Matka Boża Bolesna
Clipboard05
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Żywa lekcja historii w licheńskim muzeum


Grupa dwudziestu uczniów pierwszej klasy Gimnazjum nr 2 im. Polskich Alpinistów w Koninie przybyła do Lichenia, aby w tutejszym muzeum wziąć udział w niezwykłej lekcji historii zatytułowanej „Od średniowiecznego rękopisu do Internetu. Książka na przestrzeni wieków”.

Młodzi ludzie do licheńskiego muzeum przyjechali po raz kolejny. Jak wyjaśniła pomysłodawczyni wycieczki i nauczycielka konińskiego gimnazjum, Dorota Pasek, powodów przyjazdu było kilka:
„Licheń jest blisko Konina, dobre zbiory, przygotowani prowadzący, zajęcia ciekawe. A co najważniejszedzieciaki boją się przyjechać, mówiąc, że będzie nudno, że muzea nieciekawe. Natomiast kiedy stąd wyjeżdżają twierdzą, że było świetnie, ciekawie i pytają kiedy przyjedziemy ponownie”.

Żacy przyjeżdżają do Lichenia kilka razy do roku. Uczestniczą w lekcjach muzealnych, które stanowią uzupełnienie podstawy programowej realizowanej w szkole. Zdaniem nauczycielki takie lekcje znacznie wartościowsze, aniżeli te prowadzone w szkolnych klasach dlatego, że uczniowie mogą dotknąć i zobaczyć rzeczy, których w szkole zobaczyć nigdy nie będą mieli możliwości. W jej odczuciu najważniejsze jest to, że jest to żywa lekcja historii i języka polskiego:
„Lekcje pouczające i wartościowe dlatego, że nie w szkole, nie prowadzi ich nauczyciel, nie ma napięcia związanego z lekcją. Poza tym tutaj rzeczy, których nie ma w szkole” wyjaśniła pani pedagog.  

Kuba Adamek, uczeń konińskiego gimnazjum, przyjechał na lekcje muzealną do Lichenia zachęcony przez swoją nauczycielkę. Chciał zwiedzić tutejsze muzeum oraz dowiedzieć się i zobaczyć, jak wyglądały pierwsze książki:
„Z lekcji zapamiętałem wiele rzeczy, m.in. historię powstania książki. Dowiedziałem się co to inkunabuły, czyli książki wydane tuż po wynalezieniu druku”.

Podczas lekcji dotyczącej historii książki uczniowie mogli zobaczyć średniowieczne rękopisy i inkunabuły, m.in. Biblie Jakuba Wujka oraz Biblię Brzeską. Dowiedzieli się także w jaki sposób w dawnych czasach zapisywano informacje na glinianych tabliczkach, czym był papirus i pergamin, kiedy wynaleziono papier w wersji znanej obecnie oraz kim był i czym się zajmował Jan Gutenberg, twórca pierwszej maszyny drukarskiej.

W ofercie lekcji muzealnych licheńskiej placówki znajdują się także zajęcia pt: „Błękitny generał. Historia o gen. Józefie Hallerze”, „Skarby muzealnej biblioteki”, „Dokumenty i listy królewskie”, „Jak się kiedyś ubierano? Opowieść o stroju szlacheckim”, „Biblia jako dzieło literackie” czy też „Niebo na Ziemi –  prawosławna teologia ikony”.

Licheń Stary, 18 marca 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


7 lipca 2020
Wtorek
Naród wybrany ufa swemu Panu

 

17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
20.00 Wieczór Uwielbienia w bazylice
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet