Matka Boża Bolesna
w
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w licheńskiej bazylice przebiegła w tym roku bardzo skromnie. Ze względu na ograniczenia co do liczby wiernych, którzy mogą gromadzić się w świątyniach, nie odbyła się tradycyjna adoracja Krzyża poprzez ucałowanie krucyfiksu. Gest ten, w imieniu wiernych, wykonał ks. Dariusz Hirsch MIC, który przewodniczył liturgii na cześć Męki Pańskiej.

W centrum wczorajszej liturgii Słowa znalazł się opis Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana. W związku z tym, że Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św., w tabernakulum nie było Najświętszego Sakramentu.
W homilii ks. Hirsch powiedział, iż gromadząc się w Domu Matki, pragniemy iść drogą, która podążał Chrystus i od Niego uczyć się miłości wrażliwości, cierpliwości i poświęcenia.
- „Ty, Zbawco świata, wykrwawiasz się za nas, bo dostrzegłeś w nas Swoje dzieci. W grzesznikach…
Nawet w XXI wieku, kiedy przeżywamy ten dzień w zaciszu naszych domów, Ty nas nie opuszczasz.
Uzdrawiasz nasze rany. Spraw, byśmy podczas Wielkiego Piątku, patrząc na Twe rany, doświadczając miłości, uwierzyli, że Ty jesteś naszym lekarzem, obroną, skałą i zabezpieczeniem. Pomóż nam opatrywać rany tych, którzy są najbliżej nas” – mówił kapłan.

Mówiąc o Krzyżu, marianin zaznaczył, że w tym roku umieszczamy na nim rany naszych czasów, choroby koronawirusa. – „Krzyż nie ma znamiona artystycznego, to narzędzie męki. Ty, Jezu, przyniosłeś swoją miłość przez Krzyż do świata. A wokół Krzyża był tłum, który był przeciwko Niemu. Krzyż jest konsekwencją Twojej miłości. Byłeś gotów ponieść ją dla nich wtedy, dla nas teraz i nadal będziesz niósł miłość”.

Odnosząc się do wczorajszej liturgii i wspominanej Męki i Śmieci Jezusa na krzyżu, ks. Hirsch powiedział:
„W Wielki Piątek nie chodzi tylko o współczucie Matce pod Krzyżem, ale tym, którzy są niesprawiedliwie traktowani dziś. Wielki Piątek to sprawdzian naszego stanowiska. Większość uczniów uciekła. Ale przyznała się do Jezusa Matka, która zyskała miano Bolesnej Matki. Która potrafi przejść przez wszystko, przez co trzeba. Z Jej lic należy czytać, jak wytrwać w tym czasie. W tym trudnym czasie, kiedy nie wiemy, kiedy pandemia się skończy, kiedy odchodzą nie tylko schorowani starsi ludzie, ale nawet młodzi, w sposób zaskakujący. Jakże ważne jest, byśmy tę Matkę zaprosili do naszych wyborów i modlitwy”.

Po komunii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, który w tym roku został przygotowany w bazylice, w nawie zachodniej, gdzie zostały odśpiewane gorzkie żale. Wczorajszą Liturgię na cześć Męki Pańskiej poprzedziła droga krzyżowa, w trakcie której rozważania przygotował ks. Jarosław Hybza MIC.

Dziś, w Wielką Sobotę, nastąpi kulminacja obchodów Triduum Paschalnego. Po zapadnięciu zmroku, od godz. 20.00, w licheńskiej bazylice trwać będzie Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie które zabrzmi radosne Alleluja.

Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, ks. Janusz Kumala MIC, zachęca wiernych do włączenia się we wspólną modlitwę dzięki transmisji na żywo z bazyliki dzięki mediom społecznościowym.

Licheń Stary, 10 kwietnia 2020 r.  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 kwietnia 2021
Piątek

 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę? PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Maryja - Niewiasta Eucharystii                                                                        
Rekolekcje dla organizatorów i przewodników pielgrzymek. PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Droga Krzyżowa: 16.15

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 5, 34-425
Psalm responsoryjny:Ps 27
Ewangelia: J 6, 1-15
realizacja LM Internet  LM Internet