Matka Boża Bolesna
Główka6 Bazylika nocą wigilijną ;)
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla narzeczonych

Rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego trwają w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (11-14.09). W jesiennej sesji rekolekcyjnej bierze udział 7 par.

Rekolekcje rozpoczęły się w miniony czwartek, 11 września. Uczestniczy w nich 7 par narzeczeńskich z Polski oraz z Niemiec. Z miasta Bielefeld, leżącego w niemieckim landzie Nadrenia Północna-Westfalia, przyjechała Lisa Rozkwitalski, która w rekolekcjach uczestnicy wraz ze swoim narzeczonym, Krzysztofem Wirkusem pochodzącym z Kaszub. Decyzja o wyborze Lichenia jako miejsca wspólnych rekolekcji przedmałżeńskich  nie była trudna, gdyż Lisa od wielu lat przyjeżdża do Sanktuarium wraz ze swoimi rodzicami. Jej zdaniem „licheńskie Sanktuarium bardzo przybliża osobiście do Maryi, Jezusa i Kościoła”.

Z kolei dla Krzysztofa ważna była możliwość duchowego przygotowania się do ślubu oraz uzyskania niezbędnych dokumentów potrzebnych do zawarcia sakramentalnego związku małżeńskiego:
„Wybraliśmy te rekolekcje dlatego, że jest to czas, który pozwala nam odbyć je razem, przygotować się do tego, aby móc wziąć ślub. Jest to dla nas o tyle przydatne, że mamy juz ustaloną datę ślubu”wyjaśnił.

Inną parą narzeczeńską uczestniczącą w rekolekcjach Michalina Głowacka z Warszawy i Michał Jastrzębski ze Szczecina. O rekolekcjach dla narzeczonych organizowanych w Licheniu dowiedzieli się z sanktuaryjnej strony internetowej www.lichen.pl. A gdy okazało się, że ich data jest dla nich najdogodniejsza, zdecydowali się na udział. Jak wyjaśnili odpowiada im atmosfera skupienia panująca w grupie oraz to, że w trakcie rekolekcji mogą jeszcze bardziej poznać siebie.
„Liczyliśmy na wykłady przygotowujące do założenia rodziny. Ale jest też dużo pracy razem, rozmów między sobą”wyjaśniła Michalina Głowacka.

Spotkanie tradycyjnie prowadzą państwo Elżbieta i Krzysztof Krysiak, doradcy rodzinni z Łodzi. W ich relacji ramowy program spotkania nie zmienia się, gdyż młodzi ludzie, uczestniczący w tego typu spotkaniach, z reguły mają podobne problemy i pytania, na które prowadzący starają się odpowiedzieć:
„Dużą grupą tematyczną kwestie dotyczące wzajemnej komunikacji w małżeństwie, czyli najpierw próbujemy poznać samych siebie, jakie emocje w nas, jakie mamy temperamenty, na ile to działa pozytywnie, a na ile może mieć trudny wpływ na naszą wzajemną komunikacjęNastępne grupy tematyczne dotyczą poznania i radzenia sobie z własną płodnością”powiedziała Elżbieta Krysiak.

Ze względu na miejsce spotkania spory nacisk kładziony jest także na kwestie duchowości w relacjach małżonków, o co dba współprowadzący rekolekcje ks. Piotr Kieniewicz MIC, marianin, dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTECHNOLOGIA” działającego w Sanktuarium.

W rekolekcjach biorą udział osoby z: Warszawy, Łowicza, Gdańska, Spotu, Obornik Wielkopolskich Włodzimirowa, Kalisza, Jarocina oraz niemieckiego Bielefeldu. Kolejna tura rekolekcji dla narzeczonych zaplanowana jest na luty 2015 rokuOrganizatorem rekolekcji jest Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, w którego budynku odbywają się wszystkie rekolekcyjne spotkania i wykłady.

Licheń Stary, 12 września 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet