Matka Boża Bolesna
rodzina na Golgocie
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Warsztaty pisania ikon
 

Medytacje duchowe, wykłady teoretyczne i nabożeństwa złożyły się w pierwszy weekend sierpnia na warsztaty pisania ikon, w których uczestniczyły 22 osoby w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 
Stało się już tradycją, że rekolekcje duchowe połączone z pisaniem ikon odbywają się w licheńskim sanktuarium trzy razy do roku. Nad uczestnikami czuwali malarka Janina Krauze z Bieszczad oraz Adam Zapora, włocławski historyk sztuki, ikonopis, kustosz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Duchową opiekę natomiast pełnił ks. Rafał Krauze MIC z licheńskiego sanktuarium. Nowością sierpniowych warsztatów był podział uczestników na dwie grupy: podstawową i zaawansowaną. Członkowie grupy podstawowej tworzyli ikonę Mandylionu, natomiast zaawansowani pisali wybrane przez siebie ikony – przedstawiające Maryję, Chrystusa Pantokratora czy św. Pawła. – Ikonami i duchowością wschodu interesowałam się od bardzo dawna. Zawsze marzyłam o tym, by napisać ikonę, teraz tworzę już czwartą. Podczas pisania ikon nie są najważniejsze zdolności plastyczne, warto pozwolić się prowadzić, bo nie człowiek pisze ikonę, ale Duch Święty – mówi Ewa z Nysy, w województwie opolskim.
Każdego dnia przed rozpoczęciem warsztatów był czas na półgodzinną medytację przed daną ikoną, w którą wprowadza ks. Rafał Krauze. Marianin podejmował refleksje na temat różnic kultur – wschodniej i zachodniej – m.in. w kontekście spojrzenia na czas i wieczność, a podczas Mszy Św. głosił słowo o duchowości ikon, Bożej chwały, który odbija się na ikonie. – Ikona to Ewangelia pisana obrazem – podkreśla ks. Krauze.
Po dniu pełnym kontemplacji Adam Zapora prowadził wykłady dotykające historii ikon i ich typografii, skupiając się przede wszystkim na samym Mandylionie. 
Siostra Mariana z Warszawy, felicjanka, w ciągu dwóch lat napisała 37 ikon, m.in. z wizerunkami Matki Bożej, św. Józefa czy Jezusa Miłosiernego. – Przyjechałam na warsztaty, ponieważ chciałam się nauczyć odczytywać ikony. Ich symbolika jest niezwykle bogata - pokreśliła. Najczęściej ikony pisane w modlitewnym skupieniu są podarunkiem felicjanki dla bliskich osób.
Jurek z Zielonej Góry uczestniczył w licheńskich warsztatach po raz pierwszy. – Przyjechałem tu z nadzieją, że stanę się bardziej świadomym odbiorcą sztuki, konkretnie ikon, i się nie zawiodłem. Dowiedziałem się mnóstwa rzeczy i wiem, co mogę dalej zgłębiać. Myślę, że każdy, z minimalnym talentem artystycznym, da sobie radę, ponieważ instruktaż jest wyczerpujący – stwierdził. – Wierzymy, że Duch Święty kieruje naszymi rękami, więc wszystko się udaje!
 
Kolejne warsztaty pisania ikon w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędą się w dniach 21-24 listopada. Zainteresowani mogą się zapisać osobiście lub telefonicznie poprzez Biuro Obsługi Pielgrzyma, a także pocztą elektroniczną: lichen@lichen.pl.

Licheń Stary, 10 sierpnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


18 września
Środa

 
Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji chorych,
po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 17.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Irena, Stanisław, Józef
 
Okres liturgiczny: zwykły
 IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Mdr 4,7-15     
Psalm responsoryjny: Ps 148
Ewangelia: Łk 2,41-52

realizacja LM Internet  LM Internet