Matka Boża Bolesna
19
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Wielki Piątek. Liturgia Męki Pańskiej

Wielkopiątkowa Liturgia Męki Pańskiej w licheńskiej bazylice przebiegła w tym roku bardzo skromnie. Ze względu na ograniczenia co do liczby wiernych, którzy mogą gromadzić się w świątyniach, nie odbyła się tradycyjna adoracja Krzyża poprzez ucałowanie krucyfiksu. Gest ten, w imieniu wiernych, wykonał ks. Dariusz Hirsch MIC, który przewodniczył liturgii na cześć Męki Pańskiej.

W centrum wczorajszej liturgii Słowa znalazł się opis Męki i Śmierci Jezusa Chrystusa z Ewangelii wg św. Jana. W związku z tym, że Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św., w tabernakulum nie było Najświętszego Sakramentu.
W homilii ks. Hirsch powiedział, iż gromadząc się w Domu Matki, pragniemy iść drogą, która podążał Chrystus i od Niego uczyć się miłości wrażliwości, cierpliwości i poświęcenia.
- „Ty, Zbawco świata, wykrwawiasz się za nas, bo dostrzegłeś w nas Swoje dzieci. W grzesznikach…
Nawet w XXI wieku, kiedy przeżywamy ten dzień w zaciszu naszych domów, Ty nas nie opuszczasz.
Uzdrawiasz nasze rany. Spraw, byśmy podczas Wielkiego Piątku, patrząc na Twe rany, doświadczając miłości, uwierzyli, że Ty jesteś naszym lekarzem, obroną, skałą i zabezpieczeniem. Pomóż nam opatrywać rany tych, którzy są najbliżej nas” – mówił kapłan.

Mówiąc o Krzyżu, marianin zaznaczył, że w tym roku umieszczamy na nim rany naszych czasów, choroby koronawirusa. – „Krzyż nie ma znamiona artystycznego, to narzędzie męki. Ty, Jezu, przyniosłeś swoją miłość przez Krzyż do świata. A wokół Krzyża był tłum, który był przeciwko Niemu. Krzyż jest konsekwencją Twojej miłości. Byłeś gotów ponieść ją dla nich wtedy, dla nas teraz i nadal będziesz niósł miłość”.

Odnosząc się do wczorajszej liturgii i wspominanej Męki i Śmieci Jezusa na krzyżu, ks. Hirsch powiedział:
„W Wielki Piątek nie chodzi tylko o współczucie Matce pod Krzyżem, ale tym, którzy są niesprawiedliwie traktowani dziś. Wielki Piątek to sprawdzian naszego stanowiska. Większość uczniów uciekła. Ale przyznała się do Jezusa Matka, która zyskała miano Bolesnej Matki. Która potrafi przejść przez wszystko, przez co trzeba. Z Jej lic należy czytać, jak wytrwać w tym czasie. W tym trudnym czasie, kiedy nie wiemy, kiedy pandemia się skończy, kiedy odchodzą nie tylko schorowani starsi ludzie, ale nawet młodzi, w sposób zaskakujący. Jakże ważne jest, byśmy tę Matkę zaprosili do naszych wyborów i modlitwy”.

Po komunii, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Grobu Pańskiego, który w tym roku został przygotowany w bazylice, w nawie zachodniej, gdzie zostały odśpiewane gorzkie żale. Wczorajszą Liturgię na cześć Męki Pańskiej poprzedziła droga krzyżowa, w trakcie której rozważania przygotował ks. Jarosław Hybza MIC.

Dziś, w Wielką Sobotę, nastąpi kulminacja obchodów Triduum Paschalnego. Po zapadnięciu zmroku, od godz. 20.00, w licheńskiej bazylice trwać będzie Liturgia Wigilii Paschalnej, w trakcie które zabrzmi radosne Alleluja.

Kustosz Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym, ks. Janusz Kumala MIC, zachęca wiernych do włączenia się we wspólną modlitwę dzięki transmisji na żywo z bazyliki dzięki mediom społecznościowym.

Licheń Stary, 10 kwietnia 2020 r.  

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 grudnia 2020
Sobota
Szczęśliwi wszyscy, co ufają Panu

Nowenna przed Uroczystością
Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (29 XI - 7 XII)

Pierwsza sobota miesiąca

Msza św. wotywna o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny  (7.30)

Nocna piesza pokutna pielgrzymka z Konina do Lichenia - ODWOŁANA

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej (3-6 grudnia) PRZENIESIONE NA INNY TERMIN

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
7.30 Msza św. roratnia oraz wotywna o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej
Maryi Panny
18.00 w intencji małżeństwa i rodziny

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
7.00 Msza św. roratnia

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet