Matka Boża Bolesna
23
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Światowy Dzień Chorego

Z okazji Światowego Dnia Chorego (11 lutego) w hospicjum im. . Stanisława Papczyńskiego w Licheniu Starym została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich pacjentów oraz personelu licheńskiej placówki.

W Najświętszej Eucharystii, której przewodniczył abp Jan Paweł Lenga, uczestniczyli pacjenci oraz personel licheńskiego hospicjum. Ci z pacjentów, których stan zdrowia nie pozwalał na udanie się do kaplicy hospicyjnej, mogli uczestniczyć we Mszy św. w swoich pokojach za pośrednictwem przekazu audiowizualnego.

W homilii skierowanej do wiernych abp Jana Paweł Lenga odwołał się do wczorajszej decyzji papieża Benedykta XVI o abdykacji ze Stolicy Piotrowej:
„Chory to nie tylko ten, który jest przykuty do łóżka. Każdy z nas doświadcza choroby, gdyż nasze ciała nie doskonałe. Choroba przychodzi do nas wtedy, kiedy się jej nie spodziewamy. Dzisiaj Ojciec Święty ogłosił rezygnację z urzędu papieża w Kościele katolickim ze względu na swoje zdrowie. Z pewnością nie była to łatwa decyzja, ale jak widzimy człowiek ma kres swoich możliwości fizycznych.”    

Na zakończenie homilii abp Lenga zwrócił się do pacjentów, aby zawsze mieli nadzieję, gdyż każdy koniec jest początkiem czegoś nowego. A koniec ziemskiego życia, jest jednocześnie początkiem nowego, lepszego życia z Chrystusem w niebie. Jak dodał, Bóg nigdy nie daje człowiekowi krzyża cięższego, aniżeli może udźwignąć. Dlatego trzeba być wdzięcznym Bogu za to, czym nas obdarzył, a po śmierci znajdziemy ukojenie w Chrystusie, który jest prawdą, drogą i życiem.
 
„Jest to szczególny dzień, kiedy pamiętamy o chorych w modlitwie. Przypominamy sobie przypowieść o miłosiernym Samarytaninie, abyśmy my, jako katolicy, wiedzieli, w jaki sposób czynić dobro i abyśmy pomagali tym najbardziej potrzebującym”powiedział obecny na Mszy św. Krzysztof Zieliński, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum.

Po zakończeniu Mszy św. abp Jan Paweł Lenga udał się do sal, aby spotkać się z pacjentami.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na życie papieża-Polaka Święto obchodzone jest w dniu liturgicznego wspomnienia Matki Bożej z Lourds.  

Licheń Stary, 12 lutego 2013 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 maja 2019
Poniedziałek

Wspomnienie dowolne św. Bernarda ze Sieny

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,5-18  
Psalm responsoryjny: Ps 115  
Ewangelia: J 14,21-26
realizacja LM Internet  LM Internet