Matka Boża Bolesna
Główka1 nenufary
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje „Eucharystiastudnia bez dna i sposób na życie”zapowiedź 

Czy zastanawiałeś się kiedyś po co właściwie chodzimy do kościoła? Dlaczego uczestniczymy w Eucharystii? Dopadło Cię uczucie zwątpienia, zrezygnowania? Pomyślałeś, że Msza Święta niczego nie wnosi w Twoje życie? Jeśli tak to nie zwlekaj i zgłoś się na rekolekcje pomagające zgłębić nieskończoną miłość Boga, jaką okazuje nieustannie ludziom poprzez zaproszenie do uczestnictwa w Najświętszej Eucharystii. Najbliższe z nich  odbędą się w dniach 10-13 lipca br.

Wielu ludzi boryka się z wieloma dylematami dotyczącymi Eucharystii. Często rodzą się one z powodu braku czasu. Współczesny człowiek żyje w nieustannym pędzie. Nie ma czasu na relacje z innymi ludźmi, realizowanie swoich pasji, odpoczynek. Bywa, że liczy się tylko praca. Sprawy dotyczące wiary i ducha spychane na dalszy plan. To sprawia, że rozluźnia się nasza więź z Bogiem. Modlitewna rozmowa z Nim, spowiedź, czytanie Pisma Świętego, rekolekcje zaczynają nam przysparzać trudności. Uczestnicząc we Mszy Świętej dochodzimy do wniosku, że niewiele z niej rozumiemy. Być może kiedyś nie mieliśmy takich problemów, ale teraz nie potrafimy zrozumieć głębi i bogactwa, jakie niesie Eucharystia, choć teoretycznie o nim wiemy.

Nawiązując do przyczyny takiego stanu rzeczy prowadzący rekolekcje o Eucharystii ks. Sławomir Homoncik MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium stwierdza, z roku na rok mniej wiernych uczęszcza na Mszę:
„Coraz częściej zdarza się, że wierni z Eucharystii rezygnują, a ci, którzy w niej uczestniczą, często nie robią tego w sposób pełny. Z badań prowadzonych każdego roku w Kościołach wynika, że tylko ok. 15% ludzi deklarujących się jako osoby wierzące rozumie czym jest Eucharystia uczestnicząc w niej w sposób pełny i przyjmując Komunię Świętą”.

A może jest tak, że uczestniczysz regularnie we Mszach Świętych, modlisz się, starasz się pogłębiać relację z Panem Bogiem, a mimo wszystko czujesz, że się zatrzymałeś, że Eucharystia nie wnosi w Twoje życie tego, co dawniej. Masz wrażenie jakby Twoja wiara się „wypaliła”? Może w związku z tym pojawia się pokusa, by z niej rezygnować? Tak może się dziać, gdyż zły duch zna jej wartość i dlatego próbuje nas przekonać, że nie jest nam ona potrzebna, niczego nam nie daje, zabiera cenny czas.

Jeśli w codziennym życiu towarzyszy Ci którekolwiek z tych odczuć to czas, aby na nowo poszukać kontaktu z Bogiem, by spróbować odnowić swoją wiarę. Rekolekcje o Mszy Świętej skierowane są do wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją relację z Panem Bogiem, nauczyć się dostrzegać wartości, jakie niesie Eucharystia, dobrze rozumieć porządek, według jakiego sprawowana jest Msza Święta i z radością korzystać z przekazywanych treści. Rekolekcje mogą również być pomocą w wypracowaniu umiejętności szukania, rozpoznawania i czynienia woli Bożej w codziennym życiu.
W rekolekcjach mogą wziąć udział zarówno osoby, które straciły wiarę w moc Eucharystii, nie potrafią zaangażować się w modlitwę, jak i te, dla których rozmowa z Bogiem, regularne uczestniczenie w Mszy Świętej są nieodłącznymi elementami życia, jednak chciałyby jeszcze bardziej zacieśnić więź z Bogiem.

Najbliższe rekolekcje w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zaplanowane są na dni 10-13 lipca. Dla tych, którzy w tym czasie nie będą mogli z nich skorzystać, istnieje możliwość uczestnictwa w sesji jesiennej (25-28 września).

Zgłoszenia można przesyłać za pomocą poczty elektronicznej na adres lichen@lichen.pl lub dzwoniąc do sanktuaryjnego Biura Obsługi Pielgrzyma pod numer telefonu 63 270 81 63.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 listopada 2019
Czwartek

Warsztaty pisania ikon
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
6.40 Jutrznia
16.30 Różaniec za zmarłych (stary cmentarz)
Wieczorne nabożeństwo do św. St. Papczyńskiego po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą
Albert, Janusz, Konrad

Okres liturgiczny: Zwykły
Tydzień Psałterza: I
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: 1 Mch 2,15-29
Psalm responsoryjny: Ps 50
Ewangelia: Łk 19,41-44
realizacja LM Internet  LM Internet