Matka Boża Bolesna
Główka54 bazylika uprawy
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

XI Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków


24 poczty sztandarowe i ponad 600 byłych zesłańców syberyjskich wraz z rodzinami i przyjaciółmi wzięło udział w XI Ogólnopolskiej Pielgrzymce Sybiraków do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Centralnym punktem uroczystości była Msza św. w licheńskiej bazylice, której przewodniczył abp Jana Paweł Lenga.


Uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 przy Pomniku Sybiraków znajdującym się na placu przed bazyliką mniejszą Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej. Przedstawiciele poszczególnych okręgów Związku Sybiraków złożyli pod pomnikiem kwiaty jako wyraz pamięci i hołdu dla tych, którzy nie wrócili z zesłania. Następnie wszyscy w modlitewnym skupieniu przeszli do świątyni, aby wziąć udział w południowej Mszy św.

Najświętszej Eucharystii  przewodniczył abp Jan Paweł Lenga, dla którego była to szczególna uroczystość, gdyż przez wiele lat pracował jako biskup Diecezji Karaganda w Kazachstanie, miejscu zsyłki wielu Polaków.
W homilii nawiązał do „Golgoty Wschodu”, jak często określana jest Syberia, jako jednej ze stacji drogi krzyżowej w dziejach polskiego narodu:
„Gromadzimy się dziś w tej wspaniałej świątyni Matki Bożej Licheńskiej, aby podziękować Bogu za wszystkie  łaski, którymi nas obdarza. Zwłaszcza wy, Sybiracy, którzy przeżyliście gehennę Sybiru, pragniecie podziękować za to, że było wam dane wrócić z nieludzkiej ziemi do ojczyzny”.

Wśród uczestników pielgrzymki była pani Janina z Wałcza. O swoim sześcioletnim pobycie na dalekiej Syberii opowiada łamiącym się głosem:
„Na Syberię zostałam wywieziona w lutym 1940, a do Polski wróciłam w maju 1946 roku. Bogu dziękuję, że przeżyliśmy tam sześć długich lat. Była nas trójka dzieci, mama i babcia z dziadkiem. Moi dziadkowie zmarli na Syberii. Do Polski wróciłam z mamą i rodzeństwem. Mama pracowała w kołchozie, czasami udało jej się coś  przynieść do domu i dzięki temu przetrwaliśmy”.

Po zakończonej Mszy św. został odnowiony akt zawierzenia Sybiraków Matce Bożej Licheńskiej. W imieniu byłych zesłańców odczytał go ks. Edward Florczyk, marianin posługujący w licheńskim sanktuarium, który także był zesłany na Sybir.

Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków do Matki Bożej Licheńskiej sięga roku 2000. Wtedy to w Licheniu został zbudowany Monument Sybirackiego Znaku Pamięci. Jest to obelisk z figurą zatroskanego Chrystusa z koroną cierniową na głowie. W dolnej części pomnika widnieje herb Związku Sybiraków oraz  nazwy poszczególnych oddziałów zrzeszających byłych zesłańców. Od 2000 roku Ogólnopolska Pielgrzymka Sybiraków jest stałym punktem w kalendarzu wydarzeń odbywających się licheńskiego sanktuarium, na którą rokrocznie w czerwcu przybywa kilkuset byłych zesłańców syberyjskich.


Licheń Stary, 16 czerwca 2011 r.  

Janina Jakubowska, Sybiraczka
Hymn Sybiraków
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


21 lipca 2019
Niedziela

Szesnasta Niedziela Zwykła
 
I Ogólnopolska Pielgrzymka Różańcowa

Rowerowa Pielgrzymka Strzelce Krajeńskie

15. Diecezjalna Pielgrzymka Piesza z Bydgoszczy na Jasną Górę

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Muzyki Organowej
godz. 14.30 Jan Van Mol (Antwerpia)

Być dla innych jak Maryja
Rekolekcje o budowaniu relacji z ludźmi

 
PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół dolny - kaplica Trójcy Świętej:   (w czasie Festiwalu Muzyki Organowej)
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
kościół górny - nawa główna:
Różaniec 17.00
Apel Maryjny 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 – 16.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 20.00
Nabożeństwa
Godzinki ku czci Najświętszej
Maryi Panny lub różaniec 8.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Imieniny obchodzą:
Andrzej, Daniel, Wiktor

Zwykły okres liturgiczny
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 18,1-10a
Psalm responsoryjny: Ps 15 
Drugie czytanie: Kol 1,24-28
Ewangelia: Łk 10,38-42
realizacja LM Internet  LM Internet