Matka Boża Bolesna
Główka15 wnętrze Bazyliki
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Pierwsza Niedziela Adwentu
 
W pierwszy dzień grudnia 2019 r. w całym Kościele katolickim rozpoczął się adwent. W bazylice Najświętszej Maryi Panny Licheńskiej pojawił się wieniec adwentowy, na którym zapalona została pierwsza świeca oznaczająca rozpoczęcie tego okresu liturgicznego.
 
Mszę pod przewodnictwem ks. Bogusława Bindy MIC, przełożonego licheńskiej wspólnoty zakonnej koncelebrował ks. Marcin Scharwerk, uczestniczący w liturgii wraz z grupą około 70 członków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Instruktorzy harcerstwa z terenu województw łódzkiego i kujawsko-pomorskiego od piątku 29 listopada brali udział w konferencji odbywającej się w sanktuarium. Włączyli się także w liturgię słowa – czytając czytania i śpiewając psalm responsoryjny.
W wygłoszonej homilii, ks. Binda przypomniał, ze okres adwentu składa się z dwóch części, z których pierwsza bardziej skupia się na przygotowaniu do powtórnego przyjścia Chrystusa. Druga, rozpoczynająca się 17 grudnia jest bezpośrednim przygotowaniem do świętowania Narodzenia Pańskiego. W związku z tym zadał uczestnikom liturgii istotne pytanie - na co czekamy, czy na „magię świąt” czy na Tego, Który może odmienić nasze życie?
 
Homileta określił rozpoczęty właśnie adwent jako „błogosławiony czas, gdy mamy wejść z głąb naszego serca, jestestwa, by zobaczyć to, z czym sobie nie radzimy i na nowo zaprosić Jezusa Chrystusa.”
 
Liturgia Kościoła prowadzi nas do tego, byśmy czekali na Jezusa – nasze zbawienie – podkreślił marianin: „Każdego dnia przez cały czas adwentu będziemy mogli usłyszeć Boga. Maryja jako chrześcijanka zaprasza nas, abyśmy nie mieli zamkniętych oczu i serca, abyśmy byli wrażliwi. Bo może być tak, że to, co złe w nas już nam nie przeszkadza. Dziś czytanie z Listu św. Pawła do Rzymian mówi do nas „Rozumiejcie chwilę obecną: teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu. Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdy uwierzyliśmy” (Rz 13,16).
 
Komentując liturgię słowa, zakonnik stwierdził: „Słowo Boże jest dla nas rachunkiem sumienia. Ono nas bada. Dzisiejsza Ewangelia kończy się słowami «Czuwajcie więc, bo nie wiecie, w którym dniu Pan wasz przyjdzie» (Mt 24,42). Dla uczniów Chrystusa gotowość nie jest smutną koniecznością. To duchowy przywilej, wypełnienia się tęsknoty, której pragną nasze serca” – mówił. „Liturgiczny adwent mówi o tym, że całe nasze życie jest oczekiwaniem na spotkanie z Panem, a nasza ojczyzna jest w niebie. Ten czas jest szansą zbliżenia się do Boga. Obyśmy jak najlepiej skorzystali z tego czasu łaski.”
 
W czasie Eucharystii została pobłogosławiona świeca roratnia, symbolizująca Maryję niosącą w swoim łonie Chrystusa.
 
Za tydzień, w niedzielę 8 grudnia zapraszamy do udziału w świętowaniu uroczystości Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Główna Msza św. o godzinie 12.00 z udziałem całej wspólnoty mariańskiej otworzy jubileuszowe obchody 350-lecia powstania Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Po mszy zostaną pobłogosławione opłatki. 8 grudnia zapraszamy też na koncert maryjny „Tota pulchra” w wykonaniu Barbary Kaczor i Jacka Hyżnego, organistów naszej bazyliki.
 
Ponadto za pośrednictwem transmisji internetowej można uczestniczyć w mszach roratnich w bazylice: we wtorki, czwartki i soboty o godz. 7.30.

Licheń Stary, 1 grudnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


28 września 2020
Poniedziałek
Nakłoń swe ucho, usłysz moje słowo

Koronka na ulicach Lichenia - Iskra Bożego Miłosierdzia (15.00)

 

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00

Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet