Matka Boża Bolesna
Główka49 panorama
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentu małżeństwa

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym trwają rekolekcje dla narzeczonych, którzy w najbliższym czasie pragną w obliczu Boga i swoich najbliższych powiedzieć sobie uroczyste „i nie opuszczę cię aż do śmierci”. W trzydniowym spotkaniu uczestniczy 10 par z terenu całej Polski.

Narzeczeni rozpoczęli swój pobyt w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w piątek w godzinach wieczornych. W trakcie rekolekcji będą starali upewnić się, że decyzja o wstąpieniu w związek małżeński była świadoma i dojrzała, a nie podjęta pod wpływem impulsu.

Rekolekcje prowadzą państwo Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy, którzy od ponad 46 lat szczęśliwym małżeństwem. Jak sami przyznają rekolekcje dla narzeczonych w Licheniu prowadzą już od wielu lat i zawsze przyjeżdżają tu z wielką radością:
„To jest forma, którą praktykowaliśmy wiele lat temu w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa. Z tej formuły narodził się program jaki prowadziliśmy w naszej parafii św. Krzyża w Warszawie i przeniesiony został tutaj. W jeden weekend narzeczeni przyjeżdżają i spotykają się ze sobą. Tu nie chodzi o integrację grupy tylko o to, aby oni pracowali na konkretnych tematach, żeby mogli jak najwięcej wyciągnąć stąd dla siebie argumentów dlaczego ślub kościelny”powiedziała pani Hanna Stańczuk.

Duchowym wsparciem podczas rekolekcji dla młodych ludzi jest ks. Piotr Kieniewicz, v-ce dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym (LCPRiOU), które organizuje rekolekcje:
„Małżeństwo to bardzo poważna sprawa. Rekolekcje, jakie organizujemy dla narzeczonych, mają im pomóc w przygotowaniach do jego zawarcia. Chcemyjak to się mówidać im do myślenia, dać im narzędzia do radzenia sobie z pojawiającymi się nieuchronnie trudnościami, swoisty fundament dla ich przyszłej małżeńskiej relacji. Chcemy im pokazać, że małżeństwo potrzebuje trwałych duchowych podstawdlatego to rekolekcje, a nie tylko warsztatyponieważ ostatecznie jedność małżonków jest owocem działania łaski Boga w nich, a nie tylko umiejętnego wykorzystania znanych i opanowanych socjotechnik”.

Osobom, które zdecydowały się wziąć udział w licheńskich rekolekcjach, kierowały zgoła odmienne przesłanki. Dla pani Natalii i pana Romana z Wronek wybór rekolekcji w Licheniu był uwarunkowany krótkim terminem ślubu:
„Zgłosiliśmy się do naszego księdza w czerwcu i powiedział nam, że nie organizuje kursów przedmałżeńskich i polecił nam te weekendowe, abyśmy znaleźli w intrnecie. Nasz ksiądz proboszcz zgodził się, że dwa tygodnie przed ślubem odbywamy nauki przedmałżeńskie więc zdecydowaliśmy, że tu przyjedziemy.” - wyjaśniła pani Natalia.

Jej zdaniem formuła rekolekcji jest atrakcyjna i może się podobać:
„Jeżeli miałoby to mieć tylko formę wykładu księdza czy siostry zakonnej to myślę, że byłoby to o wiele nudniejsze niż relacja małżeństwa z 46-letnim stażem. Jest to dużo bardziej wartościowe co oni powiedzą niż to co mówią księża czy siostry, szczególnie z perspektywy dwojga ludzi, którzy mają tworzyć rodzinę” – dodała pani Natalia.

Zgoła odmienne zdanie na temat rekolekcji przedstawił pan Adam ze Skulska:
„Przyjechałem bo tu w miarę szybko można to załatwić. Zależy mi na czasie. Jest to bardzo wygodne, że można w dwa dni dostać to, po co się przyjechało.”

W rekolekcjach uczestniczą narzeczeni m.in. z Tczewa, Poznania, Wronek, Garwolina, Malborka oraz Lichenia. Zakończą się one dziś w godzinach popołudniowych. Po zakończeniu kursu narzeczeni otrzymają dokument, który będzie podstawą do zawarcia związku małżeńskiego w swoich rodzinnych parafiach.

Licheń Stary, 16 września 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet