Matka Boża Bolesna
podniesienie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zawierzenie Polski i świata Matce Bożej – III Weekend Internetowy w Licheniu
 

Podczas kolejnego Weekendu Internetowego w bazylice zawierzono Matce Bożej Licheńskiej Ziemię Konińską, Polskę i świat na czas epidemii. Z zaproszenia księży marianów do wspólnej modlitwy za pośrednictwem transmisji skorzystało kilkanaście tysięcy osób.
 
W ciągu trwania Internetowego Weekendu, w bazylice odbyło się łącznie 11 Mszy Świętych. Eucharystie odprawiono m. in. w intencji przebywających w izolacji i kwarantannie (niedziela, 7.30), dzieci i młodzieży (niedziela, 10:00), zmarłych (niedziela, 16.00). W niedzielę, po mszy o godz. 12.00 Kustosz Sanktuarium, ks. Janusz Kumala MIC zawierzył Matce Bożej Licheńskiej Ziemię Konińską, Polskę i świat na czas epidemii: „Ukochana Licheńska Matko, Tobie powierzamy nasze losy w tym trudnym i bolesnym czasie epidemii (…) błagaj naszego Ojca w niebie, aby zlitował się nad swoimi dziećmi i zatrzymał epidemię, która pustoszy naszą Ojczyznę, Europę i cały świat.” (pełen tekst Aktu zawierzenia: http://www.lichen.pl/pl/24/n_2281/akt_zawierzenia_matce_bozej_lichenskiej) Podczas niedzielnej sumy marianin podnosił wiernych na duchu, zapewniając o Bożej Miłości: „Bóg nadal roztacza nad nami swoją opiekę. On jest obecny i ani na chwilę nas nie opuścił”.
 
Weekend rozpoczęto w pierwszy piątek kwietnia mszą o 12.00, po której modlono się nabożeństwem wynagradzającym Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Dwa razy dziennie modlono się różańcem - w intencji umierających o godzinie 15.30 i o 20:30 – prosząc o zatrzymanie epidemii. Ponadto odbyły się Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym oraz nieszpory za zmarłych z powodu wirusa SARS-CoV-2.
Wierni mieli nie tylko okazję do uczestnictwa w mszach i nabożeństwach. Księża marianie wygłosili 9 katechez. Można było m. in. dowiedzieć się, co oznaczają symbole związane z przeżywaną wczoraj Niedzielą Palmową. Zakonnicy wyjaśniali także, jak przeżywać spowiedź w obecnym czasie, na czym polega odpust zupełny udzielony na czas epidemii, czy w jaki sposób przeżywać śniadanie wielkanocne, podczas, gdy nie będziemy mogli uczestniczyć w kościele w celebracjach Triduum Paschalnego ani nie odbędzie się tradycyjne święcenie pokarmów. Pierwszy kwietniowy  weekend był również okazją do wysłuchania transmisji koncertów w wykonaniu organistów licheńskiej bazyliki.
Ostatnie tygodnie są dla nas bardzo wzruszające. Podczas, gdy bazylika wydaje się pusta, w domach, przed ekranami, na modlitwie trwają wspólnie tysiące osób. Za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych same niedzielne msze święte oglądano na ponad 15,5 tysiącach urządzeń. Łącznie przez cały czas trwania trzeciego już Internetowego Weekendu na Facebooku użytkownicy wyświetlili ponad pół miliona minut transmisji. Do Sanktuarium codziennie docierają podziękowania za prowadzenie transmisji i zapewnienia o wspólnej modlitwie, nie tylko z Polski.
 

Przypominamy, ze transmisje z naszego Sanktuarium dostępne są pod następującymi adresami:
- www.lichen.pl
- www.facebook.com/SanktuariumLichen/live/
- https://www.youtube.com/channel/UC0Q-gl8ZPmPW1k6xpIeU_4A
 
 
Licheń Stary, 6 kwietnia 2020 r.                                    

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


16 kwietnia 2021
Piątek

 
Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Rekolekcje: Jak przeżyć żałobę? PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 

Maryja - Niewiasta Eucharystii                                                                        
Rekolekcje dla organizatorów i przewodników pielgrzymek. PRZEŁOŻONE NA INNY TERMIN
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00-16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Droga Krzyżowa: 16.15

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Okres liturgiczny: Wielkanoc
II tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: B, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Dz 5, 34-425
Psalm responsoryjny:Ps 27
Ewangelia: J 6, 1-15
realizacja LM Internet  LM Internet