Matka Boża Bolesna
Główka 12 wieże zza drzew
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Dni skupienia drużyny „Ocalonych” TVP

Społeczność „Ocalonych” spotkała się w licheńskim sanktuarium na rekolekcjach w dniach 7-10 lutego. „Ocaleni” to program telewizyjny TVP o wychodzeniu z uzależnień. Goście dają świadectwo swoich upadków, ale przede wszystkim nadzieję na ocalenie.

Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej stało się miejscem pierwszego ogólnopolskiego spotkania społeczności „Ocalonych” w lipcu 2018 r. podczas Spotkań Trzeźwościowych. – Wtedy zrodziła się bardzo silna grupa, która dziś liczy około 36 tys. osób aktywnie uczestniczących w naszych forach internetowych. Średnio dołącza do nas tysiąc osób miesięcznie – informuje redaktor Rafał Porzeziński, autor i prowadzący programu „Ocaleni”, instruktor terapii uzależnień, a także konsultor Zespołu KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych. Dlatego właśnie drużyna „Ocalonych” spotyka się regularnie w licheńskim sanktuarium. – Licheń stał się miejscem dziękczynienia za to, że program „Ocaleni” zaistniał. Że jest w telewizji publicznej miejsce na program wprost mówiący o bolączkach ludzi wychodzących z uzależnienia. I jest nadzieja na ocalenie, jeśli tylko zawoła się o pomoc do Boga i jego bolesnej Matki, Matki Bożej Licheńskiej – twierdzi Rafał Porzeziński.
„Ocaleni” i członkowie wspólnoty św. Jakuba zawitali do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej w piątek. Tego dnia uczestnicy doświadczali sakramentów pokuty i pojednania oraz namaszczenia chorych. – Te dwa sakramenty pozwoliły nam wejść na drogę nawrócenia, bo wszyscy mamy świadomość swojej grzesznej natury. Często wracamy do starych nawyków i wizji świata, które są zakodowane w naszym życiu przez rodziców czy różne środowiska, w jakich funkcjonujemy – twierdzi Paweł Sumera. – W piątek wpatrywaliśmy się w krzyż Chrystusa. Chcemy być wiarygodnym znakiem miłości Jezusa, bo świat jej potrzebuje – dodaje. – Nie przyjechalibyśmy tu, gdybyśmy nie szukali zdrowia duchowego, psychicznego i fizycznego. Licheń słynie z pochylania się nad cierpiącymi na skutek uzależnień. To port dla rozbitków i ich rodzin.
Sobota była poświęcona sakramentom chrztu i bierzmowania. Podczas Eucharystii z uwielbieniem Najświętszego Sakramentu uczestnicy odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Wysłuchali też katechezy dotyczącej bierzmowania. Niedziela była dniem sakramentu Eucharystii. W poniedziałek z kolei uczestnicy pochylili się nad pozostałymi sakramentami: małżeństwa i kapłaństwa.
Drużyna „Ocalonych” skupiona wokół programu telewizyjnego TVP związana jest też ze wspólnotą św. Jakuba, która w tym roku będzie świętowała jubileusz 10-lecia istnienia. Jej członkowie wspierają się wzajemnie i realizują program 12 kroków w ujęciu chrześcijańskim.
 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 lutego 2020
Piątek
Sercem skruszonym nie pogardzisz, Panie

 

Rekolekcje przygotowujące do spowiedzi generalnej

Warsztaty pisania ikon

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 12.00, 18.00
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec: 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
16.15 Droga Krzyzowa

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Okres liturgiczny: Wielki Post
IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: fioletowy
Rok liturgiczny: A, II
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Iz 58, 1-9a
Psalm responsoryjny: Ps 51
Ewangelia: Mt 9, 14-15
realizacja LM Internet  LM Internet