Matka Boża Bolesna
Główka28 procesja
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

IV Niedziela Adwentu

Dzięki harcerzom z 22. Gromady Zuchowej "Przyjaciele Zielonego Lasu" z Wąsosz, 20 grudnia w licheńskiej bazylice rozbłysło Betlejemskie Światełko Pokoju. W ostatnią niedzielę Adwentu obecne podczas południowej mszy dzieci, mogły otrzymać figurki Dzieciątka Jezus, które umieszczą w swoich bożonarodzeniowych szopkach.
„Jesteśmy w tym adwentowym czasie, czyli czasie oczekiwania na święta Bożego Narodzenia. To już ostatnie dni - już wkrótce zabrzmią radosne kolędy, wkrótce rozlegnie się wieść o Mesjaszu, który przyszedł; doświadczymy miłości Boga poprzez bożonarodzeniowe znaki. Przygotowujemy się też, by spotkać się nawzajem. Choć ten rok jest szczególny z racji okoliczności.” – mówił ks. Janusz Kumala Kustosz Sanktuarium podczas głównej niedzielnej mszy w bazylice. Podkreślając, jak ważne jest byśmy doświadczyli spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem oraz miłości, którą możemy się nawzajem obdarzać.
W IV Niedzielę Adwentu Ewangelista Łukasz maluje przed słuchaczami obraz zwiastowania. „Ukazuje nam kim jest Bóg, że jest wierny swoim obietnicom. Obiecywał poprzez wieki, że pośle swojego Mesjasza. Dzień zwiastowania jest spełnieniem Jego obietnic” – wyjaśnił ks. Kumala, pytając, co Bóg obiecał każdemu z nas. „Gdy powołał nas do istnienia, obiecał, że poprowadzi nas do nieba, że będzie z nami w każdym momencie naszego życia. Ponieważ jest wierny swoim obietnicom, zrobi wszystko, by nas do nieba doprowadzić” – stwierdził zakonnik.
„Zdarza się, ze człowiek może się od Pana Boga odwrócić, ale Bóg nigdy o nim nie zapomni! Bóg nas miłował już, gdy byliśmy w Jego zamiarach” – przekonywał ksiądz kustosz – „Zaprosił nas, byśmy z Nim współpracowali w realizacji Jego planu wobec nas i całej ludzkości, w dążeniu do nieba i wspieraniu innych na tej drodze.” Opowiadając o postawie, jakiej chrześcijanina uczy dziś Maryja, marianin mówił: „Przykleiło się do nas myślenie, ze jestem wolny, gdy mogę nie zgodzić się z Panem Bogiem. Maryja dziś mówi nam, na czym polega prawdziwa wolność człowieka – na wybieraniu dobra. Jedyne prawo do wyboru, które mamy, to prawo do wyboru dobra, wtedy człowiek jest najbardziej wolny, gdy wybiera tego, czego Bóg chce. Wybierając grzech, stajemy się niewolnikami zła i grzechu.”
W procesji z darami ołtarza w IV Niedzielę Adwentu harcerze z 22. Gromady Zuchowej "Przyjaciele Zielonego Lasu" z Wąsosz przynieśli Betlejemskie Światełko Pokoju. Po raz pierwszy akcję tę zorganizowano w 1986 roku w austriackim Linz, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 roku. Światło Polakom przekazywane jest przez słowackich skautów, a stąd wędruje do kolejnych krajów.
Na zakończenie Eucharystii odbył się obrzęd błogosławieństwa figurek Dzieciątka Jezus. „Otwórz nasze serca, abyśmy potrafili przyjmować Jezusa z radością, czynić zawsze to, co On nam poleca i dostrzegać Go we wszystkich, którzy potrzebują naszej miłości” – mówił celebrans. Po zakończeniu liturgii dzieci mogły zabrać pobłogosławione figurki do własnych domów.
W rozpoczynającym się tygodniu obchodzone będą święta Bożego Narodzenia. W licheńskiej bazylice w Wigilię odbędą się dwie pasterki o godzinie 21.00 i 24.00. 25 i 26 grudnia msze bazylice będą sprawowane jak w niedziele. W drugi dzień świąt, po mszy o 12.00 odbędzie się tradycyjny obrzęd błogosławieństwa owsa oraz koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu organistów licheńskiej bazyliki. 27 grudnia w Niedzielę Świętej Rodziny w Licheniu obchodzony będzie Dzień modlitw o świętość małżeństw i rodzin. Podczas mszy odbywać się będzie odnowienie przyrzeczeń małżeńskich oraz Akt oddania rodzin Matce Bożej Licheńskiej.
 
Licheń Stary, 20 grudnia 2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


13 kwietnia 2021
Wtorek

 
Wspomnienie dowolne św. Marcina I, papieża i męczennika
 
150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza, Odnowiciela Zgromadzenia Marianów
(1871)


Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nękanych przez złego ducha
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
Kolor szat liturgicznych: czerwony
II tydzień psałterza
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 4, 32-37
Psalm responsoryjny:Ps 93
Ewangelia: J 3, 7b-15
realizacja LM Internet  LM Internet