Matka Boża Bolesna
s
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

 „Ożywieni Słowem” – licheńskie rekolekcje trzeźwościowe

Niemal 60 osób z całej Polski w weekend 18-20 czerwca wzięło udział w rekolekcjach trzeźwościowych w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 
- „Te rekolekcje są skierowane do każdego. U nas pojawił się w domu problem alkoholu, pomyślałam więc, że jest to właściwe miejsce” – opowiada pani Beata z Włocławka, która do Lichenia przyjechała wraz z mężem. – „Uczestnictwo w rekolekcjach trzeźwościowych utwierdziło mnie w tym, że problem alkoholu, który pojawił się u nas w domu nie jest żadną karą. Że może jestem we właściwym miejscu, w sensie tej rodziny, że może mogę pomóc mężowi przez to przejść, przetrwać. Może on nie musi, jak większość osób, które tutaj się znalazły, przejść przez to tzw. dno, może uda nam się wcześniej. Oderwałam się od problemów, oddałam Matce Bożej to, co się wydarzyło do tej pory w naszym życiu.”
 
W ciągu trzech dni rekolekcji uczestnicy wysłuchali konferencji, które odbywały się w klimacie modlitwy. W piątek, 18 czerwca, na licheńskiej Golgocie miała miejsce wyjątkowa Droga Krzyżowa połączona ze świadectwami uczestników. „Rekolekcyjne dni rozpoczynano jutrznią, sięgając do Tradycji Kościoła. Poznawano metodę lectio divina, by mogła służyć do zgłębiania Słowa Bożego. Było wspólne czytanie Słowa Bożego, komentarz prowadzącego i zaproszenie do medytacji sam na sam” -  opowiada ks. Zbigniew Borkowski MIC, dyrektor Licheńskiego Centrum Pomocy Rodzinie i Osobom Uzależnionym.
Temat rekolekcji  „Ożywieni Słowem” zaczerpnięto ze zbliżających się Licheńskich Spotkań Trzeźwościowych. „Słowo otacza nas wokoło. Jest obecne w naszej codzienności. Słowo człowieka nie zawsze jest ożywiającym. Czasami jest nawet zabijającym. My chcemy pokazać Boże Słowo, które ma moc uzdrawiania, podnoszenia i wskrzeszania” – opowiada dyrektor CPRiOU, ks. Zbigniew Borkowski MIC.
Na rekolekcje zaproszeni są wszyscy ludzie, którzy doświadczyli jakiegokolwiek rodzaju nałogu, zniewolenia. Dziś ta gama uzależnień jest bardzo duża. Zazwyczaj trzeźwość kojarzy nam się z niepiciem. To jednak duże uproszczenie. Może być wolnością od pornografii, uzależnień związanych z jedzeniem, komputerem, papierosami. Są to także współuzależnienia, gdzie osoby uzależnione żyjące w naszym otoczeniu, ograniczają naszą wolność” – dodaje marianin. Kolejne rekolekcje trzeźwościowe w licheńskim sanktuarium odbędą się w tym roku w dniach: 10-12 września oraz 10-12 grudnia.
Przyjechaliśmy ze Wspólnotą św. Jakuba oraz społecznością Ocalonych, by mówić o programie 12 Kroków; skąd się wziął ten niezwykły program spisany przez alkoholików i w jaki sposób może pomóc nie tylko alkoholikom, ale także każdemu, by stać się pięknym, mądrym, dobrym, uczciwym. Opowiadamy o drodze z kryzysu do świętości” -  wyjaśniał Rafał Porzeziński, pomysłodawca, twórca i prowadzący program „Ocaleni” TVP.
 
