Matka Boża Bolesna
s
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd rodziców, krewnych i przyjaciół
księży i braci marianów

Ponad 160 osób przybyło w miniony weekend (11-13  kwietnia) do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej, aby wziąć udział w zjeździe rodziców, krewnych i przyjaciół księży marianów.  W trakcie spotkania dla gości wystąpił góralski zespół „Powicher” z miejscowości Rdzawka na Podhalu.

Kwiecień jest dla rodzin księży i braci marianów szczególnym miesiącem, na który oczekują z niecierpliwością przez cały rok. To właśnie w tym miesiącu pokonują nierzadko kilkaset kilometrów by przez weekend móc spotkać się ze swymi synami, wnukami, braćmi czy wujkami. A wszystko po to, być choć na chwilę być razem.

Jedną z osób, która w tym roku postanowiła przybyć do Lichenia, była p. Zofia Zając z miejscowości Kalinówka k. Lublina. Jest ona siostrą ks. Roberta Krzywickiego MIC, który w Zgromadzeniu jest odpowiedzialny za pracę z ludźmi uzależnionymi i kieruje Licheńskim Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.  W licheńskim spotkaniu uczestniczy trzeci raz:
„Przyjeżdżam tutaj od śmierci mojego męża. Znalazłam tutaj ukojenie, pocieszenie. Ja się tutaj pozbierałam, w tym Sanktuarium. Chcemy wesprzeć Roberta, aby sobie radził w pracy. Ponadto  spotykam tutaj wielu znajomych ludzi. To jest naprawdę wielka rodzina”powiedziała p. Zając.

Podczas trzydniowego spotkania czas gościom wypełniały przed wszystkim spotkania z najbliższymi, rozmowy, spacery. Zważywszy na specyfikę miejsca, nie mogło oczywiście zabraknąć czasu na modlitwę. W piątkowy wieczór rodziny marianów wzięły udział w Apelu Maryjnym przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W sobotę natomiast modlono się wspólnie na koronce do Bożego Miłosierdzia oraz podczas Mszy św. w intencji rodzin. Dla tych, którzy w Licheniu byli po raz pierwszy, lokalny przewodnik przybliżył historię miejscowości, powstania Sanktuarium oraz przedstawił najważniejsze miejsce w bazylice. W sobotę organizatorzy przygotowali też coś dla duchapo południu odbyła się projekcja filmu zatytułowanego „Bł. Jan XXIIIpapież pokoju”, a wieczorem w sali konferencyjnej Domu Pielgrzyma ARKA wystąpił zespół góralski „Powicher” z mariańskiej parafii w Rdzawce k. Rabki Zdroju. Warto dodać, że proboszczem wspomnianej parafii jest ks. Piotr Wojtyła MIC, który w konkursie organizowanym przez Katolicką Agencję Informacyjną pod nazwą „Proboszcz Roku” w 2013 roku uplasował się na ósmej pozycji.

Zdaniem ks. Tomasza Sekulskiego MIC z mariańskiego duszpasterstwa powołaniowego, tego typu spotkania, mające kilkunastoletnią tradycję, odbywają się z dwóch zasadniczych powodów:
„Po pierwsze jest to wyraz wdzięczności w stronę naszych rodzin. Chcemy im w ten sposób podziękować – nie tylko dać gwarancję, że się modlimy za nich, ale to jest taki fizyczny znak naszej wdzięczności, aby ich zaprosić do tego miejsca. Po drugie ważne jest też to, aby umożliwić naszym rodzinom wzajemne poznanie, bo łączy nas powołanie mariańskie i my wierzymy też, że te rodziny w jakiś sposób Pan Bóg łączy”.

Licheń Stary, 14 kwietnia 2014 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


23 lutego 2020
Niedziela
Pan jest łaskawy, pełen miłosierdzia


Kurs Emaus- wspólnota Ekipa dla Jezusa SNE

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00 
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
8.30, 10.30, 17.00
Nabożeństwa
8.00 Godzinki ku czci Najświętszej Maryi Panny lub Różaniec
16.15 Gorzkie Żale

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
8.00
 
Okres liturgiczny: zwykły
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: A, II

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Kpł 19, 1-2.17-18
Psalm responsoryjny: Ps 103
Drugie czytanie: 1 Kor 3, 16-23
Ewangelia: Mt 5, 38-48
realizacja LM Internet  LM Internet