Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pielgrzymka represjonowanych politycznie
żołnierzy-górników


Represjonowani politycznie żołnierze-górnicy, którzy w latach 1949-1959 byli przymusowo wcielani do batalionów górniczych spotkali się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Okazją była ogólnopolska pielgrzymka, która od jedenastu lat każdego roku przypada w okolicach 13 lipca.

Uroczystości pielgrzymkowe rozpoczęły się już w sobotę, 12 lipca. Na placu przy dzwonnicy kombatanci, ich rodziny i przyjaciele wzięli bowiem udział w drodze krzyżowej, której przewodniczył marianin, ks. Józef Chaim. Jak się okazało jest on w sposób szczególny związany z członkami batalionów górniczych. Jego ojciec w młodości także padł ofiarą tego niecnego procederu, który ze strony władz komunistycznych polegał na wcielaniu do armii synów chłopskich, których rodziców uznano za kułaków, dzieci pochodzących z inteligenckich rodzin bądź powiązanych z działalnością w Armii Krajowej. Dlatego też, w ramach obowiązkowej służby wojskowejmłodzi chłopcy zmuszani byli do katorżniczej pracy w kopalniach węgla kamiennego, kopalniach uranu oraz kamieniołomach.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10:00 przy pomniku poświeconym ofiarom represji, zarówno tych, którzy przetrwali, jak i tych, którzy odeszli już do domu Ojca. Na początku głos zabrał pan Bolesław Karandyszowski, prezes Okręgowego Zarządu Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników w Bydgoszczy. W imieniu Zarządu Głównego podziękował wszystkim, którzy przybyli na obchody licheńskiej pielgrzymki. Jednocześnie wyraził ubolewanie nad faktem, iż z roku na rok na pielgrzymkę przyjeżdża mniej osób co w głównej mierze spowodowane jest wiekiem żołnierzy-górników. Dodał także, że „natura jest nieubłagalna i taki stan rzeczy będzie utrzymywał się w przyszłości”. Jako drugi głos zabrał obecny na uroczystościach ks. Wiktor Gumienny MIC, kustosz licheńskiego Sanktuarium. Kapłan podziękował wszystkim za przybycie i poprowadził modlitwę za tych żołnierzy-górników, którym nie było dane przybyć na licheńską pielgrzymkę. Następnie do zgromadzonych przemówił pan Edmund Celoch, v-ce prezes Zarządu Krajowego Związku Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników. Wręczył on poszczególnym osobom oraz przedstawicielom regionów okolicznościowe dyplomy oraz podziękowania za wkład w działalność na rzecz represjonowanych politycznie żołnierzy-górników. Elementem kończącym uroczystości przy pomniku było złożenie kwiatów pod obeliskiem.

Głównym punktem dzisiejszych uroczystości była południowa Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, której przewodniczył ksiądz kustosz. Podczas Eucharystii przy ołtarzu były obecne poczty sztandarowe, które przybyły z okręgowych związków z: Bydgoszczy, Płocka, Ostrołęki, Piotrkowa Trybunalskiego, Żuromina oraz Łodzi.  W homilii ks. Gumienny nawiązał do Ewangelii z dnia mówiącej o ziarnie, które padło na różne podłoże, aby następnie wydać plon. Wyjaśnił, że tak samo dzieje się ze Słowem Bożym. Czasami padnie na podatny grunt i wyda wspaniałe plony. Ale czasami nie trafia do ludzi, którzy bardzo szybko zapominają słowa, które usłyszeli. Dodał także, że przez modlitwę i spowiedź świętą „przygotowujemy glebę naszego serca do tego, aby Bóg mógł w niej zasiać prawdziwe ziarno życia”.


Po zakończeniu Mszy św. wierni otrzymali indywidualne błogosławieństwo poprzez nałożenie rąk przez kapłanów oraz odmówienie krótkiej modlitwy.
Związek Represjonowanych Politycznie Żołnierzy-Górników istnieje od 1992 roku. Do dziś żyje około 10 tysięcy spośród żołnierzy-górników, którzy w okresie od 1949 do 1959 pracowali w nieludzkich warunkach w kopalniach węgla, uranu i kamieniołomach. Szacuje się, że w Batalionach Górniczych pracowało ok. 200 000 osób.

Licheń Stary, 13 lipca 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet