Matka Boża Bolesna
10
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Bp Ryczan o JPII: dziękujemy za Ojca naszej wolności
i czekamy na Jego kanonizację

0koło 80 pocztów sztandarowych z zakładowych związków zawodowych NSZZ "Solidarność" z terenu całego kraju uczestniczyło w niedzielę, 06 kwietnia, w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym w jubileuszowej XV Ogólnopolskiej Pielgrzymce NSZZ „Solidarność” do Matki Bożej.

Pielgrzymka rozpoczęła się już w sobotę. O godz. 19:00 związkowcy uczestniczyli w Drodze Krzyżowej na placu przed licheńską bazyliką. Kulminacyjnym punktem dorocznej pielgrzymki do tronu Licheńskiej Pani była niedzielna Msza św. o godz. 12:00. Sumie przewodniczył bp Kazimierz Ryczan, ordynator kielecki. W homilii, nawiązawszy do ewangelicznego opisu wskrzeszenia Łazarza przez Chrystusa, kapłan pytał czy stać nas dziś na przyjaźń taką, jaką Jezus darzył Łazarza:
"Kto jest zdolny do przyjaźni tego nawet śmierć nie rozdzieli. Przyjaźń jest najpiękniejszym rodzajem miłości. Czy stać nas dziś na przyjaźń?" - mówił bp Ryczan.

Dalej bp kielecki nawiązał do Polski i do Solidarności:
"Wyobraźmy sobie, gdyby Jezus stanął dziś na Giewoncie, czy nie zapłakałby nad naszą Ojczyzną? Czy nie zapytałby: coście zrobili z darem, którym była „Solidarność”?! Ona miała siłę oddziaływania na narody ościenne, ona obaliła Żelazną Kurtynę. Jej siła nie wynikała z nienawiści ani nie torowały jej drogi czołgi ani inne militarne urządzenia. Ona żywiła się wartościami: prawdą, wolnością, sprawiedliwością, przebaczeniem, patriotyzmem i religijnością" - wyliczał podczas homilii w licheńskiej bazylice krajowy duszpasterz ludzi pracy.

Dalej nawiązał do rychłej kanonizacji . Jana Pawła  II. Mówił: - "Byłeś, Janie Pawle II, duchowym przywódcą Narodu, upominałeś się o Polskę na arenie międzynarodowej, upominałeś się o zabijaną wolność, o cenzurowaną przez zomowców prawdę. Tu, w bazylice licheńskiej, dziękujemy za Ojca naszej wolności i czekamy na Jego kanonizację".

Roman Rutkowski, vice przewodniczący zarządu regionu konińskiego NSZZ „Solidarność”, zwrócił uwagę na niewłaściwy sposób rządzenia krajem i konieczność wprowadzenia zmian m.in. w polityce prorodzinnej tak, aby młodzi ludzie mogli godnie żyć w Polsce, nie musząc jeździć za chlebem po świecie:
"Jeśli w tym kraju biznes przesłoni rozum, to dojdzie do tragedii. Likwidowanie polskiej gospodarki to jest likwidowanie państwa polskiego. Rząd musi przestrzegać ustawy o walce z bezrobociem, a tego nie czyni. To tylko słowa, ale czynu żadnego za tym nie ma" - powiedział.

Wśród uczestników pielgrzymki byli zarówno aktualni pracownicy, jak i przedstawiciele związków emerytów i rencistów: - "Licheń jest dla nas kolebką świętości. Chcemy pomodlić się za nasze rodziny, za nasze zakłady, za Polskę. Jesteśmy tymi stoczniowcami, którzy się nie pogodzili z upadkiem stoczni, i czujemy się dalej stoczniowcami i reprezentujemy całe Pomorze Zachodnie" - powiedział Jan Lipski, emerytowany stoczniowiec ze Szczecina.

Na licheńskiej pielgrzymce byli także przedstawiciele NSZZ „Solidarność” Regionu  Chełmskiego, którzy pod tym szyldem do Lichenia przybyli po raz ostatni. Jak wyjaśnił Zdzisław Danisiuk, przewodniczący zarządu chełmskiego Solidarności, w przyszłym roku, ze względów organizacyjnych, zostaną wcieleni do regionu Mazowsze:
"Do Matki Bożej Licheńskiej przyjeżdżamy co roku z potrzeby serca. Jestem członkiem „Solidarności” od pierwszych dni jej powstania. Dla mnie znak Solidarności jest jeden, i gdziekolwiek będę, zawsze mogę powiedzieć, że jestem u siebie, w domu".  

W trakcie Mszy św. bp Kazimierz Ryczn dokonał poświęcenia dwóch sztandarów z ziemi radomskiejorganizacji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Zakładach Tworzyw Sztucznych i Farb „Pronit” oraz Terenowej Organizacji NSZZ „Solidarność” z miejscowości Pionki.

Po zakończeniu Mszy św. związkowcy wraz z pocztami sztandarami udali się pod pomniki . ks. Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” oraz pod pomnik upamiętniający wydarzenia Sierpnia 80, znające się nieopodal bazyliki. Tam przedstawiciele poszczególnych regionów i zakładów pracy złożyli kwiaty. Odśpiewano także hymn państwowy.  

XV Ogólnopolską Pielgrzymkę NSZZ Solidarność do Matki Bożej Licheńskiej uświetniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Zespole Szkół Górniczo - Energetycznych w Koninie pod dyrekcją Roberta Żurawińskiego.

Na pielgrzymce można było zaobserwować poczty sztandarowe z następujących miast: Szczecin, Police, Gdynia, Gdańsk, Bydgoszcz, Toruń, Włocławek, Poznań, Konin, Słupca, Turek, Kłodawa, Zgierz, Radomsko, Łódź, Konstantynów Łódzki, Zduńska Wola, Turów, Białystok, Ostrołęka, Warszawa, Wołomin, Wysokie Mazowieckie, Rawa Mazowiecka, Lublin, Chełm, Tarnobrzeg, Rzeszów, Świdnik, Gryfice, Katowice, Gliwice, Polkowice, Dąbrowa Górnicza Kraków, Nowy Targ.

Licheń Stary, 06 kwietnia 2014 r.               

Homilia bpa Kazimierza Ryczana podczas XV Ogólnopolskiej Pielgrzymki NSZZ "S"
Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


7 lipca 2020
Wtorek
Naród wybrany ufa swemu Panu

 

17. rocznica śmierci bpa Romana Andrzejewskiego

40. Mariańska Piesza Pielgrzymka z Góry Kalwarii do Lichenia - odwołana

II Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy (5 lipca-30 sierpnia)

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji Wspólnoty Kościoła
20.00 Wieczór Uwielbienia w bazylice
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet