Matka Boża Bolesna
1
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńska oaza chorych

Jest ich kilkudziesięciu. upośledzeniu fizycznie w stopniu małym lub średnim. Jednak bez pomocy osób trzecich nie mogliby funkcjonować. Mowa o uczestnikach oazy chorych, którzy w ciągu dwóch tygodni przebywają w Licheniu na tzw. wczaso-rekolekcjach.

Organizatorem tegorocznego spotkania jest ks. Karol Zając, kapelan Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie, który w przeszłości przyjeżdżał na oazę chorych jako wolontariusz:
„Staramy się jak najlepiej wypełnić wszystkie te pragnienia, które posiadają chorzy. Chcemy być dla nich, przede wszystkim wypełnić im czas i pokazywać w jaki sposób poprzez cierpienie, poprzez trudy możemy my, jako ludzie zdrowi, pomagać im każdego dnia”.

Każdy dzień dwutygodniowego pobytu w Licheniu jest inny. Jednak zawsze centralnym punktem dnia jest Eucharystia. Licheńskie rekolekcje czasem i miejscem dla chorych, aby mogli poczuć się ważni, potrzebni i akceptowani przez ludzi zdrowych i pełnosprawnych. Takie właśnie odczucia towarzyszą Annie Sztamblewskiej, jednej z uczestniczek tegorocznej oazy. Gdy przyjechała tutaj pierwszy raz urzekło podejście wolontariuszy i księdzaPoza tym magia miejsca sprawia, że można się tutaj wyciszyć i jeszcze bardziej umocnić w swojej wierze. Dlatego przyjeżdża na licheńską oazę chorych od pięciu lat i jeśli tylko będzie to możliwebędzie to robiła w przyszłości.

Dzięki projektom takim, jak licheńska oaza chorych, pomoc płynie w obydwu kierunkach – z jednej strony udzielają jej wolontariusze, którzy poświęcają swój wolny czas i energię do bycia z chorymi, z drugiej natomiast osoby niepełnosprawne pokazują zdrowym, w jaki sposób można mierzyć się z chorobą każdego dnia.
„W tym roku zdawałam maturę więc miałam dużo wolnego czasu. Postanowiłam, że nie będę spędzała wakacji bezczynnie. Wydawało mi się, że to dobry moment, aby sprawdzić się, spróbować pomóc innym ludziom. Poza tym słyszałam, że atmosfera na oazie jest cudowna i klimat tu panujący jest niepowtarzalny. Dlatego zdecydowałam się wziąć w niej udział”powiedziała Iza Cichocka, wolontariuszka z Tuliszkowa.

Oaza chorych rozpoczęła się w poniedziałek, 30 czerwca. Jej organizatorem jest parafia pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Koninie. Współorganizatorami spotkania także księża marianie z Lichenia, którzy nieodpłatnie udostępniają uczestnikom oazy chorych zaplecze sanitarno-noclegowe. Każdego roku w Licheniu odbywa się kilka oazowych turnusów. W trwającym, który zakończy się w sobotę, 12 lipca, biorą udział osoby chore i niepełnosprawne z terenu diecezji włocławskiej. W minioną środę z uczestnikami spotkał się także ordynariusz diecezji, bp Wiesław Mering, aby umocnić ich w codziennej walce z chorobą i zapewnić, że nie pozostawieni sami sobie.

Licheń Stary, 04 lipca 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet