Matka Boża Bolesna
Główka49 panorama
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Krzyż ŚDM pożegnany w Licheniu

Drugiego dnia obecności Krzyża ŚDM oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej wierni modlili się podczas Mszy św. sprawowanych w licheńskiej bazylice w obecności wspomnianych symboli. W bazylice modlili się zarówno licheńscy parafianie, jak i pielgrzymi, którzy przybyli do Lichenia, aby choć przez chwilę móc adorować symbole ŚDM.

O godz. 12:00 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Najświętszej Eucharystii  przewodniczył ks. Stanisław Kosiorowski, proboszcz parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym. W koncelebrze uczestniczył także m.in. ks. Eugeniusz Makulski, kustosz senior licheńskiego Sanktuarium. Mszę św. uświetniła także Kościelna Orkiestra Dęta z Wygiełzowa k. Łasku.
Na początku Eucharystii wierni w modlitewnym skupieniu przeszli w procesji wielkanocnej. Wierni podążali za Krzyżem ŚDM oraz ikoną Matki Bożej idąc wokół placu przed licheńską bazyliką. W procesji święte symbole ŚDM nieśli klerycy z I roku Seminarium Duchownego w Bydgoszczy przeżywający w Licheniu sesję propedeutyczną wraz ze swoim ojcem duchownym.   

W homilii ksiądz proboszcz odniósł się do krzyża, jako znaku naszej wiary i zbawienia. Mówił, że nie należy się go wstydzić, gdyż jest on symbolem męki Chrystusa, przez który odkupił cały świąt. - "W Chrystusie mamy zbawienie. To w nim jest nasze odkupienie" - nawoływał. "Ramiona Krzyża ŚDM szukają, wędrując po Polsce, młodzieży, aby osłonić przed trudami świata. Z wysokości krzyża Chrystus chce objąć wszystkich ludzi swym troskliwym ojcowskim obliczem" - dodał.   
Po zakończeniu Eucharystii nastąpiło pożegnanie Krzyża ŚDM młodzieży i ikony Matki Bożej Salus Populi Romani. Po odmówieniu przez zgromadzonych w świątyni wiernych modlitwy uwielbienia, strażacy z licheńskiej jednostki OSP zdjęli Krzyż ze stelaża i przekazali go młodzieży, która w procesji główną nawą bazyliki wyniosła krucyfiks na zewnątrz świątyni. Następnie strażacy przygotowali symbole ŚDM do transportu do kolejnego miejsca peregrynacji, tj. do parafii pw. św. Wita w Tuliszkowie.

Krzyż w skupieniu żegnała licheńska młodzież, parafianie, pielgrzymi oraz księża i bracia marianie. W momencie wyjazdu Krzyża i ikony Matki Bożej dał się słyszeć dźwięk dzwonu Maryja Bogurodzica.

Licheń Stary, 25 maja 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 lipca 2019
Środa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza
z Bydgoszczy na Jasną Górę

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji chorych
Po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00,

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Kinga, Krystyna, Olga, Krystyn

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Wj 16,1-5.9-15
Psalm responsoryjny: Ps 78
Ewangelia:Mt 13,1-9
realizacja LM Internet  LM Internet