Matka Boża Bolesna
Clipboard05
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych

8 par uczestniczyło w rekolekcjach dla małżeństw niesakramentalnych, które w niedzielę (6-go maja) zakończyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Prowadził je proboszcz parafii pw. Św. Doroty w Licheniu Starym, ks. Stanisław Kosiorowski MIC.

Do Lichenia uczestnicy rekolekcji przyjechali z różnych zakątków Polski. Wszystko po to, aby przeżyć odnowę wewnętrzną i poprzez spotkania z ludźmi będącymi w podobnej sytuacji życiowej uświadomić sobie, że nie sami ze swoim problemem, i że Kościół ich nie odrzuca ani nie potępia:
„Do tej pory Kościół patrzył na nich (małżeństwa niesakramentalne) sceptycznie i z oddaleniem. Bólem jest wielkim, że nie mogą otrzymać rozgrzeszenia, w związku z tym nie mogą przystąpić do Komunii św. Ale ich gorliwość nie jest wcale mniejsza.” – powiedział o małżeństwach niesakramentalnych ks. Stanisław Kosiorowski MIC.

Jego zdaniem ludzie, którzy z różnych względów nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu Kościoła, bardzo to przeżywają wewnętrznie i dlatego przyjeżdżają do Lichenia na rekolekcje:
„Kościół ich nie odrzuca, Chrystus ich nie odrzuca. Mają takie samo prawo do bycia w Kościele, jak każdy inny ochrzczony, bo to przecież ochrzczeni ludzie. I mają obowiązek wychować dzieci w wierze katolickiej, ochrzcić te dzieci.” – dodał ks. Kosiorowski.  

Związek niesakramentalny cechuje to, pomiędzy dwojgiem ludzi istnieje przeszkoda kanoniczna do zawarcia małżeństwa w świetle prawa kościelnego. Taka sytuacja ma miejsce, gdy jedno z małżonków było wcześniej w związku sakramentalnym. Jednak po orzeczeniu rozwodu przez sąd cywilny taka osoba nie może po raz kolejny uzyskać małżeństwa z punktu widzenia prawa kanonicznego. W trakcie licheńskich rekolekcji została także poruszona kwestia tzw. „białego małżeństwa”, czyli życiu w związku niesakramentalnym bez współżycia płciowego.

Dla państwa Janiny i Mariana Kretów ze Złotoryi to już drugie rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych w Licheniu:
„Przede wszystkim szukamy pomocy ubogacenia się wewnętrznego, pomocy Bożej. Uczestnicząc w tych rekolekcjach trzy lata temu poczuliśmy, że jest to duża siła i ulga i umacniamy się w ten sposób. Dzisiaj poczuliśmy taką potrzebę wewnętrzną, ale także odpoczynku fizycznego i dlatego chcieliśmy tu przyjechać.”

W trakcie rekolekcji czas uczestnikom wypełniała w głównej mierze modlitwa oraz udział w konferencjach głoszonych przez rekolekcjonistę. Plan rekolekcji obejmował także adorację Najświętszego Sakramentu, wspólne modlitwy brewiarzowe oraz różaniec. Nie zabrakło także czasu na odpoczynek, spacer oraz zwiedzanie sanktuarium w wiosennej aurze.  

Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnch w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej organizowane od 2009 roku. Każdego roku organizowane dwie tury rekolekcyjne: wiosenna oraz jesienna.

Licheń Stary, 06 maja 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


20 maja 2019
Poniedziałek

Wspomnienie dowolne św. Bernarda ze Sieny

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji poszanowania życia
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górnykaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Bernardyn, Bazyli
 
Okres liturgiczny: Wielkanoc
I tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 14,5-18  
Psalm responsoryjny: Ps 115  
Ewangelia: J 14,21-26
realizacja LM Internet  LM Internet