Matka Boża Bolesna
Główka 21 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Nie byłam w stanie podnieść wzroku. Twoje Ciało upada tak bezwładnie, że już wiem… tam nie bije już serce. Twoja Matka wyciąga dłonie, by przytulić raz jeszcze swoje ukochane Maleństwo.

STACJA XIII. JEZUS W RAMIONACH MATKI

Każą zdjąć ciało. Przed chwilą stały tu tłumy, jedni skandowali, inni płakali... a teraz nikogo już nie ma, tylko Twoja Matka i najbliżsi przyjaciele.Ściągają Cię. Sznur trze o Twoją poranioną skórę...aż syczę z bólu, choć przecież Ciebie nie boli już nic. Jesteś taki cichy, cały we krwi, ale tak zupełnie milczący... nie mówisz, nie patrzysz...

Czuję jak w moim sercu rodzi się ogromna wyrwa. Dusi mnie, zabiera oddech i głos...jak to boli... ta pustka... ta strata... Dopiero teraz moje oczy pozwoliły sobie na łzy... lecą ciurkiem. Ale to nic, nie martw się, to tylko uczucia, które w sercu już się nie zmieściły.


 Nagle przyklęka przy mnie ktoś i przytula drżącą ręką. Spoglądam na wystraszoną i spłakaną twarz... Pamiętam wcześniej uśmiechniętą, gdy przysięgaliśmy sobie miłość do końca życia, a teraz klęczymy na tym pustkowi z cierpieniem w oczach i inne życie żegnamy...

Opuścili Cię. Twoja Mama zebrała materiał i czeka. Gdy składają Cię na Jej kolanach jej serce wydaje się krzyczeć z bólu. Słychać każdy szmer... Twoja ręka opada bezwładnie na ziemię. Nie wytrzymuję. Wybucham płaczem. Głowa, cała poraniona, leży luźno a usta nie mówią nic, nie uśmiechają się, nie dodają nam odwagi.

Twoja Matka ociera swoją łzę o ramię i owija Cię w płótno, jakby przytulała nowo narodzone niemowlę. Jakby bała się wypuścić Ciebie z rąk. Jakby bała się, że znowu może Cię stracić. Wtula twarz w Ciebie... przez chwilę cisza krzyczy tak boleśnie, że uszy nie w stanie tego wytrzymać.

To taki miałeś plan? Mnie zdejmą z krzyża moich problemów, bólów, a Ciebie zabiją? Przegrany Zwycięzca? Nic z tego nie rozumiem.

Boimy się podnieść wzrok na Twoją Matkę. Gdy w końcu to robimy, Ona wpatruje się w nas. Ma takie mętne i zmęczone oczy.
- Podejdźcie do mnie - mówi cichym, spłakanym głosem.


 Podchodzimy niepewnie, ale gdy jesteśmy już blisko padamy przy Niej przytulając się do Niej a Ciebie dotykając delikatnie i ostrożnie, jakbyśmy swoim dotykiem mogli Ciebie skrzywdzić jeszcze bardziej.

Przez chwilę wszyscy płaczemy razem. Nikt nam nie przerywa, pozwalają wypłynąć łzom, które i tak nie mają miejsca w środku. Twoja Matka, Miriam, podnosi oczy i patrzy na nas z takim zrozumieniem, jakie mogłam widzieć tylko w jednych oczach... w Twoich.

- Dzieci - mówi do nas cichutko, jakby był to szum wiatru - wiem... wiem co to znaczy stracić kogoś, kogo się kocha nad życie... wiem, co to znaczy stracić swoje ukochane dziecko... Nie ważne, czy żyło one ponad trzydzieści lat, czy może nie zdążyło się narodzić... a może nie zdążyło się nawet począć... Tego bólu nie zrozumie nikt. I to nie przestanie boleć jutro, a może nawet nie przestanie za rok. Jedno wiem, macie siebie nawzajem i miłość, której nauczył Was On sam. Ludzi, których dał Wam na tej Drodze, przyjaciół, ale i ludzi, którzy Was nie zrozumieją. On zmarł, byście Wy przeżyli, bo w Waszym życiu może wydarzyć się jeszcze wszystko, skoro wskrzesił umarłych, skoro niewidomi odzyskali wzrok... Nie wiemy, co Wam da, jaką drogą dalej Was poprowadzi... Ale do tej pory nauczył Was, co to znaczy miłość... Wasza, wspólna, Twój mąż, Twoja żona... macie siebie, macie miłość, której potrzebuje świat... My mamy.
Straciliśmy nasze dzieci... - chwilę milczy, przełyka, lecz nie wiem już czy ślinę czy łzę - wstańmy, pokażmy światu, co to znaczy kochać. Nie zmarnujemy Jego Śmierci.

Któryś za nas cierpiał rany, Jezu Chryste zmiłuj się nad nami.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet