Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Gabinet ginekologiczny w Ośrodku Wsparcia Płodności
„NaProTechnologia” otwarty

Gabinet ginekologiczny, działający w ramach licheńskiego Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” został dziś, 05.09, oficjalnie otwarty. W uroczystej inauguracji wzięli udział księża maranie, lekarze ginekolodzy, którzy będą w nim pracować oraz konsultanci Modelu Creighton.  

Poradnia Wsparcia Płodności  „NaProTechnologia” w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej funkcjonuje od grudnia 2010 roku. Działa w ramach Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym jako jedno z dzieł finansowanych przez Fundację SPEM DONARE. Pomaga małżeństwom mających trudności w poczęciu dziecka:
„Pierwszym etapem działalności NaProTechnologii w Licheniu było wyszkolenie Instruktorów Modelu Creighton, metody obserwacji i zapisu znaków płodności, na której opiera się ta metoda leczenia, oraz jednego lekarza na konsultanta medycznego naprotechnologii. Dziś mam ogromną przyjemność zakomunikować, że nasz Ośrodek Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” wszedł na kolejny poziom w swoim rozwoju. Otwieramy gabinet ginekologiczny, w którym lekarze ginekolodzy-położnicy będą przyjmować pacjentki pragnące począć i urodzić dziecko z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w NaProTechnologii” – powiedział ks. Piotr Kieniewicz MIC, dyrektor Ośrodka.

„Do tej pory w Poradni pracował wyszkolony w naprotechnologii lekarz rodzinny. Doświadczenie pokazało, że bardzo często konieczna jest konsultacja ginekologiczna, a niekiedy leczenie chirurgiczne. Ponieważ najbliższy ginekolog-naprotechnolog znajduje się około 100 km od Lichenia, stwarzało to niemałe problemy dla leczących się w Poradni małżeństw. Trzeba było temu zaradzić. Dlatego postanowiliśmy pójść o krok dalej i stworzyć dla naszych pacjentek gabinet ginekologiczny” – dodał marianin.

Przed oficjalnym otwarciem ośrodka uczestnicy dzisiejszego wydarzenia zgromadzili się na wspólnej modlitwie w kaplicy hospicjum im. bł. Stanisława Papczyńskiego. Mszy św. przewodniczył ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium. W koncelebrze uczestniczyli natomiast: ks. Piotr Wojtonis MIC, dyrektor licheńskiego hospicjum oraz ks. Piotr Kieniewic MIC z, dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia”, który wygłosił okolicznościową homilię. W Słowie ks. Kieniewicz nawiązał do Ewangelii z dnia. Mówił o doświadczeniu miłości Boga m.in. poprzez posługę medyczną. W jego odczuciu jest to możliwe tylko wówczas, gdy każdy z niosących posługę wcieli się w rolę szafarza Ewangelii Życia, od którego zawsze wymaga się, by był wierny. Nawiązał także do swojego pierwszego zetknięcia z naprotechnologią, która „oczarowała go tym, że w jej centrum jest człowiek”.  

W inauguracji nowego ośrodka uczestniczył pani dr Barbara Bartoś , lekarz ginekolog-położnik z Ostrowa Wielkopolskiego, która widziała gabinet po raz pierwszy. Nie kryła radości, że będzie mogła w nim pracować, mając jednocześnie świadomość bliskości Matki Bożej:
„Zanim wybrałam ginekologię zawsze bliskie mi było zdrowie ginekologiczne kobiety. Gdy pojawiła się naprotechnologia w Polsce, była to dla mnie odpowiedź na coś, czego zawsze oczekiwałam. Naprotechnologia zestawiła wszystko razem. Myślę, że połączenie gabinetu ginekologicznego pod okiem Maryi to jest bardzo dobrym pomysłem” – powiedziała lekarka.

W Poradni z początkiem września pacjentki znajdą się pod opieką wysokiej klasy specjalistów: ginekologów-położników, z których dwoje jest również specjalistami z zakresu endokrynologii, którzy mają przygotowanie w zakresie naprotechnologii. Przyjeżdżać będą z Warszawy, Poznania i Ostrowa Wlkp. Ośrodek oferuje opiekę ginekologiczno-położniczą w zgodzie z najwyższymi standardami medycznymi i etycznymi, starając się o rzeczywistą poprawę zdrowia zgłaszających się o pomoc i opiekę kobiet. Pracujący w Ośrodku lekarze nie przepisują hormonalnych środków antykoncepcyjnych i środków wczesnoporonnych rozpoznają wartość życia od samego początku do naturalnej śmierci, starając się jednoczenie otoczyć przyszłe życie miłością i profesjonalną opieką.

Gabinet jest otwarty dla wszystkich kobiet, które pragną zatroszczyć się o swoje zdrowie ginekologiczne, a także tych, które nie uczestniczą w programie naprotechnologii. Osoby zainteresowane usługami świadczonym w ramach gabinetu mogą zapisywać się na wizyty dzwoniąc do Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00 (numery telefonów: 63 270 81 32 lub 63 270 81 67).
Pacjentki będą przyjmowane w soboty, w godzinach 10-16 (z wyjątkiem trzeciej soboty miesiąca), oraz w czwartek przed trzecią sobotą miesiąca w godzinach 11:30-17:30.

Więcej informacji o działalności licheńskiego Ośrodka Wsparcia Płodności „NaProTechnologia” można znaleźć na stronie internetowej www.lichen.pl w zakładce wsparcie płodności.

Licheń Stary, 05 września 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet