Matka Boża Bolesna
Główka7 Bazylika nocą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje przygotowujące do zawarcia sakramentu małżeństwa

W Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym trwają rekolekcje dla narzeczonych, którzy w najbliższym czasie pragną w obliczu Boga i swoich najbliższych powiedzieć sobie uroczyste „i nie opuszczę cię aż do śmierci”. W trzydniowym spotkaniu uczestniczy 10 par z terenu całej Polski.

Narzeczeni rozpoczęli swój pobyt w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej w piątek w godzinach wieczornych. W trakcie rekolekcji będą starali upewnić się, że decyzja o wstąpieniu w związek małżeński była świadoma i dojrzała, a nie podjęta pod wpływem impulsu.

Rekolekcje prowadzą państwo Hanna i Robert Stańczukowie z Warszawy, którzy od ponad 46 lat szczęśliwym małżeństwem. Jak sami przyznają rekolekcje dla narzeczonych w Licheniu prowadzą już od wielu lat i zawsze przyjeżdżają tu z wielką radością:
„To jest forma, którą praktykowaliśmy wiele lat temu w ramach przygotowania do sakramentu małżeństwa. Z tej formuły narodził się program jaki prowadziliśmy w naszej parafii św. Krzyża w Warszawie i przeniesiony został tutaj. W jeden weekend narzeczeni przyjeżdżają i spotykają się ze sobą. Tu nie chodzi o integrację grupy tylko o to, aby oni pracowali na konkretnych tematach, żeby mogli jak najwięcej wyciągnąć stąd dla siebie argumentów dlaczego ślub kościelny”powiedziała pani Hanna Stańczuk.

Duchowym wsparciem podczas rekolekcji dla młodych ludzi jest ks. Piotr Kieniewicz, v-ce dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym (LCPRiOU), które organizuje rekolekcje:
„Małżeństwo to bardzo poważna sprawa. Rekolekcje, jakie organizujemy dla narzeczonych, mają im pomóc w przygotowaniach do jego zawarcia. Chcemyjak to się mówidać im do myślenia, dać im narzędzia do radzenia sobie z pojawiającymi się nieuchronnie trudnościami, swoisty fundament dla ich przyszłej małżeńskiej relacji. Chcemy im pokazać, że małżeństwo potrzebuje trwałych duchowych podstawdlatego to rekolekcje, a nie tylko warsztatyponieważ ostatecznie jedność małżonków jest owocem działania łaski Boga w nich, a nie tylko umiejętnego wykorzystania znanych i opanowanych socjotechnik”.

Osobom, które zdecydowały się wziąć udział w licheńskich rekolekcjach, kierowały zgoła odmienne przesłanki. Dla pani Natalii i pana Romana z Wronek wybór rekolekcji w Licheniu był uwarunkowany krótkim terminem ślubu:
„Zgłosiliśmy się do naszego księdza w czerwcu i powiedział nam, że nie organizuje kursów przedmałżeńskich i polecił nam te weekendowe, abyśmy znaleźli w intrnecie. Nasz ksiądz proboszcz zgodził się, że dwa tygodnie przed ślubem odbywamy nauki przedmałżeńskie więc zdecydowaliśmy, że tu przyjedziemy.” - wyjaśniła pani Natalia.

Jej zdaniem formuła rekolekcji jest atrakcyjna i może się podobać:
„Jeżeli miałoby to mieć tylko formę wykładu księdza czy siostry zakonnej to myślę, że byłoby to o wiele nudniejsze niż relacja małżeństwa z 46-letnim stażem. Jest to dużo bardziej wartościowe co oni powiedzą niż to co mówią księża czy siostry, szczególnie z perspektywy dwojga ludzi, którzy mają tworzyć rodzinę” – dodała pani Natalia.

Zgoła odmienne zdanie na temat rekolekcji przedstawił pan Adam ze Skulska:
„Przyjechałem bo tu w miarę szybko można to załatwić. Zależy mi na czasie. Jest to bardzo wygodne, że można w dwa dni dostać to, po co się przyjechało.”

W rekolekcjach uczestniczą narzeczeni m.in. z Tczewa, Poznania, Wronek, Garwolina, Malborka oraz Lichenia. Zakończą się one dziś w godzinach popołudniowych. Po zakończeniu kursu narzeczeni otrzymają dokument, który będzie podstawą do zawarcia związku małżeńskiego w swoich rodzinnych parafiach.

Licheń Stary, 16 września 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 lutego 2020
Niedziela
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia


Kurs Emaus- wspólnota Ekipa dla Jezusa SNE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00 
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec
16.15 Gorzkie Żale

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Kpł 19, 1-2.17-18
Psalm responsoryjny: Ps 103
Drugie czytanie: 1 Kor 3, 16-23
Ewangelia: Mt 5, 38-48
realizacja LM Internet  LM Internet