Matka Boża Bolesna
25
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Liturgia Wigilii Paschalnej

W wielkosobotnią Wigilię Paschalną w licheńskiej bazylice zabrzmiało uroczyste Alleluja. Tegoroczną Wigilię Paschalną, ze względu na zagrożenie sytuacją epidemiologiczną spowodowaną koronawirusem COVID-19, celebrowano w skromniejszy sposób niż zazwyczaj.
 
Na początku liturgii ks. Adam Stankiewicz MIC, który przewodniczył celebracji, wyśpiewał Orędzie Wielkanocne – hymn na cześć Zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa. W liturgii Słowa zostały odczytane trzy czytania, w których mowa była o stworzeniu świata, historii Narodu Wybranego oraz wypełnieniu proroctw Starego Testamentu dotyczących Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W Ewangelii wg św. Mateusza usłyszeliśmy o tym, jak niewiasty, które przyszły do grobu Pana, nie zastały Go tam, gdyż zmartwychwstał.
 
Homilię ks. Stankiewicz MIC rozpoczął słowami: „Nie ma Go tu. Zmartwychwstał”.
- „Wyjątkowy czas, który przeżywamy, gdy jesteśmy w naszych domach, duchowo uczestniczymy w Eucharystii, w nabożeństwach, jest czasem słowa nadziei. Dzisiaj niewiasty do nas przynoszą owo słowoNie ma Go tu. Zmartwychwstał”.
 
- „Być może jesteśmy zaproszeni by, jak Jan i Piotr, przybyć do grobu, być może jesteśmy zaproszeni, aby przyjść, zobaczyć i uwierzyć. I przychodzimy. Przychodzimy każdego dnia, by przekonać się o Zmartwychwstaniu Jezusa, gdy uczestniczymy w Eucharystii, gdy adorujemy Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie, gdy może serce pełne bólu, jak niewiast u grobu Pana Jezusa, szuka pociechy. Dzisiejszej nocy jesteśmy zaproszeni, aby odkryć skarb wiary, by pozwolić jeszcze raz Jezusowi przekonać nas o Jego Zmartwychwstaniu. Dzisiaj stajemy przed pustym grobem, bo jak niewiasty i uczniowie, chcemy jeszcze raz uwierzyć”.
 
Zdaniem marianina, uczniom wystarczyły te znaki, dlatego Jan wyraźnie napisał: „Zobaczył i uwierzył”. – „Dziś potrzeba, aby każdy z nas te słowa w swoim sercu wypowiedział. Bądźmy jak Jan, Piotr i niewiasty – jakże bardzo jesteśmy do nich podobni. Jakże w trudnych sytuacjach poddajemy się zwątpieniu. Jakże i nam trudno uwierzyć słowu Jezusa. Dlatego dziś przychodzimy, aby jak Piotr dać wiarę Jezusowi. Zechciejmy za nimi dziś powtórzyć „Panie, zobaczyłem i uwierzyłem”.
 
W trakcie liturgii chrzcielnej odnowione zostały przyrzeczenia chrzcielne, będące zaproszeniem do pogłębiania naszej wiary, którą wszyscy otrzymaliśmy na chrzcie świętym. Przed zakończeniem Mszy św. celebrans udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Licheń Stary, 12 kwietnia 2020 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 czerwca 2020
Piątek
Obfity pokój miłującym prawo

Nabożeństwo wynagradzające do Najświętszego Serca Pana Jezusa (po mszy o godzinie 12.00)

4.rocznica kanonizacji św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów (2016)

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Pierwszy piątek miesiąca

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny z procesją ze światłami: 21.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 15.30, 17.00
Spowiedź od godz. 15.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet