Matka Boża Bolesna
Główka23 Sanktuarium panorama jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Turniej ministrantów

Ponad 300 ministrantów z mariańskich parafii z terenu całego kraju przyjedzie w najbliższy weekend (9-11 listopada) do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. W trakcie trzydniowego spotkania będą rywalizować o miano najlepszej i najbardziej zgranej grupy ministranckiej.

Pierwszego miejsca będą bronić ministranci z parafii pw. Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze, którzy okazali się bezkonkurencyjni w ubiegłorocznych zmaganiach. Tegoroczny turniej będzie podzielony na cztery zasadnicze etapy: prezentacji przygotowanej przez poszczególne grupy na podstawie „Dziennika duchowego” . Jerzego Matulewicza, turnieju sprawnościowego, rajdu po terenie licheńskiego Sanktuarium oraz konkursu wiedzy o . Jerzym Matulewiczu.

Podczas zjazdu, którego ostatni dzień przypada w trakcie Narodowego Święta Niepodległości, młodzi ludzie udadzą się pod ścianę pamięci, aby oddać hołd tym, którzy oddali życie w obronie ojczyzny:
„W piątek ze wszystkimi ministrantami podejdziemy do ściany pamięci, która znajduje się w starej części sanktuarium licheńskiego pomiędzy kościołem Matki Bożej Częstochowskiej a cmentarzem, aby tam oddać cześć tym wszystkim, którzy zginęli w walce o niepodległość. Zapalimy znicze, złożymy kwiaty i odśpiewamy hymn państwowy”powiedział ks. Grzegorz Reiss, duszpasterz młodzieży z Lichenia.

Także w piątek rozpoczną się zmagania turniejowe. Poszczególne grupy ministrantów będą mogły pochwalić się wynikami pracy, którą włożyły w przygotowanie prezentacji na zadany wcześniej temat:
„Pierwszy etap turnieju rozpocznie prezentacja na podstawie „Dziennika duchowego” . Jerzego Matulewicza. Ministranci mają przekazać tym wszystkim, którzy będą zgromadzeni, dowolną myśl, ideę, hasło z „Dziennika duchowego” . Jerzego Matulewicza. Będzie to też pewna forma ewangelizacji dla nas wszystkich”dodał ks. Reiss.

Sobota będzie z pewnością najbardziej dynamicznym dniem zawodów. W tym dniu odbędą się II i III etap turnieju ministranckiego, a więc konkurs sprawnościowy oraz rajd po terenie sanktuarium. Każdego roku ta część rywalizacji przysparza uczestnikom wiele emocji. Przeciąganie liny, pokonanie toru przeszkód czy inne konkurencje, w których trzeba wykazać sie sprytem, sprawnością a niekiedy i pomysłowością sprawiają, że młodzi ludzie chętnie w nich uczestniczą i równie ochoczo kibicują swojej lub innej, zaprzyjaźnionej drużynie. Tradycyjnie konkurencje do zmagań sprawnościowych przygotowują klerycy z mariańskiego seminarium duchownego w Lublinie. Oni też sprawują kontrolę nad ich prawidłowym i bezpiecznym przebiegiem.  

Niedziela natomiast to czas, kiedy należy wytężyć intelekt, gdyż rozegrany zostanie wówczas czwarty etap turnieju - konkurs z wiedzy na temat życia i myśli . Jerzego Matulewicza. Inspiracją dla konkursu jest 25-rocznica beatyfikacji Odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów.

Listopadowy turniej ministrantów w Licheniu ma kilkunastoletnią tradycję. Jego głównym celem jest możliwość spotkania się i współzawodnictwa ministrantów, którzy na co dzień nie mają ze sobą kontaktu ze względu na dzielące ich znaczne odległości. Organizatorem zjazdu jest Duszpasterstwo Młodzieży i Powołań Zgromadzenia Księży Marianów istniejące w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym.

Licheń Stary, 06 listopada 2012 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 października
Poniedziałek


Dzień Edukacji Narodowej

Św. Małgorzaty M. Alacoque
oraz św. Kaliksta

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 – w intencji uzależnionych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Liwia, Bernard, Kalikst
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 1-7
Psalm responsoryjny: Ps 98 (97), 1. 2-3ab. 3cd-4 (R.: por. 2a)
Ewangelia: Łk 11, 29-32
realizacja LM Internet  LM Internet