjonarzom Świętej Rodziny, których klasztor znajduje się w pobliskim Kazimierzu Biskupim.

Licheń Stary, 17 października 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


25 października 2020
Niedziela
Miłuję Ciebie Panie, Mocy moja

Rodzinny Dzień Seniora

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
7.30 po mszy Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 17.00
kościół dolny- Kaplica Trójcy Świętej:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

realizacja LM Internet  LM Internet