Matka Boża Bolesna
Główka36 Bazylika i róża
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Biskupi w muzeum i na koncercie organowym


355. Zebranie Planarne Konferencji Episkopatu Polski w licheńskim sanktuarium dobiegło końca. W trakcie dwóch dni najwyżsi hierarchowie Kościoła katolickiego w Polsce nie tylko dyskutowali nad istotnymi sprawami dotyczącymi duchowości w naszym kraju. Pobyt w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej był dla nich także spotkaniem z kulturą i historią Polski.


W sobotę wieczorem biskupi, w towarzystwie kustosza sanktuarium, ks. Wiktora Gumiennego i rzecznika prasowego, ks. Krzysztofa Jędrzejewskiego, udali się do Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego. Znajdują się tam pamiątki i polonica, które zbierał ks. Józef Jarzębowski, marianin, aby pamięć o Polsce i Polakach przetrwała do kolejnych pokoleń.  
Księża biskupi zapoznali się z historią muzeum, obejrzeli eksponaty sięgające od Polski szlacheckiej, przez zabory do najnowszej historii naszego kraju. Ich uwagę przykuły zarówno XVI-wieczne wydania Biblii Jakuba Wujka, Leopolity oraz Brzeskiej zwanej także Radziwiłłowską, jak i elementy oręża rycerskiego z XVI i XVII w. Z dużym zaciekawieniem przyjęli fakt, iż w licheńskim muzeum odbywają się lekcje dla uczniów, którzy mogą uczyć sie historii nie z podręcznika, ale poprzez bezpośredni kontakt z eksponatami.

„Jestem pod ogromnym wrażeniem nie tylko muzeum, ale i całego sanktuarium. Jest to miejsce, gdzie można spotkać się z Żywym Bogiem, ale także uczyć się historii naszego kraju” – powiedział kardynał Stanisław Dziwisz.

Tuż po wizycie w muzeum biskupi udali się do nawy głównej świątyni, gdzie wysłuchali koncertu organowego w wykonaniu Krzysztofa Odoja, studenta Akademii Muzycznej im.  Karola Lipińskiego we Wrocławiu. W trakcie półgodzinnego koncertu wysłuchali m. in. utworu Ave Maria Franza Schuberta oraz Toccaty Jana Sebastiana Bacha. Po koncercie wzięli udział w Apelu Maryjnym, w którym rozważania prowadził przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Józef Michalik.

Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego zostało otwarte 2 lipca ur. Znajduje się na drugim piętrze licheńskiej bazyliki nad zakrystią. Eksponaty, które się w nim znajdują, były zbierane przez szereg lat przez ks. Józefa Jarzębowskiego na całym świecie. Do Lichenia przyjechały z podlondyńskiej miejscowości Fawley Court. Od momentu otwarcia placówkę odwiedziło 75 tysięcy osób. Wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Licheń Stary, 25 czerwca 2011 r. 

Kardynał Stanisław Dziwisz o licheńskim muzeum
Toccata und Fuge in D Minor Jana Sebastiana Bacha w wykonaniu Krzysztofa Odoja
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie
Rozważania abp. Józefa Michalika w trakcie Apelu Maryjnego

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY29 maja 2020
Piątek
Pan Bóg utwierdził swój tron na niebiosach


Dni modlitw o jedność chrześcijan (do 30 maja)

Nowenna przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego (22-30 maja)

Via Lucis (Droga światła) - godz. 18.00


PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Nabożeństwo majowe: 17.00
Apel Maryjny 21.00
Via Lucis (Droga światła) - godz. 18.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo majowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

CZYTANIA Z DNIA:
1C: Dz 25, 13-21 Ps: Ps 103, 1-2. 11-12. 19-20
Akl: por. J 14, 26 Ew: J 21, 15-19

realizacja LM Internet  LM Internet