Matka Boża Bolesna
Główka51 panorama starej części zimą
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Warsztaty pisania ikon
 

Medytacje duchowe, wykłady teoretyczne i nabożeństwa złożyły się w pierwszy weekend sierpnia na warsztaty pisania ikon, w których uczestniczyły 22 osoby w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.
 
Stało się już tradycją, że rekolekcje duchowe połączone z pisaniem ikon odbywają się w licheńskim sanktuarium trzy razy do roku. Nad uczestnikami czuwali malarka Janina Krauze z Bieszczad oraz Adam Zapora, włocławski historyk sztuki, ikonopis, kustosz w Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Duchową opiekę natomiast pełnił ks. Rafał Krauze MIC z licheńskiego sanktuarium. Nowością sierpniowych warsztatów był podział uczestników na dwie grupy: podstawową i zaawansowaną. Członkowie grupy podstawowej tworzyli ikonę Mandylionu, natomiast zaawansowani pisali wybrane przez siebie ikony – przedstawiające Maryję, Chrystusa Pantokratora czy św. Pawła. – Ikonami i duchowością wschodu interesowałam się od bardzo dawna. Zawsze marzyłam o tym, by napisać ikonę, teraz tworzę już czwartą. Podczas pisania ikon nie są najważniejsze zdolności plastyczne, warto pozwolić się prowadzić, bo nie człowiek pisze ikonę, ale Duch Święty – mówi Ewa z Nysy, w województwie opolskim.
Każdego dnia przed rozpoczęciem warsztatów był czas na półgodzinną medytację przed daną ikoną, w którą wprowadza ks. Rafał Krauze. Marianin podejmował refleksje na temat różnic kultur – wschodniej i zachodniej – m.in. w kontekście spojrzenia na czas i wieczność, a podczas Mszy Św. głosił słowo o duchowości ikon, Bożej chwały, który odbija się na ikonie. – Ikona to Ewangelia pisana obrazem – podkreśla ks. Krauze.
Po dniu pełnym kontemplacji Adam Zapora prowadził wykłady dotykające historii ikon i ich typografii, skupiając się przede wszystkim na samym Mandylionie. 
Siostra Mariana z Warszawy, felicjanka, w ciągu dwóch lat napisała 37 ikon, m.in. z wizerunkami Matki Bożej, św. Józefa czy Jezusa Miłosiernego. – Przyjechałam na warsztaty, ponieważ chciałam się nauczyć odczytywać ikony. Ich symbolika jest niezwykle bogata - pokreśliła. Najczęściej ikony pisane w modlitewnym skupieniu są podarunkiem felicjanki dla bliskich osób.
Jurek z Zielonej Góry uczestniczył w licheńskich warsztatach po raz pierwszy. – Przyjechałem tu z nadzieją, że stanę się bardziej świadomym odbiorcą sztuki, konkretnie ikon, i się nie zawiodłem. Dowiedziałem się mnóstwa rzeczy i wiem, co mogę dalej zgłębiać. Myślę, że każdy, z minimalnym talentem artystycznym, da sobie radę, ponieważ instruktaż jest wyczerpujący – stwierdził. – Wierzymy, że Duch Święty kieruje naszymi rękami, więc wszystko się udaje!
 
Kolejne warsztaty pisania ikon w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej odbędą się w dniach 21-24 listopada. Zainteresowani mogą się zapisać osobiście lub telefonicznie poprzez Biuro Obsługi Pielgrzyma, a także pocztą elektroniczną: lichen@lichen.pl.

Licheń Stary, 10 sierpnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


6 sierpnia 2020
Czwartek
Pan wywyższony króluje nad ziemią

Święto Przemienienia Pańskiego

Pierwszy czwartek miesiąca
Dzień modlitw w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych

39. Kaszubska Piesza Pielgrzymka z Helu na Jasną Górę

Nowenna przed Uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Rekolekcje "Jak przeżyć żałobę?" (7 - 9 sierpnia)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji powołań kapłańskich, zakonnych i misyjnych
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 17.00
Nabożeństwa
Jutrznia: 6.40


Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet