Matka Boża Bolesna
24
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków

Sybiracy z całej Polski przyjechali do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, aby dziękować Matce Bożej za dar życia i cudowne ocalenie z syberyjskiego piekła. W XII Ogólnopolskiej Pielgrzymce uczestniczyło ok. 1000 byłych zesłańców syberyjskich.

Byli aresztowani i zmuszani do opuszczenia kraju. Wywożono ich wagonami na daleką Syberię, gdzie mieli małe szanse na przeżycie. Spośród ponad 1miliona 300 tysięcy zesłanych co trzeci zginął w najodleglejszych ostępach syberyjskiego piekła. Wśród osób, które przeżyły i wróciły do Polski, jest pan Zbigniew Bugno, który tam się urodził: - „Mój brat i ojciec tam polegli i tam leżą, koło Tobolska.  (…) Przyjechaliśmy do kraju z wszami, pluskwami, wynędzniali i zdziesiątkowani”wspomina. Na Ogólnopolską Pielgrzymkę przyjeżdża od początku jej istnienia, czyli od 12 lat: - „Oddajemy hołd Matce Najświętszej i Bogu Wszechmogącemu żeśmy mogli powrócić z tej nieludzkiej ziemiModlimy się też za tych, którzy tam zostali.” – dodał Zbigniew Bugno.  

Tradycyjnie już Sybiracy, którzy przyjeżdżają na pielgrzymkę do Lichenia, rozpoczęli obchody od złożenia kwiatów przed obeliskiem upamiętniającym okres zesłań, który znajduje się w parku przed bazyliką. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki była Msza św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. Najświętszej Eucharystii przewodniczył ks. prałat Władysław Józków z diecezji legnickiej. Wśród księży koncelebransów był także ks. Zdzisław Banaś, Krajowy Kapelan Sybiraków, który skierował do zgromadzonych w świątyni wiernych Słowo Boże:
„Już dwunasty raz przyjeżdżamy do Lichenia z całej Polski, żeby wyrazić Bogu wdzięczności i Matce Bożej za opiekę i złożyć dziękczynienie za to wszystko, co Bóg mimo tych ciężkich warunków wyświadczył Sybirakom i pomodlić się także za tych, którzy tam kości swoje zostawili na dalekich kresach”powiedział ks. Zdzisław Banaś.
Pielgrzymi wysłuchali także Hymnu Sybiraków, którzy zabrzmiał w licheńskiej świątyni tuż przed rozpoczęciem Mszy św. W obchodach uczestniczyły także 22 poczty sztandarowe oddziałów regionalnych Związku Sybiraków.  

Pani Bożena Dudzińska, v-ce prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków, na Syberię została wywieziona wraz z mamą. Miała wówczas niecały rok:
„Wszyscy przeszliśmy straszną gehennę. Każdy był przynajmniej 6 lat na Syberii, a niektórzy 15 i dłużej. Ja trafiłam na Syberię mając 10 m-cy. Ja się urodziłam w Polsce. Miałam 5 m-cy jak wybuchła wojna. 17 września sowieci weszli od wschodu, zabrali ojca i od tej pory nie wiedzieliśmy, co się z nim stało. A mamę ze mną na Sybir. Byliśmy tam 6 lat i 3 m-ce. Było strasznie. Mama miała trochę biżuterii. Sprzedawała po kolei to, co się dało.” – wspomina pani Bożena.

Wśród Sybiraków, którzy uczestniczyli w tegorocznych obchodach, byli przedstawiciele oddziałów z terenu całego kraju, m.in. z Warszawy, Jeleniej Góry, Kalisza, Łodzi oraz Konina. Szacuje się, że od 1940 roku w głąb Rosji zostało wywiezionych ponad 1 milion 300 tysięcy Polaków. Ok. 35 tysięcy z nich żyje do dziś.

Licheń Stary, 21 czerwca 2012 r.

Bożena Dudzińska, v-ce prezes Związku Sybiraków
Hymn Sybiraków

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


19 maja 2019
Niedziela

Piąta Niedziela Wielkanocy

"Dawać nadzieję"
Dzień modlitwy i wsparcia hospicjum
im. św. Stanisława Papczyńskiego
w 10. rocznicę powstania

Dzień modlitw w intencji beatyfikacji
marianina, sługi Bożego
o. Kazimierza Wyszyńskiego (1700-1755)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Procesja Eucharystyczna
- po Mszy św. o godz. 12.00
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Nabożeństwo majowe
i różaniec: 17.00
kościół dolny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
9.00 - 16.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30,10.30, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
Imieniny obchodzą:
Mikołaj, Piotr, Urban
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,21b-27     
Psalm responsoryjny: Ps 145
Drugie czytanie: Ap 21,1-5a
Ewangelia: J 13,31-33a.34-35

realizacja LM Internet  LM Internet