Matka Boża Bolesna
Główka1 nenufary
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheń przygotowuje się do kanonizacji
. Jana Pawła II i Jana XXIII


27. kwietnia Kościół katolicki w Polsce i na świecie obchodzić będzie kanonizację dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII. Wierni, którzy tego dnia postanowią przybyć do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej będą mogli śledzić uroczystości kanonizacyjne na telebimach usytuowanych przed oraz wewnątrz licheńskiej bazyliki.

Dla wiernych, którym tego dnia bliżej będzie do Lichenia aniżeli do Rzymu, księża marianie przygotowali specjalny program obchodów uroczystości kanonizacyjnych:
„Najpierw za pośrednictwem telebimów będziemy uczestniczyć we Mszy św. kanonizacyjnej transmitowanej z Rzymu. Bezpośrednio po niej odprawimy Mszę św. dziękczynną przed Cudownym Obrazem. Po tej Mszy św. będzie istniała możliwość ucałowania relikwii świętego już Jana Pawła II w bazylice”powiedział ks. Sławomir Homoncik, vice kustosz Sanktuarium w Licheniu.

Po zakończeniu obrzędu ucałowania relikwii papieża-Polaka wierni zaproszeni zostaną do wysłuchania koncertu organowo-wokalnego w wykonaniu licheńskich organistówBarbary Kaczor oraz Michała Szostaka, członka Królewskiego Towarzystwa Organistów w Londynie.
Artyści wykonają utwory, m.in. Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz Antonio Vivaldiego. Wierni, którzy postanowią uczestniczyć w tej muzycznej uczcie, będą mogli delektować się dźwiękami płynącymi z największych organów w Polsce noszących imię Jana Pawła II.

Licheńskie Sanktuarium jest jednym z miejsc, które podczas pielgrzymek do Ojczyzny odwiedził . Jan Paweł II. Znajduje się tutaj wiele relikwii oraz pamiątek związanych z polskim papieżem:  
„W Sanktuarium mamy przede wszystkim apartamenty papieskie, w których mieszkał i spędził dwie noce Jan Paweł II. Mamy także kaplicę poświeconą Janowi Pawłowi II, gdzie zgromadzono pamiątki po nim”dodał ks. Homoncik.

Jak wylicza duchowny, wśród przedmiotów związanych z Janem Pawłem II jest także tron papieski, na którym zasiadał Ojciec Święty podczas wizyty w Licheniu w 1999 roku, ołtarz polowy, w którym był wówczas umieszczony Cudowny Obraz Matki Bożej Licheńskiej, relikwie błogosławionego w postaci zaschniętej kropli krwi, fragment pasa od sutanny, piuska kardynalska, piuska papieska a także kielich, który pozostawił Ojciec Święty jako dar dla Sanktuarium. Mamy także ofiarowny Matce Bożej przez papieża jako votum drogocenny różaniec, ktory znajduje się na stałe obok Cudownego Obrazu.

Transmisja Mszy św. kanonizacyjnej z Palcu św. Piotra w Watykanie rozpocznie się w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, 27 kwietnia, o godz. 10:00.

Licheń Stary, 21 marca 2014 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


7 lipca 2020
Wtorek
Naród wybrany ufa swemu Panu

 

17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
20.00 Wieczór Uwielbienia w bazylice
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet