Matka Boża Bolesna
10
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

22. Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe „Tobie powierzam się”.
 

30 tysięcy osób wzięło udział w 22. Ogólnopolskich Spotkaniach Trzeźwościowych w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Tegoroczny Mityng pod gwiazdami, jak popularnie nazywane jest wydarzenie, odbyło się pod hasłem „Tobie powierzam się”.

Spotkanie rozpoczęło się w piątkowy wieczór, 25 lipca. Jako pierwsi wokół stołu z zapaloną świecąsymbolizującą Chrystusa, zasiedli ananimowi alkoholicy oraz dorosłe dzieci alkoholików. W sobotę od samego rana ponad pięć tysięcy osób modliło się wspólnie podczas drogi krzyżowej na placu przed dzwonnicą z trzema dzwonami. Rozważania w trakcie modlitwy prowadził ks. Janusz Ogrodowczyk z Koła. O godz. 11:30 ks. Robert Krzywicki MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym, przywitał wszystkich, którzy przybyli do Lichenia, aby wspólnie przeżyć tegoroczne spotkanie osób uzależnionych. Towarzyszył mu ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz Sanktuarium.  W imieniu wspólnot AA spotkania otworzył Paweł, alkoholik z intergrupy „Jedność”. W katechezie wprowadzającej ks. Krzywicki nawiązał do trzeciego kroku AA (Postanowiliśmy powierzyć naszą wolę i nasze życie opiece Boga) w kontekście hasła tegorocznych spotkań trzeźwościowych. Mówił, że Jezus przyszedł na świat, aby wypełniać wolę Ojca:
„Bóg chce dla nas wolności. Dlatego zesłał na ziemię swojego jedynego Syna, Jezusa, który stał się naszym bratem i upodobnił się do nas we wszystkim. Chciał być taki, jak ja i ty, abyśmy mogli doświadczyć przemiany. Zewnętrznie Jezus był  podobny do nas, ale wewnętrznie był inny. Był cały poddany Bogu. My tego się uczymy przez całe życie.

Podczas ceremonii otwarcia 22. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych po raz pierwszy została wręczona nagroda „Pelikan” dla osoby, która całe swoje życie poświęciła pomocy innym. Pierwszą laureatką została pani Maria Matuszewska z Poznania, psycholog i terapeuta uzależnień, która była przy powstawaniu ruchu AA w Polsce. Przez wielu ludzi „ze środowiska” nazywana jest „matką uzależnionych”. Jak sama przyznała jest to dla niej ogromne wyróżnienie, jednak z przekąsem zastanawiała się czy na nią zasługuje:
 „Pelikan tylko dawał krew, a ja biorę przyjaźń, satysfakcję zawodową, mam wielu przyjaciół wśród alkoholików” –powiedziała.

Z kolei o godz. 13:00 w Kaplicy Całunu Turyńskiego odbyła się prezentacja książki pt. ”Bóg znalazł mnie na ulicy i co z tego wynikło” autorstwa  Henryka Krzoska, wydanej i sygnowanej logo Instytutu Wydawniczego ZNAK. W słowie wprowadzającym ks. Robert Krzywicki powiedział, że „nie można jej przeczytać tylko jeden raz”, a także, że „trudno nie uronić łzy w trakcie lektury”. Autor książki wyjaśnił, iż to nie on znalazł Boga, tylko Bóg znalazł jego. Sama zaś książka jest spisaną historią jego życia, które przez więzienie i bezdomność doprowadziło go do Boga.

O godz. 14:00 na skwerze przed budynkiem Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym po raz pierwszy w ramach licheńskich spotkań trzeźwościowych wystartowała scena młodzieżowa. W trakcie pokazów coś dla siebie mogli znaleźć zarówno młodsi, jak i nieco starsi. Dla tych pierwszych przygotowano m.in. gry i zabawy takie jak szczudła czy wielkie bańki mydlane, dla starszych natomiast wystąpili artyści związani z ruchem AA,wśród których był m.in. muzyk Piotr Nagiel.

O 14:30 w licheńskiej bazylice modlono się podczas Mszy św. za wszystkich, którzy odeszli do domu Ojca na wieczny mityng. Najświętszej Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Kieniewicz MIC, dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności "NaProTechnologia".

O 16:00 na placu koronacyjnym w starej części Sanktuarium wystąpiła z prelekcją Irena z miejscowości Akron w USA. Opowiedziała historię swojego życia. Mówiła o tym, jak poślubiła mężczyznę uzależnionego od alkoholu, dowiadując się o tym już po ślubie. I przyrzekła sobie, że mu pomoże. Jak się później okazało, Akron jest kolebką ruchu AA na świecie. Dzięki temu mogła zagłębić się w tematykę, aby skutecznie pomóc w wyjściu z uzależnienia swojemu mężowi.

O godz. 18:00 rozpoczęły się wszystkie mityngi tematyczne w poszczególnych miejscach Sanktuarium. W ciągu całego dnia na wiernych w konfesjonałach oczekiwało kilkudziesięciu księży. Do dyspozycji uczestników ogólnopolskich spotkań trzeźwościowych byli także wolontariusze, psycholodzy oraz terapeuci uzależnień, którzy służyli rozmową i podpowiadali, jak zrobić pierwszy krok w stronę życia w trzeźwości. Przez cały dzień do nabycia była także fachowa literatura dostępna w kioskach rozsianych na terenie Sanktuarium.
Kulminacyjnym punktem 22. Ogólnopolskich Spotkań Trzeźwościowych w Licheniu była Msza św. w licheńskiej bazylice o godz. 19:00, której przewodniczył bp Wiesław Mering, ordynariusz diecezji włocławskiej, podczas której modliło się kilkanaście tysięcy osób – zarówno w bazylice, jak i przed świątynią.  
Po Mszy św. kontynuowano poszczególne mityngi, które potrwają do samego rana. Tegoroczne licheńskie spotkania trzeźwościowe zakończy niedzielna Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej o godz. 7:30 rano.

Licheń Stary, 26 lipca 2014 r.       

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet