Matka Boża Bolesna
Główka1 nenufary
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Mówią ludzie roku 1863

Irena Wawrzyniak  opowiada  o wystawie otwartej w Muzeum im. Ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu  w  150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego.  

Jak zrodził się pomysł na wystawę i skąd jej tytuł?
Od początku prac nad wystawą wiedzieliśmy, że chcemy pokazać Powstanie Styczniowe poprzez doświadczenia indywidualne osób, którym przyszło żyć w tamtych czasachMówię: wiedzieliśmy, bo wystawa ma dwu autorów - Wojciecha Luchowskiego  i mnie.   
Tytuł zapożyczyliśmy od twórcy kolekcji Muzeum czyli od księdza Józefa Jarzębowskiego, który  jest autorem  książki zatytułowanej właśnie „Mówią ludzie  roku 1863”. W książce tej lata przed wybuchem powstania i dzieje samego zrywu ukazane przez różnorodne zapiski  ludzi z tamtych czasów. Podobnie prowadzimy narrację na naszej wystawie. Ponadto, przywłaszczając sobie ten tytuł, chcieliśmy zwrócić uwagę na osobę księdza Jarzębowskiego, bez którego szalonej pasji do zbierania pamiątek historycznych i głębokiego szacunku dla uczestników Powstania nie moglibyśmy przygotować tej ekspozycji.

Jaki to pomysł w takim razie?
Wystawę prowadzimy dwoma równoległymidopełniającymi  się ścieżkami.  
Pierwsza, na którą zapraszamy widza,  to ścieżka  prywatnych doświadczeń osób, które uczestniczyły w powstaniuWybraliśmy  trzynastu bohaterów. Pokazujemy jak wyglądali, bo mamy ich zdjęcia, a następnie prezentujemy pozostałe po nich  pamiątkirękopisy, pamiętniki, świadectwa, listy, dokumenty, jakie wydali. Wszystkie te rękopisy  odczytaliśmy, poświęcając temu wiele czasu, pracy i energii. Następnie, dzięki pomocy osób mieszkających i pracujących w Licheniu, wybrane fragmenty opracowanych dokumentów nagraliśmyJeżeli widz zainteresuje się którymś z bohaterów to może przeczytać kim on był i posłuchać, jaką treść zawierają dokumenty znajdujące sięgablocie przed nim.
Druga, to  wędrówka  ścieżką ułożoną  z oficjalnych dokumentów polskich i rosyjskich, gazet wówczas wydawanych, wyroków sądowych, oficjalnych zaproszeń, ulotek nawołujących do  udziału w manifestacjach, odzew Rządu Narodowego itpOczywiście prezentowane dokumenty zostały świadomie wybrane spośród wielu innych.

Mówi się, że licheńskie Muzeum posiada jedną z największych i najważniejszych kolekcji eksponatów związanych z Powstaniem Styczniowym. Czy to prawda?
Tak, to prawda. Zbiór dokumentów dotyczących Powstania Styczniowego, który znajduje się  w kolekcji Muzeum już przed II wojną światową należał do najcenniejszych w Polsce. Dzięki zapobiegliwości  księdza Jarzębowskiego, który zabrał te pamiątki na wojenną tułaczkęprzekazał je nuncjuszowi apostolskiemu z prośbą by trafiły do Muzeum Polskiego w Chicago, przetrwały one wojenną pożogę, nie spłonęły, nie zostały zniszczone i mogą nam dziś służyć i opowiadać o tamtych czasach.

Z tego, co Pani mówi można wywnioskować, że ekspozycja, którą można oglądać w licheńskim muzeum, to tylko mały fragment zasobów, jakimi dysponuje placówka?!
Mając blisko  trzysta teczek dokumentów dotyczących Powstania Styczniowego przede wszystkim dokonaliśmy digitalizacji całości i zabraliśmy się do poznawania ich treści. Było dla nas oczywiste, że jeśli wystawa ma być interesująca i możliwa do zaakceptowania przez widza żyjącego w dwudziestym pierwszym wieku, musi być oszczędna w formie i wyważona w ilości przekazanej treści. To oznaczało, że możemy pokazać zaledwie  ułamek zbioru. Od początku wiedzieliśmy także, że dokumentomsłowu pisanemu i czytanemubędą towarzyszyć zdjęcia ludzie z tamtych lat. Lata powstania  były także czasem rozwoju fotografii, a w zbiorach Muzeum mamy blisko pięćset portretów z różnych atelier fotograficznych.  
Wybrane dokumenty  ułożyliśmyopowieść skupioną wokół wartości o jakie walczyli ludzi zaangażowani w Powstanie. to między innymi wolność, ojczyzna, niepodległość, równość.  

Od kiedy można zwiedzać wystawę i gdzie ona się znajduje?
Muzeum mieści się na drugim piętrze licheńskiej bazyliki. Wejście do niego znajduje się od północnej strony bazyliki i jest oznakowaneWystawę można zwiedzać  od wtorku do niedzieli.  W poniedziałku Muzeum jest nieczynne dla zwiedzającychZapraszamygodzinach od dziesiątej do szesnastej. W soboty pracujemy nieco dłużej bo do godziny osiemnastej. Wstęp do Muzeum  jest bezpłatny. Wystawa „Mówią ludzie roku 1863” została otwarta trzeciego maja i będzie czynna do końca tego roku.

Dziękuję bardzo za rozmowę.
Rozmawiał Robert Adamczyk

Zdjcia: Marcin Oliński
www.kulturalnykonin.pl

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


8 grudnia 2019
Niedziela
Śpiewajcie Panu, bo uczynił cuda

UROCZYSTOŚĆ NIEPOKALANEGO POCZĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Tytularne święto Zgromadzenia Księży Marianów
Możliwość uzyskania odpustu zupełnego
dla członków Zgromadzenia Księży Marianów
Pomocników Mariańskich oraz członków Bractwa
Niepokalanego Poczęcia NMP


Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi katolickiemu na Wschodzie

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej
 
Godz. 19.00 Rekolekcje adwentowe do wysłuchania przez łącze internetowe - prowadzi ks. Jarosław Hybza MIC

PROGRAM POSŁUGI 


Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
12.00 Uroczysta msza św. rozpoczynająca obchody 350-lecia powstania
Zgromadzenia Księży Marianów  z odnowieniem ślubów zakonnych .
Po mszy św. błogosławieństwo opłatków oraz koncert maryjny "Tota pulchra" w wykonaniu organistów bazyliki: Barbary Kaczor i Jacka Hyżnego.
Nabożeństwa

kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00

Okres liturgiczny: II tydzień Adwentu
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Rdz 3, 9-15. 20
Psalm responsoryjny: Ps 98, 1-4
Drugie czytanie: Rz 15, 4-9
Ewangelia: Łk 1, 26-38
realizacja LM Internet  LM Internet