Matka Boża Bolesna
Główka43 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

RÓŻANIEC TO STRESZCZENIE EWANGELII

–  Pan Bóg dotyka nas miłością, uzdrawia w sakramencie pokuty i pojednania. Właśnie takiego Boga mamy spotkać, rozważając tajemnice Jezusa w świętym Różańcu – mówił 19 lipca ks. Janusz Kumala MIC podczas II Ogólnopolskiej Pielgrzymce Różańcowej do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Kilka tysięcy wiernych pielgrzymowało w trzecią niedzielę lipca do Matki Bożej Licheńskiej, Patronki szczęścia rodzinnego. W licheńskiej bazylice modliło się m.in. wielu rodziców z dziećmi, a właśnie w intencji zgromadzonych, a przede wszystkim rodzin, południową Mszę Św. sprawował ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium.

Podczas homilii ks. Kumala przypomniał, że modlitwa różańcowa, to streszczenie Ewangelii. To patrzenie na Jezusa oczami Maryi, rozważanie życia Jezusa z Maryją. – Modlimy się Różańcem, by rozważać słowa Jezusa. Dlatego modlitwa różańcowa jest wymagająca. Trudno znaleźć chwile, kiedy jesteśmy duchowo wyciszeni i koncentrujemy naszą uwagę na Jezusie. Jednak sensem życia jest patrzeć oczami Boga i doświadczać miłości Boga. To jest droga naszego nawrócenia. Mamy być miłością i patrzeć na świat z miłością – podkreślił marianin. Przypomniał, że tego uczyła pasterza Mikołaja Sikatkę Maryja podczas objawień w XIX w. i nadal uczy pielgrzymów w Sanktuarium. Przypomina o tym również różaniec podarowany Sanktuarium przez św. Jana Pawła II 21 lat temu, który umieszczony jest przy licheńskim Cudownym Obrazie Matki Bożej.

W odniesieniu do odczytanej Ewangelii ksiądz kustosz wyjaśnił, że w sercu każdego zasiane jest zarówno dobro, jak i zło. Jednak uwrażliwił, że przy okazji walki ze złem można zaniedbać dobro. Po wyjściu z konfesjonału Bóg nie pamięta grzechów, ale widzi dobro, które zasiał w sercu każdego człowieka. – Nie wolno też lekceważyć grzechów, ale być cierpliwym w pracy nad sobą. Równie ważna jest cierpliwość, miłość wobec drugiego człowieka, ale także cierpliwość wobec Pana Boga. By nie mieć pretensji o trudne sytuacje życiowe i cierpliwie trwać w modlitwie różańcowej, prosząc byśmy w naszym życiu postępowali po drodze świętości. Byśmy dawali świadectwo o Jezusie Chrystusie, jak Matka Boża dawała świadectwo Jego życia. Niech to będzie i nasze powołanie – podsumował ks. Kumala.

Podczas Mszy Św. w licheńskiej bazylice rozbrzmiał Sanktuaryjny Kwintet Dęty, a po udzielonym sakramencie Eucharystii w bazylice uformowała się procesja różańcowa, która przeszła alejkami Sanktuarium. Uczestnicy modlili się w intencji rodzin, niosąc sztandary, różaniec oraz kopię obrazu Matki Bożej Licheńskiej. Na zakończenie modlitwy ksiądz kustosz zawierzył rodziny licheńskiej Pani.

Opiekunowie licheńskiego sanktuarium już dziś zapraszają 25 lipca na Dzień modlitw w intencji trzeźwości w naszych rodzinach. A w najbliższą niedzielę, 26 lipca, w Sanktuarium zaplanowany jest Dzień wdzięczności rodzicom i dziadkom. Główna Msza Św. o godz. 12.00. W dniach od 23 do 26 lipca odbędą się również rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej, a w dniach od 31 lipca do 2 sierpnia rekolekcje dla małżeństw.

Licheń Stary, 19 lipca 2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 kwietnia 2021
Piątek

 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę? PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Maryja - Niewiasta Eucharystii                                                                        
Rekolekcje dla organizatorów i przewodników pielgrzymek. PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Droga Krzyżowa: 16.15

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 5, 34-425
Psalm responsoryjny:Ps 27
Ewangelia: J 6, 1-15
realizacja LM Internet  LM Internet