Matka Boża Bolesna
k
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

 Rekolekcje dla osób przygotowujących się
do zawarcia sakramentu małżeństwa

Rekolekcje dla osób przygotowujących się do zawarcia sakramentu małżeństwa odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej (08-10 lutego). Wzięły w nich udział 24 pary z całej Polski.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek 8 lutego. W trakcie weekendowego spotkania młodzi ludzie mieli możliwość ugruntowania swojej decyzji o zawarciu sakramentalnego związku małżeńskiego dzięki pracy opartej na dialogu. Tradycyjnie już licheńskie rekolekcje prowadzili państwo Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy, doradcy życia małżeńskiego i rodzinnego. Ponadto trzy tematy w tracie spotkania zostały przygotowane i przeprowadzone przez państwa Elżbietę i Krzysztofa Krysiaków z Łodzi. Od strony duchowej nad narzeczonymi opiekę sprawował ks. Piotr Kieniewicz, v-ce dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.

Zdaniem pani Elżbiety Krysiak
najlepszą formą dotarcia dziś do młodych ludzi jest świadectwo. Dlatego w swoich wystąpieniach małżonkowie starali się opierać o własne doświadczenia małżeństwa z wieloletnim stażem, ale także o magisterium Kościoła oraz odnosili się do wiedzy psychologiczno-pedagogicznej. Zdaniem pani Elżbiety formy kursów przedmałżeńskich ewoluowały na przestrzeni lat i dziś wyglądają one nieco inaczej aniżeli kiedyś:
„Na początku zdecydowana większość osób, które brały udział w takich kursach, były to osoby wierzące, które chciały kształtować swoje odniesienie do Boga i wynieść wiedzę z takiego kursu. W tej chwili jest różnie. Nierzadko przychodzą osoby, które potrzebują zaświadczenia i nie interesuje ich, co będzie na takim kursie”.

Zdarza się jednak, w miarę zagłębiania się w zagadnienia prowadzone na kursie, jego uczestnicy zmieniają zdanie i podejście:
„Na kursach, które prowadzę, pracujemy tylko metodami warsztatowymi. Dzięki temu młodzi ludzie mają bardzo dużo możliwości poznania siebie nawzajem i dostrzeżenia tego, z czym wchodzą w małżeństwo. Przede wszystkim mogą poznać osoby, które mają mniej lub więcej stażu małżeńskiego i jak one sobie radzą z problemami czy też jak podchodzą do wychowania dzieci”dodał Elżbieta Krysiak.

W licheńskich rekolekcjach uczestniczyły zarówno pary z miejscowej parafii, jak i z odległych miejsc w Polsce. Łukasz Lizik pochodzi z pobliskiego Helenowa. Jego zdaniem korzystniej jest wziąć udział w rekolekcjach weekendowych, zwłaszcza gdy się pracuje czy studiuje:
„Łatwiej jest wygospodarować jeden weekend. W innych parafiach trzeba przychodzić co tydzień, np. przez cały Wielki Post. Łatwiej jest przede wszystkim ze względów czasowych. Ta forma zdecydowanie bardziej mi odpowiada aniżeli forma cotygodniowych spotkań”.

Zdaniem państwa Krysiaków ogromnie ważne jest, iż młodzi ludzie czują potrzebę uczestnictwa w rekolekcjach przygotowujących do zawarcia sakramentu małżeństwa. Jednak decyzja o podjęciu kroku często bywa przedwczesna lub nieprzemyślana. Skutkuje to w dalszej fazie małżeństwa nieporozumieniami, co w ostateczności może prowadzić do rozwodu. Krzysztof Krysiak, współprowadzący zakończone dziś rekolekcje, zwraca uwagę na kilka powodów, dla których małżonkowie rozstają się po krótkim czasie wspólnego życia. Jednym z nich jest brak komunikacji
miedzy małżonkami oraz konflikty międzypokoleniowe:

„Czasami młody człowiek nie jest w stanie oderwać się od swojego rodzica. Dalej pozostaje w takim psychicznym związku, silnej więzi z rodzicem. Natomiast teraz należy budować i zacieśniać relacje z drugą, ukochaną osobą.”

Inną istotną kwestią, przez którą młodzi ludzie oddalają się od siebie jest brak czasu:
„Ciągła gonitwa nie za prawdziwymi wartościami, które ściśle wiążą ludzi, tymi, duchowymi, ale materialnymi. To też jest oczywiście bardzo ważne, gdyż to stwarza komfort życia razem, ale potem okazuje się, że domy, a nie ma małżeństwa”dodał Krzysztof Krysiak.

Zdaniem prowadzących warsztaty dodatkowym pretekstem do zbyt szybkiego rozstawania się małżeństw jest także brak chęci i umiejętności rozwiązywania problemów, które prędzej czy później się pojawią. W ich odczuciu parom wydaje się, że łatwiej jest się rozstać i poszukać nowego partnera, aniżeli włożyć wysiłek w ratowanie związku, który został zawarty (z założenia) na całe życie przed Bogiem. Dlatego warto, by młodzi ludzie (zarówno narzeczeni, jak i małżonkowie) uczestniczyli w rekolekcjach, w których będą mogli porozmawiać ze specjalistami o możliwych rozwiązaniach wyjścia z konfliktu, którzy im podpowiedzą i doradzą, co zrobić, aby uratować małżeństwo przed rozpadem.

W trakcie rekolekcji poruszane były zagadnienia z trzech zasadniczych bloków tematycznych: po pierwsze czy decyzja o zawarciu związku małżeńskiego została słusznie podjęta przez narzeczonych; drugą kwestią było pogłębienie wiedzy o sakramencie małżeństwa, natomiast trzecią przygotowanie do ról, jakie czekają narzeczonych w niedalekiej przyszłości (małżonka, rodzica, zięcia czy synowej).

Po zakończeniu rekolekcji uczestnicy otrzymali zaświadczenia niezbędne przy składaniu dokumentów w kancelarii parafialnej przed zawarciem sakramentu małżeństwa. Kolejne takie rekolekcje odbędą się we wrześniu (13 - 15 września).

Licheń Stary, 10 lutego 2013 r.   


ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY29 maja 2020
Piątek
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach


Dni modlitw o jedność chrześcijan (do 30 maja)

Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego (22-30 maja)

Via Lucis (Droga światła) - godz. 18.00


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Apel Maryjny 21.00
Via Lucis (Droga światła) - godz. 18.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Dz 25, 13-21 Ps: Ps 103, 1-2. 11-12. 19-20
Akl: por. J 14, 26 Ew: J 21, 15-19

realizacja LM Internet  LM Internet