Wspólnota św. Jakuba - 12 Kroków dla Chrześcijan jest miejscem pogłębiania więzi z Bogiem i innymi ludźmi, gdzie poprzez realizację 12 Kroków stara się dojść do wypełniania woli Bożej w swoim życiu. Czerwcowe rekolekcje były już kolejną wizytą w Licheniu zarówno wspólnoty jak i środowiska związanego z programem TVP „Ocaleni”. Obie rzeczywistości od kilku lat angażują się w coroczne Spotkania Trzeźwościowe w Licheniu. - „Wspólnota św. Jakuba mnie zachwyciła” – opowiada pani Beata – „dorośli mężczyźni, w sile wieku, po takich przejściach, że w mojej głowie się nie mieści,  że można z tego wyjść, nie boją się położyć krzyżem przed ołtarzem”.
Podczas wygłoszonych konferencji pan Rafał mówił korelacjach Listu św. Jakuba z Programem 12 Kroków. „Ten list to tylko 5 rozdziałów Nowego Testamentu, a były źródłowym tekstem do powstania programu 12 Kroków AA” – wyjaśnia dziennikarz – „Ci którzy go czytali wiedzą, jak bliski jest temu, co daje nam szczęście – tam padają słowa, że wiara, jaka by nie była piękna, bez uczynków nic nie znaczy. Możemy deklarować wiarę, a żyć podle. Wiara w Boga to jeszcze nic – ważne jest, by uwierzyć Jemu, zaryzykować, by budować na skale.
 

Można powiedzieć, że czerwcowe rekolekcje przygotowywały grunt pod Ogólnopolskie Spotkania Trzeźwościowe, które już po raz 28. odbędą się w ostatni (pełen) lipcowy weekend. W tym roku wydarzenie będzie miało miejsce w dniach 23-25 lipca. Organizatorzy zaplanowali mityngi dla Anonimowych Alkoholików, Narkomanów, Hazardzistów, Nikotynistów, Jedzenioholików, Uzależnienionych od Seksu i Miłości, Depresantów, Dłużników, Seksoholików i Przemocowców oraz Al-Anon - Krewnych i Przyjaciół Alkoholików, DDA/DDD - Dorosłych Dzieci Alkoholików/Dzieci z Domów Dysfunkcyjnych, Alateen - Dzieci Alkoholików, S-Anon - Krewnych i Przyjaciół, a także Miting Wspólnoty św. Jakuba - 12 Kroków dla Chrześcijan. Spotkanie Społeczności Ocalonych odbędzie się w auli Domu Pielgrzyma „Betlejem” 23.07 o 15:00 i 25.07 o 10:00. Gościem spotkań będzie ks. Marek Dziewiecki, laureat tegorocznej statuetki pelikana - nagrody dla osoby zasłużonej dla trzeźwości. Spotkania są przestrzenią doświadczania Pana Boga – odbędzie się droga krzyżowa i Msze Święte. Nazywane są także „Mityngiem pod gwiazdami” ze względu na nocny mityng odbywający się tradycyjnie pod gołym niebem przed bazyliką.
 

 
Będzie to okazja, by zauważyć Słowo odwieczne i to, że nasze słowa też mają wagę. By nie szafować nimi na prawo i lewo, nie przysięgać. List Jakubowy uczy, ze waga Słowa jest istotna. Gdy coś mówisz, trzymaj się tego. Zamiast mówić tysiąc razy, że tak będzie, rób swoje” – dodaje pan Porzeziński. „Cieszę się, ze tyle rzeczywistości trzeźwościowych się tutaj zjawia. Mam nadzieję, że w tym roku wybrzmi ta prawda, że nasza trzeźwość zasadza się na tym, aby nasza mowa była spójna z naszymi myślami i tym, w co wierzymy Myślę, że po roku przerwy, wytęsknieni, rzucimy się sobie w ramiona. Głównie chodzi o to, by wpaść w ramiona Tego, który nas stworzył, obdarzył miłością i ciągle nas wspiera. Zapowiada się wspaniały czas w Licheniu!
 
Więcej informacji: www.pomoc.lichen.pl, pomoc@lichen.pl; , 63 270 81 32, 725 573 753.
 
Licheń Stary, 24 czerwca 2021 r.                   

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


Bazylika
Msze Święte 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
16.00 w intencji zmarłych pielgrzymów, ofiarodawców, dobroczyńców licheńskiego sanktuarium

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Koronka do Miłosierdzia Bożego 15.00
Różaniec 18.00
Apel Maryjny 21.00
kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

Kościół św. Doroty
Msze Święte 7.00, 17.00

Nabożeństwa
Nieszpory za zmarłych z wypominkami – po wieczornej mszy

Kościół Matki Bożej 10 Cnót Ewangelicznych w Grąblinie
Msza Święta 7.30

CZYTANIA Z DNIA

realizacja LM Internet  LM Internet