Matka Boża Bolesna
figura MB w ogrodzie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie

–  Chrystus wybiera nas, wolontariuszy, daje moc i mówi: „Wy idźcie i uzdrawiajcie” – mówił ks. Michał Popowski MSF podczas Mszy Św. dziękczynnej za posługę wolontariuszy w Hospicjum św. Stanisława Papczyńskiego w Licheniu.

W Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, 5 grudnia, w kościele św. Doroty w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej hospicyjni wolontariusze dziękowali za powołanie do służby drugiemu człowiekowi i modlili się o szybki powrót do kontaktu z pacjentami, co uniemożliwiła pandemia. – Chrystus mówi: „żniwo wielkie, ale robotników mało”. I wybiera ludzi, apostołów. Was wybiera, nas wybiera i mówi: „Wy idźcie i uzdrawiajcie”. Nie możemy dziś wejść do hospicjum i realizować się tam jako wolontariusze, ale nie przestajemy być wolontariuszami, gdy wychodzimy z hospicjum. Pragnienie służby jest w nas. Realizujemy je w naszych domach, wśród znajomych – mówił ks. Michał Popowski MSF, prefekt alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Misjonarzy Świętej Rodziny w Kazimierzu Biskupim.

Małgorzata Skoczylas-Błaszczyk, mieszkanka Lichenia i nauczycielka ZS CKU w Koninie została wolontariuszem w hospicjum półtora roku temu. – Od dłuższego czasu dojrzewałam do wolontariatu. W czasie pandemii staram się angażować w inny sposób, niedawno podczas akcji dla hospicjum sadziliśmy żonkile z uczniami. Chcemy coś zrobić dla hospicjum, każdy ma w sobie odrobinę dobroci. Większą przyjemność przynosi dawanie. Daję raz, a wraca wielokrotność. Mamy życie pełne dobroci, jest za co dziękować – mówi pani Małgosia.

Klerycy z Kazimierza Biskupiego odwiedzają licheńskie hospicjum w każdy wtorek. – To dla nas bardzo ubogacające doświadczenie. Spotykamy Chrystusa w cierpiącym człowieku. Ta posługa buduje nas i umacnia. Bardzo ją cenię i lubię przyjeżdżać do hospicjum, by być z drugim człowiekiem. Dajemy świadectwo poprzez różne akcje, m.in. pielgrzymki wolontariuszy z Lichenia do kazimierskiego klasztoru – mówi kleryk Jakub Dziurgot.

Po Eucharystii wolontariuszom za poświęcenie dziękowała Urszula Kulig, koordynator wolontariatu w licheńskim hospicjum. – Cieszę się ogromnie, że was widzę. W imieniu całej ekipy hospicyjnej chcemy wam podziękować z głębi serca za waszą tegoroczną posługę. Dziękujemy za waszą miłość, modlitwę i troskę. Za deklaracje, że nie możecie się doczekać powrotu do hospicjum. My również z utęsknieniem czekamy na waszą obecność pośród nas. Życzymy wam otwarcia serca na moc Bożą, żebyście mieli siłę, by służyć. Byście nigdy nie zwątpili w to, że wasza posługa nie ma sensu. Jesteście bardzo potrzebni, trudny czas pandemii pokazał, że wasze miejsce w hospicjum jest nie do zastąpienia. Czekamy na was – mówiła Urszula Kulig i poczęstowała wolontariuszy piernikami, podarowanymi przez uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie.

Licheń Stary, 5.12.2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


24 stycznia 2021
Niedziela

Naucz mnie chodzić Twoimi ścieżkami

18-25 stycznia 2021:
Tydzień modlitw o jedność chrześcijan 
"Trwajcie w mojej miłości, a przyniesiecie obfity owoc"

Trzecia Niedziela zwykła, Niedziela Słowa Bożego

III Rodzinny Dzień Babci i Dziadka

Wspomnienie obowiązkowe św. Franciszka Salezego, biskupa i doktora Kościoła 

Nowenna przed wspomnieniem bł. Jerzego Matulewicza,
odnowiciela Zgromadzenia Marianów

Dzień solidarności z Chorwacją

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (21-24 stycznia) - przeniesione na inny termin
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30
 
Kościół św. Doroty
Msze Święta
8.30, 10.30, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych
Msza Święta
8.00

Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: zielony
Rok liturgiczny: B, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Jon 3. 1-5. 10
Psalm responsoryjny: Ps 25
Drugie czytanie: 1 Kor 7, 29-31
Ewangelia: Mk 1, 14-20
realizacja LM Internet  LM Internet