Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

III Rowerowa Pielgrzymka z Koszalina

Pokonali już 400 kilometrów w spiekocie i żarze lejącym się z nieba. Każdego dnia przemierzają kilkadziesiąt kolejnych, aby dotrzeć do celu, którym jest Jasna Góra. Wczoraj wieczorem zawitali do Lichenia, gdzie odpoczęli kilka godzin, a dziś rano ruszyli w dalszą drogę.

Rowerowa pielgrzymka z Koszalina na Jasną Górę wyruszyła po raz trzeci. Jak mówi jej organizator, ks. Tomasz Roda, w Licheniu ich liczniki pokazały 400 przejechanych kilometrów. A to jeszcze nie koniec ich podróży. Przed pielgrzymami do pokonania zostało jeszcze ponad 200 km, a najdłuższy odcinek do przejechania jednego dnia dopiero przed nimi. Z miejscowości Goszczanów do miejscowości Działoszyn w przedostatnim dniu pielgrzymi pokonają dystans 103 km:
„Co roku zwiększa się zainteresowanie. Mamy 226 osób w tym roku. Pierwsza pielgrzymka liczyła 130 osób.”

Część pielgrzymów wyruszyła z Koszalina i Słupska w sobotę, 7-go lipca. Pozostali dołączyli do głównego peletonu w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu i od 9-go lipca wszyscy podążają wspólnie uczestnicząc w nietypowych rekolekcjach na dwóch kołach. Każdy z uczestników w konkretnej intencji. Pan Jarosław Świątek z Koszalina w pielgrzymce uczestniczy od momentu jej powstania trzy lata temu:
„Jestem zapaleńcem tej pielgrzymki, który pomaga ks. Tomaszowi w organizacji. Ponadto mam swoje intencje osobiste, które już i na pieszej pielgrzymce nosiłem ze sobą, a dziś na rowerowej.”  

Zdaniem pana Jarosława jedzie się świetnie i nie odczuwa wysokich temperatur, jakie aktualnie panują w Polsce:
„Na rowerze się nie odczuwa tej temperatury. Mają niektórzy pielgrzymi termometry w swoich licznikach, jak mówią, że 33 stopnie to nie czuje się tego ponieważ jest zawsze wiaterek. My cały czas jedziemy, więc albo ten wiatr cały czas wieje w nas, albo my sami go tworzymy”.   

Przygotowania do pielgrzymki rozpoczynają się odpowiednio wcześniej, gdyż wszystko musi być dopięte na ostatni guzik:
„Na drogach poruszamy się wg kodeksu ruchu drogowego, czyli grupa liczy 15 osób, jest lider, który wg ustawy musi też być przeszkolony w ruchu drogowym. Logistyka wymaga od nas wielkiej precyzji i trwa przez cały, rok żeby dopracować wszystkie szczegóły”powiedział ks. Tomasz.

Pielgrzymi nocują w szkołach. W Licheniu także zatrzymali się na nocleg w miejscowej szkole podstawowej. Jak dodał duchowny, pobyt w licheńskim sanktuarium dla pielgrzymów jest bardzo ważny, gdyż mogą się tu pomodlić i nabrać sił na dalszą drogę:
„Ludziom się bardzo to podoba, że mogą znaleźć taki czas dla siebie, wyciszyć się i pochodzić po ścieżkach licheńskich.”

Na trasie pielgrzymi wzbudzają nie lada sensację i bardzo mile i gościnnie przyjmowani. Zwłaszcza w Wielkopolsce:
„Wielkopolska to jest wspaniała kraina, bo tutaj się czuje tego ducha, czuje się Boga. Widać, że ci ludzie pałają miłością do pielgrzymów”wyjaśnił Jarosław Świątek.

Wśród uczestników pielgrzymki zarówno osoby bardzo młode, jak i w podeszłym wiekunajmłodszy bowiem uczestnik ma 9 lat, a najstarszy 82. Nie przeszkadza to jednak nikomu w indywidualnym przeżywaniu tego wspaniałego czasu. Monika Spaczyńska ze Słupska jest jedną z najmłodszych uczestniczek, ale bardzo dzielnie sobie radzi:
„Bardzo lubiłam jeździć na rowerze. Zobaczyłam plakat i prosiłam rodziców żebyśmy tam pojechali. Namówiłam mamy koleżanki i razem pojechaliśmy. Jest super, męcząco, ale fajnie.”

Dziś rano, o godz. 7:00, uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym pw. św. Doroty. Po nabożeństwie i śniadaniu na terenie sanktuarium wyruszyli w dalszą drogę. Dziś wieczorem dotrą do Goszczanowa w woj. Łódzkim. Pielgrzymi na Jasnej Górze pojawią się w najbliższą sobotę, 14-go lipca. Jednak nie dla wszystkich będzie to koniec pielgrzymiej rowerowej przygody. W związku z 40-leciem istnienia diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej czterdzieścioro spośród nich uda się w dalszą drogę, aż do RzymuJak mówią chcą w ten sposób uczcić  istnienie swojej diecezji i podziękować Bogu za jej obecność w Kościele Koszalińsko-Kołobrzeskim.

Licheń Stary, 12 lipca 2012 r.

Ks. Tomasz Roda
Jarosław Świątek
Monika Spaczyńska

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


3 kwietnia 2020
piątek
Pierwszy piątek miesiąca

Pana wzywałem, a On mnie wysłuchał


III Nocna Droga Krzyżowa

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika

Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
12.00 po mszy - nabożeństwo wynagradzające do Najświętszego Serca Pana Jezusa
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica  Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
 
Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
16.15 Droga Krzyżowa
III Nocna Droga Krzyżowa (3/4.04)
Rozpoczęcie 3.04 (piątek):
23.00 - Msza św. w kościele pw. św. Doroty
23.45 - Droga Krzyżowa
Zakończenie (4.04 sobota) ok. godz. 5.00 - kościół św. Doroty 
Trasa: 16 km
Zapisy do 2 kwietnia w kancelarii parafii: 0-63 270 81 56

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Jr 20, 10-13 Ps: Ps 18, 2-7
Akl: por. J 6, 63c. 68c Ew: J 10, 31-42
 

realizacja LM Internet  LM Internet