Matka Boża Bolesna
k
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Estońscy seniorzy odwiedzili sanktuarium

Pięćdziesięcioosobowa grupa seniorów z estońskiego regionu Lääne Viru odwiedziła dziś Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Goście z Estonii zwiedzili licheńską bazylikę mniejszą oraz, korzystając ze słonecznej pogody, podziwiali panoramę Lichenia z tarasu widokowego znajdującego się na kościelnej wieży.

Pobyt w Licheniu był jednym z punktów pobytu Estończyków w Polsce:
„Jest to grupa, która pochodzi z partnerskiego rejonu, który współpracuje z Powiatem Konińskim. Ten rejon nazywa się Lääne Virui. Oni, jako stowarzyszenie emerytów, zdecydowali się odwiedzić swoich partnerów w Powiecie Konińskim. Dlatego też chcieliśmy pokazać im to, co jest perełką naszego powiatu, najczęściej odwiedzanym miejscem, czyli Sanktuarium w Licheniu”powiedział Witold Nowak, naczelnik Wydziału Promocji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Koninie.

To pierwsze z cyklu międzynarodowych spotkań środowisk seniorskich, które realizować będzie samorząd Powiatu Konińskiego w ramach kontaktów zagranicznych. Jak dodał Witold Nowak trwająca od sześciu lat współpraca między powiatem konińskim a regionem Lääne Viru  zaowocowała kilkoma wspólnymi przedsięwzięciami w dziedzinie kultury, edukacji, rolnictwa, pomocy społecznej oraz  wspierania przedsiębiorczości.

Zdaniem Nowaka prawdziwe ożywienie partnerskich kontaktów nastąpiło jednak w roku bieżącym. Ponad miesiąc temu, na tragach w Tallinie odbył się „Dzień Koniński” poświęcony promocji walorów turystycznych, dorobku kulturalnego i potencjału gospodarczego Powiatu Konińskiego, a dziś goście z Estonii zawitali do Polski:
„Przyjechaliśmy tutaj dlatego, że region Lääne Viru ma pewne kontakty partnerskie z tutejszym powiatem. W Licheniu jestem po raz pierwszy i jestem zaskoczony tym kościołem i jego okazałością.” – powiedział Tomas, jeden z uczestników wycieczki.

Dzisiejsza wizyta przedstawicieli regionu Lääne Viru  ma służyć przede wszystkim integracji i nawiązaniu partnerskich relacji między środowiskami seniorskimi z obydwu powiatów. W tym celu goście z Estonii spotkali się dziś ze swoimi rówieśnikami z Klubu Seniora w Kramsku:
„Te panie bardzo aktywne i chciały współpracować międzynarodowo, więc umożliwiamy im te kontakty. Poza tym Powiat Koniński promuje się jako region 50+ i dlatego zapraszamy też seniorów. Chcemy, żeby współpracowali. Mogą być z całej Europy i całego świata. Nasi seniorzy na pewno na to gotowi.” – podsumował Witold Nowak.  

Podczas wizyty w Polsce grupa estońskich seniorów uda się jeszcze do Częstochowy oraz do Krakowa.

Projekt międzynarodowych spotkań środowisk seniorskich wpisuje się w strategię komunikacji marketingowej Powiatu Konińskiego, a także nawiązuje do ustanowionych w 2012 roku obchodów Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Powiat koniński jest 4 spośród 35 leżących na terenie Województwa Wielkopolskiego. Poza estońskim regionem Lääne Viru Powiat Koniński współpracuje także z Powiatem Ilm w Niemczech oraz z Rejonem Kozjatyńskim na  Ukrainie.

Licheń Stary, 20 lipca 2012 r.   

Tomas z Estonii
Witold Nowak, Starostwo Powiatowe w Koninie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


 6 kwietnia 2020
  poniedziałek

  Wielki Poniedziałek
  Pan moim światłem i zbawieniem moim


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
Spowiedź
kościół górny - nawa wschodnia:
spowiedź odbywa się w konfesjonałach dostawianych
14.00 - 16.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Iz 42, 1-7 Ps: Ps 27, 1-3. 13-14
Akl: - Ew: J 12, 1-11
 

realizacja LM Internet  LM Internet