Matka Boża Bolesna
m
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rowerowa pielgrzymka ze Słońska

6 dni jazdy, 438 pokonanych kilometrów i jeden celSanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Tak w telegraficznym skrócie można streścić rowerową pielgrzymkę ze Słońska, małej miejscowości w województwie lubuskim, która dziś po południu zawitała na licheńskie wzgórze.

Punktualnie o godzinie 14:00 rowerzyści pojawili się przed bazyliką mniejszą Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Cyklistów, którzy przybyli do licheńskiego sanktuarium niemalże spod samej granicy polsko-niemieckiej, powitał ks. Sławomir Homoncik, v-ce kustosz sanktuarium. Podczas powitania stwierdził z uśmiechem, że deszcz, który towarzyszył pielgrzymom podczas wjazdu na teren sanktuarium, to znak od Boga, który osobiście ich pobłogosławił.

Pielgrzymi w podróż wyruszyli w minioną niedzielę, 8 lipca. Jak powiedział ks. Gabriel Stożek z parafii św. Jana Chrzciciela w Bogdańcu, który także pokonał dystans na rowerze, podróż minęła spokojnie i bezpiecznie:
„Pogodę mieliśmy cały czas piękną. Przy wjeździe mieliśmy na koniec deszcz. Spaliśmy w sanktuariach, ewentualnie przy parafiach.”

W tym roku trasa przejazdu nieprzypadkowo została zmieniona:
„Ta trasa, którą odbywaliśmy w tym roku, jest zupełnie zmieniona. Pierwszych pięć pielgrzymek było zupełnie w inną stronę, w stronę Torunia. Tam robiliśmy ponad 600 ks.” – wyjaśnił ks. Stożek.
Zdaniem duchownego zmiana trasy była uwarunkowana chęcią odwiedzenia i poznania nowych miejsc, gdyż podróż do Lichenia jest dla nich nie tylko pielgrzymką, ale także aktywnym wypoczynkiem i sposobem na obcowanie z polską historią i kulturą.  

Spośród uczestników pielgrzymki najmłodszymi dwaj uczniowie gimnazjum, najstarsza zaś pani ma 57 lat. Łącznie do Lichenia dotarły 23 osoby. Na trasie tegorocznej pielgrzymki znalazły się także polskie sanktuaria maryjne w: Rokitnie, Gostyniu oraz Kaliszu.

Na pomysł zorganizowania pielgrzymki rowerowej ze Słońska do Lichenia wpadł pan Wojciech Stypel, który jest pasjonatem dwóch kółek i każdą wolną chwilę stara się spędzać na rowerze:
„Pomysł się narodził w 2004 roku. Osobiście byłem 14 razy na pieszej pielgrzymce. Kiedyś pomyśleliśmy  z kolegami, że pora może zorganizować coś innego. Mieliśmy pomysł, aby to było na rowerach czy motorach. I w końcu pomyśleliśmy, że rower byłby najodpowiedniejszym wehikułem, którym można byłoby pielgrzymować.”

Pierwsza rowerowa pielgrzymka ze Słońska do Lichenia odbyła się w 2005 roku. Jak wyjaśnił Wojciech Stypel tegoroczna pielgrzymka jest szóstą, która dotarła do sanktuarium. W ubiegłym roku i przed dwoma laty, ze względu na powódź, jaka przydarzyła się w dorzeczu Warty, rowerowe pielgrzymowanie nie doszło do skutku.  

Dziś pielgrzymi wezmą jeszcze udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej, a jutro z samego rana udadzą się w drogę powrotną do domu.

Licheń Stary, 14 lipca 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


 6 kwietnia 2020
  poniedziałek

  Wielki Poniedziałek
  Pan moim światłem i zbawieniem moim


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji Ojczyzny
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
Spowiedź
kościół górny - nawa wschodnia:
spowiedź odbywa się w konfesjonałach dostawianych
14.00 - 16.00
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
 
Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Iz 42, 1-7 Ps: Ps 27, 1-3. 13-14
Akl: - Ew: J 12, 1-11
 

realizacja LM Internet  LM Internet