Matka Boża Bolesna
Główka48 kaplica różańcowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Radzenie sobie w sytuacji trudnejwarsztaty

Dwanaście osób z Piły, Kalisza, Piotrkowa Trybunalskiego, Zgorzelca, Gniezna i Częstochowy rozpoczęło dziś, 01-go lutego, warsztaty w Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym (LCPRiOU), których celem będzie poznanie technik i sposobów radzenia sobie ze stresem w codziennym życiu.

Stres jest jednym z najistotniejszych czynników warunkujących zdrowie człowieka. Osoby, które w swojej  pracy poddane długotrwałemu oddziaływaniu czynników stresogennych częściej zapadają na ciężkie choroby, tj. nowotwory czy dolegliwości na tle nerwowym. Licheńskie warsztaty mają pomóc takim osobom w przezwyciężeniu negatywnych skutków oddziaływania czynników stresogennych:
„Na warsztaty zgłosiły się osoby z całej Polski w różnym wieku, z różnorakimi doświadczeniami i problemami, aby zapoznać się z tematem stresu i nabyć nowych umiejętności radzenia sobie z nim. Żeby sobie ze stresem radzić warto wiedzieć, na czym on polega, czy jest potrzebny czy też nie, czy każdy stres jest destrukcyjny, czy istnieje także taki stres, który może nas zmobilizować do pracy, do działania, do jakiś nowych, twórczych rozwiązań w życiu”powiedziała Monika Potera, psycholog z LCPRiOU.

Jak dodała, na warsztaty przyjeżdżają ludzie z różnymi problemami. Zgodnie z harmonogramem trzydniowego spotkania uczestnicy będą mogli nauczyć się, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych, które zostaną zaaranżowane na potrzeby warsztatów. Jednak z pewnością nie zabraknie także kwestii, które „wypłyną” od samych uczestników, gdyż każdy z nich przeżywa, bądź przeżywał w przeszłości, sytuacje, z którymi sobie nie radził i poprzez udział w licheńskim szkoleniu może podzielić się nimi z całą grupą i zapoznać się z możliwymi rozwiązaniami.

Organizatorzy warsztatów mają świadomość, że w trakcie trzydniowego spotkania nie zostaną wyczerpane wszystkie kwestie związane z wpływem stresu na ludzkie życie. Jednak ważnym jest, aby dowiedzieć się czym jest stres i co robić, aby nie wpływał negatywnie na ludzkie życie. Jak wyjaśnia Monika Potera rodzajów stresu jest wiele i istotnym jest, aby umieć go wykorzystać do dobrych celów:
„Definicji stresu jest mnóstwo. Taka najkrótsza mówi, że stres jest reakcją organizmu na jakieś zagrażające bodźce i motywuje do działania, aby tych bodźców uniknąć bądź też twórczo rozwiązywać. Jest stres krótkotrwały, który na nas oddziałuje tu i teraz, natomiast gorzej jest, gdy takim stresorom jesteśmy poddawani długotrwale i wtedy ten stres bardziej destrukcyjnie działa na nasz organizm.”

Jej zdaniem, warto dbać o higienę dnia i życia. Warto cześć swojego czasu poświęcić na indywidualne zainteresowania, hobby, gdyż pozwalają one zredukować stres i wpływają kojąco na nasz system nerwowy. Należy także inwestować w siebie i mieć w zanadrzu różne sposoby, dzięki którym można zrelaksować się po ciężkim dniu pracy i uzupełnić siły witalne poprzez wykonywanie czynności, które sprawiają nam przyjemność.

Warsztaty o stresie organizowane przez Licheńskie Centrum Pomocy Rodzinie o Osobom  Uzależnionym
jedną z propozycji placówki dla osób mających problemy w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w życiu. Prócz nich Centrum oferuje także warsztaty z zakresu kształtowania postaw asertywnych, poczucia własnej wartości czy też o radzeniu sobie w kryzysie.
Więcej informacji można uzyskać kontaktując się z Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie Osobom Uzależnionym telefonicznie (63 270 81 32), korzystając ze strony internetowej www.pomoc.lichen.pl bądź odwiedzając facebook’owy profil placówki www.facebook.com/lichenskie.pomocy.

Licheń Stary, 01 lutego 2013 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 maja 2019
Poniedziałek

Wspomnienie dowolne św. Bernarda ze Sieny

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,5-18  
Psalm responsoryjny: Ps 115  
Ewangelia: J 14,21-26
realizacja LM Internet  LM Internet