Matka Boża Bolesna
rodzina na Golgocie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

„Na śmierć nigdy nie jest pora”.
Rekolekcje dla osób będących w żałobie


Co zrobić i jak się zachować, gdy bliska nam osoba odeszła? Dlaczego tak się stało? Czy, a jeśli tak, to kiedy, czas zagoi rany? Z tymi i wieloma innymi pytaniami zetkną się uczestnicy rekolekcji „Jak przeżyć żałobę”, które dziś (06.06) rozpoczęły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Licheńskie rekolekcje wspólnie prowadzą ks. Piotr Lach, dyrektor i kapelan Hospicjum im. . Stanisława Papczyńskiego w Licheniu oraz Monika Potera, psycholog pracująca w sanktuaryjnej Fundacji SPEM DONARE.  

Rekolekcje „jak przeżyć żałobę” cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Zwyczajowo odbywały się dwie tury rekolekcyjne (w kwietniu oraz listopadzie). Jednak od kilku lat, w związku z wieloma zapytaniami ze strony wiernych co do chęci uczestnictwa w spotkaniu, podjęto decyzję o zorganizowaniu dodatkowej tury w czerwcu:
„Każdego roku zgłasza się na nie bardzo dużo osób. W związku z tym odpowiadamy na zapotrzebowanie ludzi, którzy borykają się tematem żałoby, z bólem po śmierci bliskiej osoby i nie za bardzo wiedzą, co się z nimi w tym czasie dzieje”wyjaśnia psycholog Monika Potera.

Jak wyjaśniła, żałoba jest częścią ludzkiego życia, z którą prędzej czy później należy się pogodzić i przejść do codzienności: - „Z mojego doświadczenia terapeutycznego wynika, że dla wielu osób śmierć jest wciąż tematem tabu. O śmierci, o przemijaniu nie rozmawia się z najbliższymi. Przed wielu laty ludzie umierali w domu, skąd następnie ciało było zabierane do kościoła i na cmentarz. Teraz wszystko odbywa się w szpitalach, domach pogrzebowych poza naszym polem widzenia. Dzisiejszy świat hołduje modelowi „młodości”. Nie rozmawiamy o starości, o śmierci, a gdy ona nas dosięgnienie wiemy jak się w jej obliczu zachować. Gdy umiera ktoś bliski doświadczamy bólu, z którym nie umiemy sobie poradzić. Żałoba jest nieodłącznym elementem naszego życia. Jest to także swego rodzaju proces posiadający kilka etapówpocząwszy od szoku, gniewu, złości, poprzez ból, smutek, depresję, na stopniowej akceptacji nowej sytuacji kończąc”dodała psycholog.

Od strony psychologicznej uczestnicy rekolekcji starają się zrozumieć siebie, dowiadują się, jak poradzić sobie z trudnymi emocjami, które w nich po stracie bliskiej i ukochanej osoby. Od strony duchowej następuje pogłębiona modlitwa i zaduma nad zmarłymi. Rozpoczynają się także próby naprawienia trudnych relacji z innymi, próby przebaczenia zamierzchłych krzywd, ale także wyrażenie wdzięczności osobom zmarłym za wszelkie dobro, którego byli inicjatorami. Ważna w tym miejscu jest pomoc kapłana, ale także możliwość dzielenia się swoim bólem z innymi ludźmi, którzy przeżyli coś podobnego.

Z uwagi na specyfikę rekolekcji może w nich wziąć udział niewielka liczba osób. Tak też jest i tym razem. Rekolekcje zakończą się w niedzielę, 8 czerwca. Organizatorem spotkania jest Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 06 czerwca 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


 6 kwietnia 2020
  poniedziałek

  Wielki Poniedziałek
  Pan moim światłem i zbawieniem moim


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
Spowiedź
kościół górny - nawa wschodnia:
spowiedź odbywa się w konfesjonałach dostawianych
14.00 - 16.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Iz 42, 1-7 Ps: Ps 27, 1-3. 13-14
Akl: - Ew: J 12, 1-11
 

realizacja LM Internet  LM Internet