Matka Boża Bolesna
20
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Bp Mering do sióstr klauzurowych
„Klasztory kontemplacyjne to źródła światła w świecie”


Za papieża, młodzież, rządzących i Kościół Święty, a także o pełnię darów Duch św. dla nowo wybranej konsulty Konferencji Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych modlono się w Licheniu podczas Mszy św., której przewodniczył bp Wiesław Alojzy Mering. Ordynariusz włocławski przybył do Lichenia, aby spotkać się z siostrami klauzurowymi, które w Sanktuarium w dniach 24-28 marca uczestniczą w VIII Zebraniu Plenarnym Przełożonych Żeńskich Klasztorów Kontemplacyjnych w Polsce.

O godz. 12 bp Mering przewodniczył Eucharystii przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W homilii odniósł się do Ewangelii z dnia mówiącej o wyrzuceniu demona z człowieka przez Jezusa:
„Dzisiejsza Ewangelia rozpoczyna się charakterystycznym zdaniem Jezus wyrzucał demona z człowieka niemego. Zetkniecie z mocą Boga otwiera tego człowieka, uzdrawia go. Zetknięcie z mocą Boga wkłada w usta człowieka właściwe słowo. Pozawala mu dać właściwą nazwę rzeczy”. Mówił dalej„Jakie niesłychane jest bogactwo, które proponuje nam dzisiaj Kościół do rozważania w tym pięknym dniu, kiedy licheńska bazylika zapełniona jest habitami żeńskich zakonów. Zawsze patrzymy z intencją, żeby błogosławieństwo Pana było waszym udziałem w całym życiu, żeby to spotkanie z Jezusem i Jego Matką tu, w bazylice Matki Bożej w Licheniu, zostawiło ślady”.  

Kaznodzieja pytał także wiernych zgromadzonych w świątyni: - „Czy potrafimy  słuchać, czy potrafimy mówić i głosić słowo Pana, nie swoje, ale Jego słowo, czy potrafimy otwierać się na słowo innego człowieka?! Czy w natłoku nieustanie bombardujących nas informacji umiemy jeszcze słuchać głosu Pana?” Metropolita włocławski podczas homilii odniósł się także do chrześcijaństwa. Mówił, „chrześcijaństwo to nie idea, myśl, system ale, osoba, Chrystuscierpiący i Zmartwychwstały, który jest Panem Kościoła, Panem historii człowieka i świata”.

Na zakończenie ks. biskup zwrócił się do sióstr klauzurowych mówiąc, klasztory kontemplacyjne rozproszone w różnych miejscach w Polsce i na świecie źródłami światła, i dzięki modlitwie sióstr w nich mieszkających lud Boży nie pogrąża się w zwątpieniu, ciemnościach, ale zmierza ku jedynemu, prawdziwemu i dobremu Bogu, który jest drogą, prawdą i życiem.

Licheń Stary, 27 marca 2014 r.

Bp Wiesław Mering o siostrach klauzurowych

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 czerwca 2020
Piątek
Obfity pokój miłującym prawo

Nabożeństwo wynagradzające do Najświętszego Serca Pana Jezusa (po mszy o godzinie 12.00)

4.rocznica kanonizacji św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów (2016)

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Pierwszy piątek miesiąca

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny z procesją ze światłami: 21.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 15.30, 17.00
Spowiedź od godz. 15.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet