Matka Boża Bolesna
Clipboard02
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Kolegium par odpowiedzialnych
Ruchu Equipes Notre-Dame


W miniony weekend (14-16 marca) w Licheniu odbyło się kolegium par odpowiedzialnych za Region Polska oraz  za poszczególne sektory działające na terenie naszego kraju. W trakcie weekendowego spotkania dyskutowano m.in. o kierunkach formacji małżeństw należących do Ruchu Equipes Notre-Dame (EN-D).  

Licheńskie kolegium miało formę spotkania roboczego. Pary odpowiedzialne za Region Polska Ruchu EN-D dyskutowały o istotnych sprawach z punktu widzenia formacyjnego, ale także o tym, w jaki sposób pozyskiwać nowych członków. Zdaniem ks. Stanisława Kosiorowskiego, opiekuna ekip działających w parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym, rodzina jest najważniejszym elementem w wychowaniu młodego pokolenia, dlatego tak ważne jest prawidłowe jej  formowanie:
„Ta wspólnota, która powstała we Francji, jest doświadczona w tym, aby dobrze formować małżeństwa, a te z kolei dobrze przekazywały życie i świętość swoim dzieciom i same się uświecały. Kolegium miało przede wszystkim na celu to, aby dobrze spełniać swoje obowiązki wobec Kościoła i wobec siebie jako wspólnoty małżeńskiej”.

W odczuciu pani Hanny Brezy z Torunia, która wraz z mężem Kazimierzem była odpowiedzialna za kolegium, licheńskie Sanktuarium idealnie nadaje się na zorganizowanie tego typu spotkania ze względu na bliskość Matki Bożej oraz wszechogarniającą atmosferę skupienia i modlitwy:
„Ustalamy program oraz zatwierdzamy materiały formacyjne. Dyskutujemy o tym wszystkim, co chcemy przekazać parom należącym do ekip w sektorach w kolejnym roku formacyjnym” – wyjaśniła Hanna Breza.

Ruch Equipes Notre-Dame został założony w 1939 roku przez francuskiego duchownego, ks. Henri Caffarela. W Polsce istnieje od 2002 roku i zrzesza ok. 500 małżeństw. W Regionie Polska aktualnie istnieje 5 sektorów: Wielkopolski, Mazowiecki, Śląski, Kujawski oraz Małopolski. Należy do niego także niedawno utworzony sektor Białoruski.  

Małżeństwa należące do Ruchu Equipes Notre-Dame żyją wg charyzmatu, jakim jest krzewienie miłości małżeńskiej, będącej drogą do świętości. Karta Ruchu EN-D z kolei, która jest podstawowym dokumentem dla małżonków w ich wspólnym i codziennym życiu, nakłada na nich zadania, które winni realizować jako członkowie stowarzyszenia: codzienną osobistą modlitwę, modlitwę małżeńską, spotkanie ze Słowem Bożym poprzez czytanie i słuchanie Pisma Świętego, ustalenie reguły życia, uczestnictwo w rekolekcjach organizowanych przez Ruch oraz comiesięczne spotkania żony i męża na dialogu małżeńskim.

Licheń Stary, 17 marca 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


7 lipca 2020
Wtorek
Naród wybrany ufa swemu Panu

 

17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
20.00 Wieczór Uwielbienia w bazylice
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet