Matka Boża Bolesna
Główka36 Bazylika i róża
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych

8 par uczestniczyło w rekolekcjach dla małżeństw niesakramentalnych, które w niedzielę (6-go maja) zakończyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Prowadził je proboszcz parafii pw. Św. Doroty w Licheniu Starym, ks. Stanisław Kosiorowski MIC.

Do Lichenia uczestnicy rekolekcji przyjechali z różnych zakątków Polski. Wszystko po to, aby przeżyć odnowę wewnętrzną i poprzez spotkania z ludźmi będącymi w podobnej sytuacji życiowej uświadomić sobie, że nie sami ze swoim problemem, i że Kościół ich nie odrzuca ani nie potępia:
„Do tej pory Kościół patrzył na nich (małżeństwa niesakramentalne) sceptycznie i z oddaleniem. Bólem jest wielkim, że nie mogą otrzymać rozgrzeszenia, w związku z tym nie mogą przystąpić do Komunii św. Ale ich gorliwość nie jest wcale mniejsza.” – powiedział o małżeństwach niesakramentalnych ks. Stanisław Kosiorowski MIC.

Jego zdaniem ludzie, którzy z różnych względów nie mogą w pełni uczestniczyć w życiu Kościoła, bardzo to przeżywają wewnętrznie i dlatego przyjeżdżają do Lichenia na rekolekcje:
„Kościół ich nie odrzuca, Chrystus ich nie odrzuca. Mają takie samo prawo do bycia w Kościele, jak każdy inny ochrzczony, bo to przecież ochrzczeni ludzie. I mają obowiązek wychować dzieci w wierze katolickiej, ochrzcić te dzieci.” – dodał ks. Kosiorowski.  

Związek niesakramentalny cechuje to, pomiędzy dwojgiem ludzi istnieje przeszkoda kanoniczna do zawarcia małżeństwa w świetle prawa kościelnego. Taka sytuacja ma miejsce, gdy jedno z małżonków było wcześniej w związku sakramentalnym. Jednak po orzeczeniu rozwodu przez sąd cywilny taka osoba nie może po raz kolejny uzyskać małżeństwa z punktu widzenia prawa kanonicznego. W trakcie licheńskich rekolekcji została także poruszona kwestia tzw. „białego małżeństwa”, czyli życiu w związku niesakramentalnym bez współżycia płciowego.

Dla państwa Janiny i Mariana Kretów ze Złotoryi to już drugie rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnych w Licheniu:
„Przede wszystkim szukamy pomocy ubogacenia się wewnętrznego, pomocy Bożej. Uczestnicząc w tych rekolekcjach trzy lata temu poczuliśmy, że jest to duża siła i ulga i umacniamy się w ten sposób. Dzisiaj poczuliśmy taką potrzebę wewnętrzną, ale także odpoczynku fizycznego i dlatego chcieliśmy tu przyjechać.”

W trakcie rekolekcji czas uczestnikom wypełniała w głównej mierze modlitwa oraz udział w konferencjach głoszonych przez rekolekcjonistę. Plan rekolekcji obejmował także adorację Najświętszego Sakramentu, wspólne modlitwy brewiarzowe oraz różaniec. Nie zabrakło także czasu na odpoczynek, spacer oraz zwiedzanie sanktuarium w wiosennej aurze.  

Rekolekcje dla małżeństw niesakramentalnch w Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej organizowane od 2009 roku. Każdego roku organizowane dwie tury rekolekcyjne: wiosenna oraz jesienna.

Licheń Stary, 06 maja 2012 r.   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY29 maja 2020
Piątek
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach


Dni modlitw o jedność chrześcijan (do 30 maja)

Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego (22-30 maja)

Via Lucis (Droga światła) - godz. 18.00


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Apel Maryjny 21.00
Via Lucis (Droga światła) - godz. 18.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Dz 25, 13-21 Ps: Ps 103, 1-2. 11-12. 19-20
Akl: por. J 14, 26 Ew: J 21, 15-19

realizacja LM Internet  LM Internet