Matka Boża Bolesna
20
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich w Licheniu

Pod hasłem “Cały Twój, Maryjo” w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w dniach 23-25 maja odbył się zjazd Stowarzyszenia Pomocników Mariańskich (SPM). Do Lichenia przybyło ok. 230 osób świeckich z całego kraju należących do SPM. Okazją były obchody 20-lecia istnienia Stowarzyszenia w Polsce.

Program zjazdu obejmował konferencje, wspólną modlitwę i zwiedzanie Sanktuarium. Dziękczynnej Eucharystii w bazylice licheńskiej przewodniczył o. Władysław MIC, dyrektor Centrum SPM w Warszawie. Konferencje w trakcie pielgrzymki głosił ks. Wojciech Skóra MIC, kustosz grobu . Stanisława Papczyńskiego znajdującego się w Górze Kalwarii pod Warszawą. Uczestnicy wysłuchali także świadectwa pani Marii Stachurskiej o roli Matki Bożej w jej życiu oraz owocach noszenia szkaplerza Niepokalanego Poczęcia Matki Bożej. Spore zainteresowanie wzbudziło także spotkanie z ks. Ryszardem Górowskim MIC, który dał poruszające świadectwo pracy misyjnej w Rwandzie. Podczas wieczoru jubileuszowego w sobotę, 24 maja, uczestnicy wysłuchali koncertu muzyki sakralnej w wykonaniu Agnieszki Gertner-Polak (sopran) i Justyny Gertner-Piechel (wiolonczela). W repertuarze znalazły się m. in. utwory Scarlattiego, Bacha i Nowowiejskiego. Miłym zaskoczeniem dla przybyłych do Lichenia członków SPM była możliwość modlitwy podczas sobotniego Apelu Maryjnego w obecności Krzyża Światowych Dni Młodzieży, którego peregrynacja w tych dniach miała miejsce w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej i miejscowej parafii pw. św. Doroty, dziewicy i męczennicy.

Msza św. kończąca zjazd, która była koncelebrowana kościele pw. Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w Grąblinie, stała się okazją do przekazania 48 osobom niebieskiego szkaplerza, symbolizującego oddanie się w opiekę Matce Zbawiciela.

Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich istnieje na świecie od blisko 90 lat. Zostało założone w USA, skąd przeniosło się do Wielkiej Brytanii, a w 1994 r. - do Polski. Obecne działa także na Ukrainie, Litwie i Łotwie oraz w Portugalii i Brazylii. Skupia ponad 250 tys. osób. Współpraca marianów ze świeckimi wpisuje się w ideały założyciela zgromadzenia, bł. Stanisława Papczyńskiego, który był prekursorem formacji świeckich w Kościele i włączania ich w jego misję. Członkowie SPM wspierają duchowo i materialnie mariańskich misjonarzy w wielu krajach. Razem z marianami głoszą misterium Niepokalanego Poczęcia Maryi i szerzą nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego. Pogłębiają też swoją formację chrześcijańską poprzez lekturę kwartalnika “Z Niepokalaną”, regularną modlitwę nowennową i udział w spotkaniach regionalnych. Największe wspólnoty pomocników mariańskich w Polsce działają w Warszawie, Lublinie i Grudziądzu.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet