Matka Boża Bolesna
Główka46 procesja Apelu
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rowerowa pielgrzymka z Gdańska na Jasną Górę

Wakacje każdego roku to czas pielgrzymek, które przychodzą do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym. Dla jednych Licheń jest miejscem docelowym, dla innych przystankiem w wędrówce na Jasną Górę. W przypadku rowerzystów z Gdańska, którzy dziś rano odwiedzili licheńskie wzgórze, w grę wchodzi ta druga okoliczność.

120 rowerzystów przybyło dziś do licheńskiego sanktuarium. Uczestnicy rowerowej pielgrzymki zmierzającej na Jasną Górę zatrzymali się na chwilę w sanktuarium, gdzie pomodlili sie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej by po chwili wyruszyć w dalszą podróż.

Tegoroczna pielgrzymka ma szczegóły wymiar, gdyż odbywa się po raz 10. Zdaniem ks. Tomasza Koszałki z Sanktuarium MB Fatimskiej na gdańskiej Żabiance, pielgrzymowanie na rowerze ma wiele plusów:
„Ten pomysł rodził się od samego początku mojego kapłaństwa. Zauważyłem, że taka potrzeba się pojawia. Ludzie chcą pielgrzymować, z tym, że na piesze pielgrzymowanie, które z Gdańska zajmuje niespełna 3 tygodnie, czasu nie mają. Natomiast my rowerami dojeżdżamy w ciągu tygodnia do Jasnej Góry.”

Zdaniem ks. Koszałki zainteresowanie takim sposobem pielgrzymowania jest duże, jednak ze względów bezpieczeństwa nie zdecydował się na zwiększenie liczby uczestników. Jak dodał, w trakcie pielgrzymki, poza stricte fizycznym aspektem pielgrzymowania na rowerze związanym ze zmęczeniem, występują także elementy duchowe, które nieodzownym elementem każdej pielgrzymki:
„Rano jest zawsze Msza św., wieczorem apel. W ciągu dnia natomiast uwrażliwianie na to, aby ludzie sami wzdychali do nieba, a wieczorem to wszystko podsumowujemy dzieląc się słowem.”

Pan Roman Łuczak, jeden z uczestników rowerowej pielgrzymki z Gdańska na Jasną Górę, na rowerze pielgrzymuje od kilku lat:
„Kiedyś chodziłem na piesze pielgrzymki ze Swarzewa do Częstochowy, które trwały 21 dni z przerwą jednodniową w Toruniu. Do dzisiejszego dnia nie zmieniłem zdania o pieszych pielgrzymkach, z uwagi na to, że jest takie większe dzielenie się z bratem czy siostrą. Chodzi jednak o ten czas urlopu. Poświecenie 21 dni, to dla rodziny pozostaje bardzo mało. A 6-dniowa pielgrzymka rowerowa to jest cos wspaniałego.”

Łączna trasa 10 Rowerowej Pielgrzymki z Gdańska na Jasną Gorę wynosi 540 km. Ten dystans cykliści pokonają w ciągu 6 dni i 27 lipca zameldują się u o. Paulinów na Jasnej Górze.

Licheń Stary, 24 lipca 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


 6 kwietnia 2020
  poniedziałek

  Wielki Poniedziałek
  Pan moim światłem i zbawieniem moim


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
Spowiedź
kościół górny - nawa wschodnia:
spowiedź odbywa się w konfesjonałach dostawianych
14.00 - 16.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Iz 42, 1-7 Ps: Ps 27, 1-3. 13-14
Akl: - Ew: J 12, 1-11
 

realizacja LM Internet  LM Internet