Matka Boża Bolesna
Główka38 Bazylika jesienią
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

Księża marianie, opiekunowie licheńskiego sanktuarium, oraz mieszkańcy parafii pw. św. Doroty w Licheniu Starym oddali wczoraj, 22 stycznia, hołd wszystkim osobom, które poniosły śmierć wskutek działań zbrojnych, jakie w 1863 rozpoczęły się w Polsce.

O godz. 17:00 w
kościele parafialnym pw. św. Doroty rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył ks. Wiktor Gumienny, kustosz licheńskiego sanktuarium. Podczas Mszy św. modlono się w intencji ofiar, które poniosły śmierć bezpośrednio w działaniach zbrojnych podczas Powstania Styczniowego, jak i za tych, którzy zginęli na zesłaniu na dalekiej Syberii. W homilii wygłoszonej do zgromadzonych wiernych ksiądz kustosz zwrócił uwagę na ogromną rangę wydarzeń z 1863 roku. Podkreślił, że wszyscy jesteśmy winni pamięć i cześć za najwyższą ofiarę, jaką ponieśli powstańcy oddając swoje życie za swój kraj.

Tuż po zakończeniu Mszy św. nastąpiła krótka chwila refleksji nad wydarzeniami z 1863. Pan Klemens Staszak, mieszkaniec Lichenia, przybliżył pokrótce zgromadzonym w świątyni wiernym historię Powstania Styczniowego. Zaprezentował także dwa wiersze własnego autorstwa, które inspirowane były wydarzeniami z pobliskiego Ignacewa (gm. Ślesin), gdzie 8 maja 1863 roku rozegrała się jedna z licznych bitew powstania.

Następnie wszyscy przenieśli się pod pomnik upamiętniający powstańców styczniowych znajdujący się nieopodal kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Tam została odmówiona modlitwa w intencji poległych, a przy pomniku zostały zapalone znicze jako symbol pamięci o powstańcach.

„Takiej rocznicy nie można pominąć. Dzisiaj jest akurat dzień, w którym wybuchło to powstanie 150 lat temu. Cieszę się bardzo, że przyszła grupa parafian, że były zuchy, że razem mogliśmy najpierw uczestniczyć w Najświętszej Ofierze, a później przyjść pod pomnik, aby oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą Ojczyznę.” – powiedział ks. Wiktor Gumienny.

Sanktuarium Maryjne w Licheniu Starym jest miejscem, gdzie oprócz wymiaru religijnego dużą wagę przywiązuje się do ważnych wydarzeń związanych z historią naszego kraju. Znajdują się tu pomniki przypominające odwiedzającym sanktuarium pielgrzymom o latach wojen, zaborów czy walki o odzyskanie niepodległości. Miejscem, które w szczególny sposób przypomina o minionych dziejach Polski jest Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Zgromadzono w nim wiele wspaniałych eksponatów, które udostępnione do zwiedzania przez cały rok. W 2013 roku, z racji 150. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, w licheńskiej palcówce zostanie zaprezentowana ekspozycja przygotowana specjalnie z tej okazji:
„Wystawa, którą otworzymy, będzie nosiła tytuł Mówią ludzie roku 1863. Tytuł zaczerpnęliśmy od twórcy kolekcji muzeum, tzn. od ks. Józefa Jarzębowskiego, który wydał książkę właśnie o takim tytule. Zastanawiając się, jaką konstrukcję ma mieć ta wystawa, postanowiliśmy, że nie będziemy starali się pokazać jak przebiegało Powstanie, nie będziemy starali się dokonać żadnej oceny czy analizy. To, co na interesuje, to ludzie, którzy byli z Powstaniem związani na różnych płaszczyznach: od dyktatorów, przez żołnierzy, przez kobiety, które wspomagały Powstanie dowożąc broń” - wyjaśniła Irena Wawrzyniak z licheńskiego muzeum.

Wystawa, której oficjalne otwarcie zaplanowano na 3 maja br.,  zostanie oparta o zbiory pamiętników, listów, wspomnień oraz innych ocalałych dokumentów, które w trakcie swojego życia zgromadził ks. Józef Jarzębowski. Poprzez nadanie wystawie takiego samego tytułu, jak książki ks. Jarzębowskiego, jej twórcy chcą oddać hołd kapłanowi, gdyż to właśnie dzięki  jego historycznej pasji i umiłowaniu Ojczyzny możemy dziś podziwiać powstańcze eksponaty i wracać do wydarzeń z roku 1863.

Licheń Stary, 23 stycznia 2013 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet