Matka Boża Bolesna
26
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zabezpieczanie obiektów sakralnych i muzealnych


Proboszczowie parafii z terenu miasta Konina oraz powiatu konińskiego, burmistrzowie oraz wójtowie z okolicznych miejscowości, pracownicy ośrodków kultury, konińskiego muzeum oraz funkcjonariusze prewencji Komendy Miejskiej Policji w Koninie uczestniczyli w konferencji pt. "Zabezpieczanie obiektów skarlanych i muzealnych oraz dóbr kultury w nich zgromadzonych", która wczoraj (14.11) odbyła sie w Domu Pielgrzyma ARKA w Licheniu Starym.

Podinsp. Waldemar Tyrański, Naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Koninie, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na to, w kościołach znajdujących się na terenie powiatu policja najczęściej odnotowuje pospolite kradzieże, w większości skarbonek. W roku 2012 konińska policja odnotowała 4 włamania do kościołów przy jednym takim zdarzeniu w 2011 roku. Jak dodał inicjatywa zorganizowania konferencji została zaproponowana, aby policja mogła spotkać sie z księżmi, porozmawiać z nimi i wymienić informacje w celu lepszej ochrony świątyń, których administratorami.  W swoim wystąpieniu przywołał ubiegłoroczną, zuchwałą kradzież pierścienia kard. Stefana Wyszyńskiego z katedry gnieźnieńskiej.

Charakterystykę zabezpieczeń przeciwpożarowych przedstawili: mł. bryg. Tomasz Wiśniewski oraz bryg. Jacek Stróżyński z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. W swoim wystąpieniu skupili się głównie na zabezpieczaniu świątyń w trakcie ich ozdabiania przed Świętami Bożego Narodzenia oraz z okazji I Komunii ŚwiętejNadmienili, zdecydowanie najwięcej pożarów powstaje na skutek niesprawności instalacji elektrycznych, które bardzo często stare i rzadko modernizowane. Zagrożenie powodują także tymczasowe instalacje, przedłużacze oraz rozdzielniki prądowe, które wykorzystywane do ozdabiania żłobków bożonarodzeniowych oraz choinek znajdujących się w świątyniach:
"Przy zabezpieczaniu obiektów sakralnych należy zwrócić uwagę, że jest to obiekt użyteczności publicznej. Co prawda to obiekty kultu religijnego, ale to obiekty, w których przebywają ludzie i to w dużych zgromadzeniach. Musimy zwrócić uwagę, aby zapewnić bezpieczne warunki ewakuacji. Myślę tutaj o szerokościach oraz ilościach drzwi ewakuacyjnych oraz o oznakowaniu tych drzwi. Również mam tutaj na uwadze wyposażenie obiektów w podręczny sprzęt gaśniczy." - wyjaśnił brygadier Jacek Stróżyński.

Z kolei Alojzy Pawelczak, rzeczoznawca Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ds. zabezpieczeń obiektów muzealnych i sakralnych, przywołał przykłady ze swojego ponad 50-letniego doświadczenia pracy rzeczoznawcy. Wtórując swoim poprzednikom zaakcentował najważniejsze aspekty bezpieczeństwa obiektów sakralnych oraz muzealnych, czyli właściwie funkcjonującą instalację elektryczną oraz odpowiedni system przeciwpożarowy. Dodał także, że takie kwestie, o ile to możliwe, należy planować na poziomie sporządzania planu obiektu. Jego zdaniem ważne jest też posiadanie profesjonalnych zabezpieczeń z odpowiednim certyfikowanym urządzeniami, które będą przekazywały sygnał o ewentualnym zagrożeniu do odpowiedniej jednostki nadzorującej:
"Jeśli chodzi o zabezpieczenie kościołów to mam na myśli systemy sygnalizacji pożaru, systemy sygnalizacji włamania i napadu, oraz w obiektach bardzo ważnych, tam gdzie zgromadzone bardzo duże dobra kultury polskiej, tam trzeba byłoby pomyśleć o dozorze telewizyjnym."

Na zakończenie uczestnicy konferencji zostali zapoznani z praktycznymi sposobami utrudniającymi włamanie zarówno do świątyń, jak i zwykłych mieszkań czy domów jednorodzinnych. Jan Szubert z Laboratorium Badawczego Instytutu Techniki Budowlanej w swoim wystąpieniu dał do zrozumienia uczestnikom konferencji, jak ważne jest należyte dobieranie okien, drzwi, stosowanie certyfikowanych zamków oraz innych elementów zabezpieczających przed włamaniem. Zaprezentowane zostały także filmy prezentujące jak w prosty sposób włamywacze w stanie sforsować okno czy drzwi wejściowe i dostać się do budynku.

Wczorajszą konferencję zorganizowała Komenda Miejska Policji w Koninie przy współudziale Domu Zakonnego Zgromadzenia Księży Marianów w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 15 listopada 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 października
Poniedziałek


Dzień Edukacji Narodowej

Św. Małgorzaty M. Alacoque
oraz św. Kaliksta

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 – w intencji uzależnionych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Liwia, Bernard, Kalikst
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 1-7
Psalm responsoryjny: Ps 98 (97), 1. 2-3ab. 3cd-4 (R.: por. 2a)
Ewangelia: Łk 11, 29-32
realizacja LM Internet  LM Internet