Matka Boża Bolesna
diakonia Słowa
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Kościół Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych

Kościół ma powierzchnię 805 m², długość 33 m, a wysokość 24,5 m. Kaplica pomieści ok. 300 osób, w tym w ławkach ok. 150. Ławki te wykonała firma „Ludwik Styl” Jacka Twaroga z Rogoźna. Całości dopełniają organy. Instrument ma tylko towarzyszyć liturgii, dlatego celowo zaprojektowano go jako 12 głosowy. Składają się one z 2 manuałów i 732 piszczałek. Są wysokie na 672 cm, a ważą ok. 2 tony. Najdłuższa piszczałka ma 365 cm wysokości. Nowatorskie rozwiązania, dają duże możliwości kombinacji barw. Instrument wykonany jest z drewna dębowego, a piszczałki z drewna sosnowego. Kształtem  także nawiązują do logo anuncjatek. Kolor komponuje się z innymi drewnianymi elementami kaplicy. Wykonawcą całego instrumentu oraz warstwy brzmieniowej są Zakłady Organowe „Zych” z Wołomina, które kilka lat wcześniej wykonały organy dla bazyliki licheńskiej.

Prostota wnętrza, cisza, przestrzeń, możliwość obcowania sam na sam z Panem Bogiem – to słowa, którymi pielgrzymi najczęściej określają grąbliński kościół. Również siostry anuncjatki mają duży wpływ na panujący w nim nastrój. Pokorą, ciepłem, otwartością na innych, przyciągają wiernych do świątyni. Swoją postawą dają świadectwo zawierzenia Bogu. Główne wejście, usytuowane przy drodze do Lichenia, zostało zamknięte ze względu na bezpieczeństwo pieszych. Pielgrzymów obserwujących kościół z zewnątrz ciekawi nietypowa fasada świątyni. Dla Andrzeja Popławskiego – architekta, inspiracją było logo anuncjatek. Ma ono kształt litery A, od francuskiego słowa annonciade. Logo zostało umieszczone nad głównym wejściem. Krzywizny szczytów fasad są także współczesnym odniesieniem do kościołów barokowych. Ten nietuzinkowy wygląd nadaje kościołowi lekkości i dynamiczności. W szczycie kaplicy umieszczono trzy dzwony. Tworzą one harmoniczny układ dźwięków cis-moll.

Gdy wejdziemy do środka nasza uwaga skupia się na ścianie prezbiterium. Umieszczony na niej duży krzyż skłania do refleksji i zadumy. Niżej widzimy płaskorzeźbę przedstawiającą gołębicę – symbol Ducha Świętego. Pod nią widnieje postać Matki Bożej oraz wypisanych jest 10 Cnót Ewangelicznych. Płaskorzeźby wykonał rzeźbiarz Witold Czopowik. – Światło wpadające szczeliną między przesuniętymi ścianami i spod kalenicy dachu wydobywa istotne elementy wnętrza – mówi architekt kościoła.
Uwagę przyciąga niepowtarzalny w swoim wyglądzie stół ołtarzowy. Stół wydaje się surowy. Jest pełen prostoty i piękna. Mensę wsparto na dwóch połowach głazu narzutowego. Z lewej strony, na ścianie prezbiterium umieszczone jest serce kościoła – tabernakulum, wykonane przez rzeźbiarza Ryszarda Śmietanę. Kształtem nawiązuje do ogólnej bryły świątyni. Wykonane z blachy mosiężnej w całości pokrytej złotem dukatowym.
Na drzwiczkach umieszczone są kielich z hostią. Po prawej stronie ołtarza znajduje się nawa boczna, dyskretnie odgrodzona balustradą. Modlą się w niej anuncjatki. Pomimo tego, że są zakonem klauzurowym, w czasie Mszy św. i nabożeństw mogą wspólnie przeżywać modlitwę z wiernymi. Na lewej ścianie wiszą dwa obrazy namalowane przez artystę Wieńczysława Pyrzanowskiego. Ukazują założycieli zgromadzenia anuncjatek oraz marianów: św. Joannę de Valois oraz bł. o .S. Papczyńskiego. Po przeciwnej stronie jest obraz przedstawiający objawienie Matki Bożej pasterzowi Mikołajowi.
Wnętrze jest jasne i przestronne. Światło dzienne było jednym z najważniejszych elementów wpływających na kształtowanie przestrzeni, Gołębica symbolizująca Ducha Świętego to jeden z elementów ściany prezbiterium. Stół ołtarzowy wyróżnia się nowoczesną i niezwykle prostą formą
– mówi architekt. Przezroczyste szkło w oknach i w ścianie wejściowej sprawia, że las, otaczający kościół, stanowi naturalny witraż. We wnętrzu kościoła dominuje drewno. Użyto go m.in. w konstrukcji ram nośnych i wykończeniu sufitu. – Jest ono naturalną rekompensatą za wycięty w tym miejscu fragment lasu – mówi konstruktor. W kościele Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych pomieścić się może blisko 300 osób.

Porządek Mszy św. i nabożeństw
w Kościele Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych

realizacja LM Internet  LM Internet