Matka Boża Bolesna
Główka23 Sanktuarium panorama jesień
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Licheńskie wakacje dzieci z Lublina

Ośmioro podopiecznych domu dla dzieci w Lublinie prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr Kapucynek Najświętszego Serca Jezusa uczestniczy w wakacyjnym wypoczynku w Licheniu. Wszystko za sprawą s. Justyny Lizik, mniszki należącej do tego Zgromadzenia, która postanowiła zabrać swoje podopieczne na kilkunastodniowy wakacyjny wypoczynek do rodzinnej parafii.

Na co dzień s. Juka, jak jest nazywana przez dzieci, swoją posługę pełni w Lublinie. Pochodzi natomiast z miejscowości Helenów, sąsiadującej z Licheniem, i jest licheńską parafianką. Dlatego pomysł przyjazdu z dziećmi do rodzinnej miejscowości nie był przypadkowy:
„Te dzieci z nami przez cały rok i również z nimi wyjeżdżamy na wakacje w różne miejsca. Mamy ich pod opieką 11. Wiadomo, że wyjazd z jedenaściorgiem dzieci jest kosztownym wyjazdem. Więc pomysł zrodził siężeby przyjechać do mojej rodziny z racji tego, że to będzie tanie.” - wyjaśniła s. Justyna.

Z wakacyjnego wypoczynku skorzystało 8 dziewczynek, którymi na co dzień opiekują się Siostry Kapucynki NSJ. Wśród nich jest Iga, uczennica jednego z lubelskich gimnazjów. Jak przyznała w Licheniu bardzo jej się podoba:
„Najbardziej to mi się golgota podoba. Bardzo ciekawie jest tam. Dziewczyny też były na golgocie, na schodach pokutnych. Oprócz tego to bazylika mi się spodobała bardzo – i od środka, i wewnątrz.”

Dziewczyny spędzają czas aktywniejeżdżą na rowerach, spacerują, zwiedzają Licheń i okolice, a wieczorami organizują sobie seanse filmowe lub wraz z s. Justyną udają się w odwiedziny do Jej znajomych lub rodziny.
Wakacje w Licheniu to dla nich możliwość odpoczynku i zapomnienia o trudach dnia codziennego:
„Jesteśmy zgromadzeniem klauzurowo-czynnym. Oznacza to, że prowadzimy też działalność na zewnątrz. Taką działalnością jest placówka opiekuńczo-wychowawcza - dom dla dzieci, które osierocone społecznie przede wszystkim. One zazwyczaj mają rodziców, lub jedno z rodziców, ale nie oni w stanie się nimi odpowiednio zaopiekować lub uzależnieni od różnych używek.”- dodała s. Justyna.

Siostry Kapucynki Najświętszego Serca Jezusa pełniąc posługę zgodnie ze swoim charyzmatem, modląc się i kontemplując miłość miłosierną Najświętszego Serca Pana Jezusa, niosą pomoc ubogim, w szczególności dzieciom i młodzieży opuszczonej. Zgodnie z III Regułą Zakonu Św. Franciszka z Asyżu, w służbie potrzebującym realizują ideały ubóstwa, prostoty, pokory i miłości. Cnoty te pragną realizować  zwłaszcza w pracy z dziećmi. Duch franciszkański wpływa na ich  bezpośredniość, spontaniczność i szczerość w relacjach, co sprzyja tworzeniu rodzinnej atmosfery w prowadzonych przez siostry placówkach.

Licheń Stary, 26 lipca 2012 r.       

S. Justyna Lizik
Iga z Lublina

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


14 października
Poniedziałek


Dzień Edukacji Narodowej

Św. Małgorzaty M. Alacoque
oraz św. Kaliksta

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 – w intencji uzależnionych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Różaniec dla dzieci: 15.30
Różaniec dla dorosłych: po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Liwia, Bernard, Kalikst
 
Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rz 1, 1-7
Psalm responsoryjny: Ps 98 (97), 1. 2-3ab. 3cd-4 (R.: por. 2a)
Ewangelia: Łk 11, 29-32
realizacja LM Internet  LM Internet